logo_eet

دو دوچرخه سوار در ۱۰۲ روز عرض دنیا را طی کردند

«رضا پاکروان»، و «استیون پاولی» (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
«رضا پاکروان»، و «استیون پاولی» (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)
«رضا پاکروان»، و «استیون پاولی» (اسکرین‌‏شات/یوتیوب)

دو دوچرخه‌سوار ماجراجو با اهداف خیریه و ثبت رکورد گینس، در ۱۰۲ روز ۱۸هزار کیلومتر رکاب زدند و عرض دنیا را طی نمودند.

«رضا پاکروان»، و «استیون پاولی» که هر دو ساکن بریتانیا هستند، با هدف جمع‌آوری کمک برای پروژه‌ی ساختن مدرسه در ماداگاسکار و نیز ثبت نام خود در کتاب رکوردهای جهانی گینِس، در سفری پرماجرا از شمالی‌ترین نقطه‌ی اروپا تا جنوبی‌‌‏ترین نقطه‌ی آفریقا رکاب زدند.

رضا ‌به همراه دوست خود که اهل آفریقای جنوبی است، ۲۱ مردادماه امسال سفر خود را از منطقه‌ی «نورث کپ» اسکاندیناوی آغازکردند. آنها قرار بود طبق برنامه برای ثبت رکورد، با طی ۱۸۰ کیلومتر در روز، مسیر خود را ظرف مدت ۱۰۰ روز طی کنند، اما ‌‌‏وقوع حوادثی ناخواسته موجب شد تا  با دو روز تأخیر به مقصد خود یعنی «کیپ‌‌‏تاون» افریقای جنوبی برسند.

ابتلای ناگهانی همسفر ایرانی به مالاریا، و مسمومیت و گرمازدگی هر دو دوچرخه سوار در طول سفر،  موجب دو روز تأخیر در رسیدن به مقصد شد و آنها از ثبت رکورد بازماندند؛ اما‌‌‏ توانستند با جمع‌‌‏آوری ۲۲ هزار پوند کمک مردمی، به یک مؤسسه‌ی خیریه برای ساخت ۲ مدرسه در ماداگاسکار کمک کنند.

رضا پاکروان که اکنون در آمریکا مشغول نوشتن کتابی درباره تجربه‌ی سفرش است، در گفتگویی با رادیوفردا، از انگیزه‌‌‏‌ی این سفر و سختی‌‌‏‌های حادث شده در مسیر سخن گفته‌‌‏است.

رضا درباره‌ی علل‌‌‏ تاخیر دو روزه در سفرشان می‌‌‏گوید: «متأسفانه نتوانستیم این را در ۱۰۰ روز تمام کنیم. رکورد را ثبت نکردیم وعلت‌‌‏هایی داشت. علت اولی این بود که من مالاریا گرفتم. مدت شش روز در بستر بیماری بودم و مسمومیت خیلی شدید هم من و هم استیون دوستم… او هم به همین مشکل دچار شد. یک دفعه‌‌ی دیگر هم گرما‌زده شدیم به صورت خیلی وحشتناک، وسط بیابان، و متأسفانه من بیهوش شدم. مجبور شدند ببرندم بیمارستان. ما در کل شش روز از دست دادیم. و خب در مسافرتی که اینقدر همه چیز به دقیقه و ثانیه بستگی دارد، از دست دادن شش روز چیز زیادی‌ست. ولی در توان ما نبود که شش روز را جبران کنیم. از شش روز توانستیم چهار روز را جبران کنیم و۱۰۲ روزه تمامش کنیم. ولی متأسفانه آن دو روز را نتوانستیم جبران کنیم.»

دو سال طول کشیده بود تا این دو دوست دوچرخه‌‌‏سوار بتوانند برای سفر خود حامی مالی پیدا کنند و این درست در لحظه‌‌‏ای اتفاق افتاد که آن‌‌‏ها با ناامیدی، تصمیم گرفته بودند تنها با اندک پس‌انداز خودشان دست به انجام این‌‌‏کار بزنند.

رضا پاکروان که قبلا صحرای آفریقا را از شرق تا غرب آن رکاب زده، درباره‌ی همکاری‌‌‏هایی که با یک بنیاد خیریه داشته می‌‌‏گوید: « من سال ۲۰۰۹ با این ان‌جی‌او کار می‌کردم که کارشان توسعه‌ی پایدار در ماداگاسکار هست و چیزی که من رویش تأکید می‌کنم و تمرکز من آنجا هست، قسمت تحصیلات و مدرسه‌سازی است. تا الان توی سفرهای قبلی‌ام توانستم کمک‌های مردمی و مالی از بنیادهای مختلف جمع کنم که ۴ تا مدرسه در ماداگاسکار ساخته شود. آنجا یکی از فقیر‌ترین مناطق دنیا است و هیچ‌گونه امکاناتی وجود ندارد. این دفعه تمرکزمان روی این بود که بتوانیم اینقدر پول جمع کنیم که دو تا مدرسه دیگر بسازیم که این تعداد را به ۶ برساند.»

آنها در طول سفر خود با چالش‌‌‏ها و ماجراهای تلخ و شیرین بسیاری مواجه شدند. از ۱۷ روز متوالی زیر باران‌‌‏های اروپا رکاب زدن تا رویارویی با خشونت‌‌‏ها و درگیری‌‌‏های ترسناک مصر و  مزاحمت‌‌‏های مردم برخی کشورها.

این دو دوست ماجراجو در مسیر سفر خود از ایران هم گذشتند.

رضا درباره تجربه رکاب زدن در وطنش می‌‌‏گوید: «ایران برای ما یک تجربه‌ی خیلی جالبی بود. برای اینکه راهها عالی بود. غذا خیلی خوب بود. باد با ما بود و مردم خیلی کمک‌مان کردند. ما توانستیم یک مقداری را که عقب افتاده بودیم جبران کنیم. هنوز استیون می‌گوید بهترین قسمت سفر ما ایران بود. یکی از چیزهای خوبی که مملکت ما دارد، با تمام نواقصی که دارد، این است که راه‌هایمان فوق‌العاده است. راه‌های ایران واقعا در تمام این مسیر، مثل مملکت‌های پولدار اسکاندیناوی هستند. راه‌های ما هیچ دست کمی از آن‌ها نداشت. شانه خیلی درست و حسابی. راه‌های درست و حسابی و مهندسی‌ساز و بسیار عالی.»

رضا که به فعالیت‌‌‏های ماجراجویانه و بشردوستانه بسیار علاقه‌‌‏مند است، اتمام کتابش، ساختن فیلم و اجرای شو و سخنرانی در مدارس و دانشگاه‌‌‏های مناطق مختلف دنیا را در برنامه آتی زندگی خود دارد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *