Asset 2

دولت بایدن مقامات تگزاس را به‌خاطر ایجاد موانع شناور برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی ‌تهدید کرد  

ایجاد موانع شناور برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی در تگزاس آمریکا
مردم در 16 ژوئیه 2023 بین سیم و رشته شناورهایی که روی آب در امتداد مرز ریو گراند با مکزیک در گذرگاه ایگل، تگزاس قرار گرفته اند، راه می روند.(Suzanne Cordeiro/AFP/Getty Images)

دولت بایدن مقامات ایالت تگزاس را تهدید کرد در صورتی که موانع مرزی شناوری که به تازگی در وسط رودخانه «ریو گراند» در تگزاس با هدف جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی نصب شده برچیده نشود، از مقامات این ایالت شکایت خواهد کرد. 

در نامه‌ای که از سوی وزارت دادگستری برای فرماندار ایالت تگزاس، گرگ آبوت، ارسال شده و به دست اپک تایمز رسیده آمده است که این نهاد قصد دارد اقدامات قانونی برای برچیدن موانع شناور «غیرقانونی» گذرگاه ایگل که نقطه اصلی عبور غیرقانونی مرزی است را به کار بگیرد. 

تاد کیم، دستیار دادستان کل و جیمی اسپارزا، دادستان ناحیه غربی تگزاس در این نامه با اشاره به اینکه «ساخت غیرمجاز سد شناور توسط تگزاس نقض آشکار قانون رودخانه‌ها و بندرها است» آورده‌اند که این مانع شناور برای کشتیرانی و همچنین امنیت عمومی در رودخانه ریو گراند خطر ایجاد می‌کند و نگرانی‌های بشردوستانه را به همراه دارد.  

رودخانه «ریو گراند» در داخل آمریکا از ایالات تگزاس، کلرادو و نیومکزیکو عبور می‌کند، و بخشی از مرز مشترک میان کشورهای آمریکا و مکزیک را تشکیل می‌دهد. 

گرگ آبوت، فرماندار تگزاس روز شنبه از نصب این مانع شناور به عنوان بخشی از تلاش‌های خود برای کاهش جریان ورود غیرقانونی افراد به ایالات متحده خبر داد. 

او با انتشار یک فایل ویدئویی از بارگیری ده‌ها شناور بزرگ کروی در توییتر نوشت: «نصب موانع دریایی جدید در ریو گراند امروز آغاز می‌شود 

اداره امنیت عمومی تگزاس مسئول نظارت بر استقرار این موانع شناور به طول حدود ۳۰۵ متر است و تخمین زده شده هزینه‌ای حدود ۱ میلیون دلار در بر خواهد داشت. 

استیو مک‌کراو، رئیس اداره امنیت عمومی تگزاس که کارتل‌های مکزیکی را «دشمن عمومی شماره یک» نامید، عنوان کرد که این مانع مردم را از عبور از رودخانه‌های خطرناک منصرف می‌کند. 

اما وزارت دادگستری دیدگاه منفی نسبت به این مانع دارد و می‌گوید که این مانع اجرای قانون فدرال را نقض می‌کند و «خطرات جدی» برای محیط‌زیست و امنیت عمومی به همراه دارد. 

«ما شما را در دادگاه خواهیم دید» 


وزارت دادگستری در نامه خود به مقامات ایالت تگزاس تا ۲۴ ژوئیه فرصت داده که با دولت بایدن در این مورد مذاکره کنند و تهدید کرده‌اند که
«اگر تا پایان ضرب‌الاجل تعیین شده پاسخی دریافت نکنیم که تعهد شما را برای برچیدن سریع شناورها و ساختارهای مرتبط با آن را نشان دهد، اقدامات قانونی علیه مقامات تگزاس در پیش خواهیم گرفت.»  

با این حال فرماندار تگزاس در واکنش به این تهدید در توییتر جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و سیاست‌های او را مسئول دامن‌زدن به «بحران انسانی غم‌انگیز» در مرز دانست. 

او نوشت: «سیاست‌های مرزی باز بایدن، مهاجران را تشویق می‌کند تا جان خود را با عبور غیرقانونی از ریو گراند به‌جای عبور ایمن و قانونی از روی یک پل، به خطر بیندازند 

فرماندار تگزاس همچنین عنوان کرد که برای ایمن‌سازی مرزها در مواجهه با بحران مهاجرت غیرقانونی «گام برمی‌دارد» و وعده داد که اقدامات بیشتری برای تامین امنیت مرزها انجام دهد. 

او نوشت: ما به استفاده از هر استراتژی برای محافظت از تگزاسی‌ها و آمریکایی‌ها و مهاجرانی که جان خود را به خطر می‌اندازند، ادامه خواهیم داد. او افزود: «آقای رئیس جمهور شما را در دادگاه خواهیم دید 

یک نظرسنجی که اخیراً توسط مؤسسه افکارسنجی گالوپ انجام شده نشان داد که ۳۹ درصد از آمریکایی‌ها معتقدند وضعیت مرزی یک «بحران» تمام‌عیار است و ۳۳ درصد دیگر فکر می‌کنند که این یک «مشکل بزرگ» است، به این ترتیب ۷۲ درصد بر این باورند که وضعیت در مرز آن‌قدر بد است که به طور جدی مشکل‌ساز تلقی شود. 

جمهوری‌خواهان کنگره، دولت بایدن را به خاطر سیاست‌هایی که به گفته آنها مردم را به انجام سفر خطرناک و عبور غیرقانونی از مرز ایالات متحده و مکزیک تشویق می‌کند، مقصر می‌دانند. 

تگزاس به دلیل هم مرز بودن با مکزیک نسبت به سایر ایالت‌ها بیشتر تحت تأثیر مهاجرت غیرقانونی قرار گرفته و بخش قابل توجهی از جریان مهاجرتی از مرز این ایالت با مکزیک صورت می‌گیرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی