Search
Asset 2

هشدار اف‌بی‌آی درباره «ضربه ویرانگر» هکرهای چینی به زیرساخت‌های آمریکا

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، گفت هکرهای مرتبط با حزب کمونیست چین به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا نفوذ کرده‌اند و برای وارد کردن «ضربه ویرانگر» در انتظار لحظه مناسب هستند.
کریستوفر رای، مدیر اف‌بی‌آی، در جلسه کمیته ویژه سنا در مورد "ارزیابی سالانه تهدیدات جهانی" در ساختمان دفتر سنا در کاپیتول هیل در ۱۱ مارس ۲۰۲۴ صحبت می‌کند. (Saul Loeb/AFP via Getty Images)

کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی، روز پنج‌شنبه گفت هکرهای مرتبط با حزب کمونیست چین به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا نفوذ کرده‌اند و برای وارد کردن «ضربه ویرانگر» در انتظار لحظه مناسب هستند.

آقای ری در سخنرانی روز ۱۸ آوریل خود در دانشگاه وندربیلت در نشویل تنسی گفت: «تهدیدات مرتبط با هکرهای تحت حمایت چین دیگر قریب‌الوقوع نیستند، بلکه همین حالا گریبان‌گیر ما شده‌اند.»

او گفت: «چند سال پیش، شاید می‌گفتیم چین مهم‌ترین تهدید بلندمدت ما محسوب می‌شود. اما این دیگر جمله خوبی برای توصیف خطر نیست.»

دفتر مدیریت اطلاعات ملی آمریکا در ارزیابی سال گذشته خود گفت رژیم چین مشغول ایجاد ظرفیت لازم برای جلوگیری از مداخله آمریکا در بحران احتمالی بین چین و تایوان در سال ۲۰۲۷ است. با این‌حال، آقای ری ضمن اشاره به این‌که برخی از پیامدهای مربوط به اقدامات هکرهای تحت حمایت حزب کمونیست هم‌اکنون محسوس هستند، گفت: «این بازه زمانی جلوتر آمده است.»

آقای ری گفت گروهی از هکرهای چینی که تحت عنوان ولت تایفون شناخته می‌شود، در بخش‌های مختلف از جمله مخابرات، انرژی و آب به شرکت‌های آمریکایی نفوذ کرده و ۲۳ اپراتور خط لوله را مورد هدف قرار داده‌اند. او هشدار داد که چین با برنامه حمله سایبری خود که ابعاد آن گسترده‌تر از هر کشور دیگری است، در پی تقویت امکان حمله فیزیکی به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا در لحظه مناسب است.

او گفت: «برنامه حزب کمونیست چین این است که با حملات کوچک به زیرساخت‌های غیرنظامی وحشت ایجاد کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه چین مشارکت دولت در عملیات ولت تایفون را تکذیب و آن را یک گروه باج‌افزار تبهکار توصیف کرد.

سفارت چین در واشینگتن، آمریکا را به «سیاسی کردن مسائل امنیت سایبری» و رهگیری منشأ حملات سایبری به‌عنوان اهرمی برای مقابله و پاپوش دوختن برای چین متهم کرده است.

(Nicolas Asfouri/AFP via Getty Images)

«حمله ویرانگر»

به گفته مدیر اف‌بی‌آی، بخش اطلاعات سایبری آمریکا در سال ۲۰۱۱ متوجه شد که هکرهای تحت حمایت حزب کمونیست خود را برای حملات سایبری احتمالی به شرکت‌های نفت و گاز آمریکا آماده کرده بودند.

او افزود: «با وجود این‌که اف‌بی‌آی و سایر نهادهای امنیتی سال‌ها با این تهدید فزاینده مقابله کرده‌اند، گروه‌های هکری مورد حمایت چین چندبرابر شده و با استفاده روزافزون ارتش و نهادهای اطلاعاتی حزب کمونیست از هوش مصنوعی در گسترش عملیات خود، تقویت شده‌اند.

آقای ری گفت: «برای درک مقیاس عملیات سایبری چین، باید به این نکته توجه کنید که اگر همه پرسنل بخش سایبری اف‌بی‌آی و تحلیلگران اطلاعات سایبری به‌طور مشخص روی چین تمرکز کنند- و نه روی باج‌افزار، ایران یا روسیه- هکرهای چینی همچنان از تعداد پرسنل بخش سایبری اف‌بی‌آی بیشتر هستند. نسبت نفرات دست‌کم ۵۰ به ۱ است. تازه این تخمین محافظه‌کارانه‌ای است.»

در گذشته، حملات سایبری تحت حمایت حزب کمونیست چین عمدتاً روی سرقت مالکیت معنوی متمرکز بودند تا از نظر اقتصادی به آمریکا ضربه بزنند اما آقای ری هشدار می‌دهد که با توجه به افزایش تنش‌های چین و تایوان، پکن تشکیلات گسترده سایبری خود را برای وارد کردن یک آسیب واقعی به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا آماده کرده است.

او گفت: «هکرهای مرتبط با ولت تایفون به بخش‌های حیاتی انرژی، آب و مخابرات آمریکا نفوذ کرده و منتظر لحظه مناسب برای شروع حمله هستند.»

او افزود: «آن‌ها درون شبکه‌های ما پنهان شده و از ترفند «حمله بدون فایل» استفاده می‌کردند. در این حمله از ابزارهای داخلی که از قبل در شبکه قربانی وجود دارد، برای انجام اقدامات مخرب استفاده می‌شود؛ ابزارهایی که فایروال شبکه انتظار مواجهه با آن‌ها را دارد و اعلام خطر نمی‌کند. آن‌ها همچنین از بات‌نت‌ها برای پنهان کردن فعالیت‌های مخرب و لاپوشانی این واقعیت که حمله از چین انجام می‌گیرد، استفاده می‌کردند.»

او هشدار داد: «این‌ها را به توانمندی‌های دولت چین اضافه کنید که برای وارد کردن ضربه ویرانگر در لحظه مناسب در کمین نشسته است.»

(Olivier Douliery/AFP via Getty Images)

هدف‌گیری خاصِ زیرساخت‌های حیاتی که آقای ری درباره آن توضیح داد، مکمل حملات بی‌وقفه گروه‌های تحت حمایت چین به زیرساخت‌های کلیدی و هزاران قربانی دیگر است.

او از حمله سایبری به مایکروسافت اکسچنج در سال ۲۰۲۱ که بیش از ۱۰هزار شبکه آمریکایی را در معرض خطر قرار داد، به عنوان یکی از نمونه‌های فاحش یاد کرد.

آقای ری درباره تهدید گسترده چین گفت: «منظور همه چیز است؛ از حملات سایبری بی‌وقفه گرفته تا جاسوسی اقتصادی، سرکوب فرامرزی، فنتانیل و مواد شیمیایی پیش‌ساز که از چین می‌آیند و به شهرهای می‌رسند.»

او ضمن اشاره به «گسترده و فراگیر بودن» حملات حزب کمونیست به زیرساخت‌های حیاتی آمریکا افزود: «چیزی که امروز با آن روبه‌رو هستیم این است که حزب کمونیست چین با تمام قوا برای تضعیف حاکمیت قانون در جهان تلاش می‌کند.»

او تأکید کرد که شرکت‌های خصوصی برای کاهش تهدید مداوم و فزاینده هکرهای تحت حمایت حزب کمونیست چین باید بیشتر مراقب باشند و شبکه‌های خود را تقویت کنند.

او گفت: «تهدیداتی که آمریکا با آن مواجه است- از جانب جمهوری خلق چین و دیگران- بسیار گسترده است.»

او افزود: «ما باید از سبک زندگی- و در برخی موارد، خودِ زندگی- خود دفاع کنیم.»

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که چین موضعی بشدت تحریک‌آمیز علیه تایوان اتخاذ کرده است. پکن تایوان را استانی یاغی می‌داند و وعده داده که روزی به سرزمین اصلی الحاق خواهد شد و اگر نیاز باشد، با زور.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی