Search
Asset 2

فنلاند بسته شدن مرزهای زمینی با روسیه را تمدید می‌‏کند

دولت فنلاند اعلام کرد که بسته شدن گذرگاه‌های مرزی زمینی خود با روسیه را به‌طور نامحدود تمدید خواهد کرد و چندین بندر را به فهرستی می‌افزاید که سفر از آنها به روسیه ممنوع است.
گارد مرزی فنلاند در گذرگاه مرزی شمال فنلاند، در ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳، مهاجران را بازرسی می‌کنند. (JUSSI NUKARI/Lehtikuva/AFP via Getty Images)

دولت فنلاند اعلام کرد که بسته شدن گذرگاه‌های مرزی زمینی خود با روسیه را به‌طور نامحدود تمدید خواهد کرد و چندین بندر را به فهرستی می‌افزاید که سفر از آنها به روسیه ممنوع است.

ماری رانتانن، وزیر کشور فنلاند در بیانیه‌ای اعلام کرده است که مقامات فنلاند این را یک وضعیت طولانی مدت می‌دانند. صدها و احتمالاً هزاران نفر در نزدیکی مرز فنلاند در طرف روسیه وجود دارند که می‌توانند علیه فنلاند به کار گرفته شوند.

بر اساس گزارش رویترز، منظور رانتانن این است که مسکو از گسیل مهاجران به سمت مرز برای افزایش فشار بر فنلاند و اتحادیه اروپا به دلیل حمایت سیاسی و نظامی آنها از اوکراین استفاده می‌کند.

فنلاند اواخر سال گذشته و در پی افزایش تعداد مهاجران از کشورهایی از جمله سوریه و سومالی، مرزهای زمینی خود را با روسیه بست.

این کشور مسکو را متهم کرده است که از گسیل مهاجران برای فشار علیه کشورهای اروپایی حامی اوکراین استفاده می‌کند، ادعایی که کرملین آن را رد کرده است.

رویترز نوشته است که اقدام فنلاند برای کنار گذاشتن مواضع دیرینه عدم تعهد نظامی، و پیوستن به ائتلاف ناتو و همچنین امضای یک پیمان دفاعی دوجانبه با ایالات متحده، خشم روسیه را برانگیخته است.

با وجود بسته شدن مرزها، همچنان تعدادی از پناهجویان از روسیه وارد فنلاند می‌شوند و دولت این کشور بر این باور است که با فرارسیدن فصل بهار و افزایش دما، این تعداد می‌تواند به میزان قابل توجهی افزایش یابد.

مقامات فنلاند گفته اند که بیش از ۱۳۰۰ پناهجو از کشورهایی از جمله یمن، سومالی و سوریه بین ماه اوت تا دسامبر سال گذشته از روسیه وارد شده‌اند. در حالی که پیشتر این اعداد به طور متوسط ​​فقط یک نفر در روز بود.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی