Search
Asset 2

فلوریدا اولین ایالت آمریکا است که «گوشت مصنوعی» را ممنوع می‌کند

فرماندار فلوریدا برای محافظت از صنعت گاوداری ایالت فلوریدا معروف به ایالت آفتاب و ساکنان آن، اولین لایحه قانونی را برای ممنوعیت گوشت آزمایشگاهی امضا کرد.
(Robyn Beck/AFP via Getty Images)

فرماندار فلوریدا برای محافظت از صنعت گاوداری ایالت فلوریدا معروف به ایالت آفتاب و ساکنان آن، اولین لایحه قانونی را برای ممنوعیت گوشت آزمایشگاهی امضا کرد.

ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، قانون اس‌بی۱۰۸۴ را در مراسمی در واچولا در روز ۱ مه امضا کرد. این بسته کشاورزی ۸۱ صفحه‌ای به‌طور رسمی «تولید، فروش، نگهداری یا عرضه برای فروش یا توزیع گوشت آزمایشگاهی» را در ایالت فلوریدا ممنوع می‌کند.

دفتر دیسانتیس در بیانیه‌ای اعلام کرد که فلوریدا «اقداماتی را برای لغو دورنمای مجمع جهانی اقتصاد برای مجبور کردن مردم جهان به خوردن گوشت و حشرات آزمایشگاهی در دستور کار خود قرار داده است.»

این لایحه ۲۲ مورد دیگر را نیز شامل می‌شود که اجرای مقررات فدرال درخصوص ایستگاه‌های خودروهای الکتریکی در فلوریدا و بازتعریف اصطلاح «عصاره شاهدانه» را دربرمی‌گیرد. این ممنوعیت شامل حال گوشت شرکت ایمپاسیبل که نوعی گوشت گیاهی است نمی‌شود.

مجمع جهانی اقتصاد حشرات را منبعی سرشار از پروتئین می‌داند و معتقد است که از چشم انسان دور مانده است.

دیسانتیس این قانون را به مثابه تلاش دولت برای کنار زدن طرح نخبگان جهانی مبنی بر مصرف گوشت آزمایشگاهی یا حشرات دانست که با هدف دستیابی به اهداف اقتدارگرایانه آن‌ها تدوین شده است.

او در کنفرانس مطبوعاتی خود در واچولا گفت: «گوشت مصنوعی آزمایشگاهی‌ خود را به جای دیگری ببرید. ما این گوشت را در ایالت فلوریدا مصرف نمی‌کنیم.»

دیسانتیس همچنین از ریاکاری مجمع جهانی اقتصاد گفت و به سفرهای جهانی اعضای مجمع با جت‌های شخصی برای ترویج مصرف گوشت و حشرات مصنوعی به‌عنوان راهی برای مبارزه با تغییرات اقلیمی اشاره کرد.

ویلتون سیمپسون، کمیسر کشاورزی فلوریدا، پیشتازی فلوریدا در ممنوعیت گوشت آزمایشگاهی را «گامی در مسیر درست» توصیف کرد.

او گفت: «ما باید از کشاورزان فوق‌العاده خود و یکپارچگی کشاورزی آمریکا محافظت کنیم. تولید گوشت‌های آزمایشگاهی اقدامی شرم‌آور برای تضعیف سنت‌های غرورآفرین و شکوفایی ما است و با کشاورزی اصیل مغایرت دارد.»

تولید گوشت مصنوعی در آزمایشگاه با استفاده از سلول‌های بنیادی حیوانات و قرار دادن آن‌ها در مخازنی به نام رآکتور زیستی انجام می‌گیرد که حاوی محیط کشت بوده و شرایط تکثیر سلول‌ها را فراهم می‌آورد.

انجمن سرطان آمریکا می‌گوید مواد غذایی مهندسی‌شده زیستی می‌توانند در افراد مبتلا به آلرژی حساسیت ایجاد کنند.

دکتر سید حیدر در مصاحبه با اپک تایمز در اکتبر ۲۰۲۳ گفت: «مواد غذایی مهندسی‌شده زیستی می‌توانند سمی باشند… شواهد نشان می‌دهند که این مواد مقاومت به آنتی‌بیوتیک را افزایش می‌دهند، باعث سرکوب سیستم ایمنی شده و حتی به شیوع سرطان دامن می‌زنند.»

این قانون از اول جولای اجرایی خواهد شد.

سناتور جی کالینز (نماینده جمهوری‎خواه تَمپا)، از حامیان لایحه، به اپک تایمز گفت که حامیان گوشت آزمایشگاهی نمی‌توانند ثابت کنند که مصرف این محصول بی‌خطر است و شواهدی را که نشان می‌دهند این محصول برای محیط‌زیست مضرتر از گاوهایی است که سعی دارند کنارشان بگذارند، نادیده می‌گیرند.

او گفت: «روی‌هم‌رفته، به‌صرفه است اما با توجه به مسائل اخلاقی، ایمنی مواد غذایی، اثربخشی طولانی‌مدت و ایمنی بهداشتی برای مردم ارزشی ندارد.»

اکنون که فلوریدا اولین قدم را برای ممنوعیت جایگزینی بحث‌برانگیز گوشت برداشته، سناتور کالینز معتقد است که ایالت‌های دیگر نیز به تبعیت از فلوریدا عمل خواهند کرد.

سناتور کالینز افزود: «وقتی روی این موضوع تمرکز می‌کنید، فرقی نمی‌کند دموکرات باشید یا جمهوری‌خواه. وقتی درباره این موضوع حرف می‌زنید، تقریباً همه مردم دیدگاه مشابهی دارند. وحشتناک است. شرم‌آور است. نمی‌خواهم چنین چیزی را به خوردِ خانواده‌ام بدهم. با آن کنار نمی‌آیم.»

او گفت: «کاری که ما انجام می‌دهیم، این است که به نفع کشاورزی سنتی عمل می‌کنیم. شما باید به مردم غذا بدهید. گوشت یک پروتئین طبیعی است که مردم همیشه مصرف‌کننده آن بوده‌اند. لزومی ندارد برای مشکلی که وجود ندارد، دنبال راه‌حل بگردیم.»

«کاملاً سود محور»

دنی آلوارز (نماینده جمهوری‌خواه شهرستان هیلزبرو)، که از حامیان این لایحه در مجلس بوده، گفت بخش عمده این قانون با حفاظت از سلامت عمومی سروکار دارد.

هرکسی که آگاهانه قانون جدید را نقض کند، مرتکب جنایت درجه دوم خواهد شد که مجازات آن ۵۰۰ دلار جریمه و ۶۰ روز حبس به‌ازای هر تخلف است.

شرکت‌هایی که کار تولید، توزیع یا فروش گوشت آزمایشگاهی را انجام می‌دهند، درصورت نقض قانون تعطیل شده و مالکان آن‌ها با جریمه و زندان مواجه می‌شوند.

از این گذشته، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها یا کسب‌وکارهایی که گوشت مصنوعی می‌فروشند، مشمول «حکم توقف فوری فروش» شده و جواز کسب آن‌ها پس از محکومیت باطل خواهد شد.

او گفت: «دولت ایالتی شما قاطعانه به آن‌ها می‌گوید که اگر می‌خواهید به این‌جا بیایید و به شهروندان ما دسترسی داشته باشید، باید ثابت کنید که این مفهومِ کاملاً جدید مشکل ایمنی خاص یا بلندمدتی برای مردم ندارد. از این گذشته، اگر قرار باشد به شما اجازه فعالیت بدهیم، باید مطمئن شویم که منافع مردم نسبت به سود شما در اولویت قرار دارند.»

او توضیح داد که فشار افراد و لابی‌های حقوق‌بگیر در جبهه طرفداران گوشت مصنوعی «مشمئزکننده» است.

درخواست ارائه شواهد مبنی بر ایمنی محصول برای مصارف انسانی با تأیید دولت فدرال مواجه شد.

وزارت کشاورزی آمریکا در ۲۱ ژوئن ۲۰۲۳ اولین مجوز خود را برای تولید گوشت آزمایشگاهی به دو شرکت آمریکایی گود میت و آپ‌ساید فود اعطا کرد.

آقای آلوارز خاطرنشان کرد که همین دولت فدرال واکسن‌های کووید-۱۹ را تأیید کرد و گفت که سیگار کشیدن، ساخارین و وایوکس بی‌خطر هستند.

او همچنین معتقد است که اعمال فشار برای مصرف گوشت مصنوعی هیچ ارتباطی با جلوگیری از تغییرات اقلیمی ندارد.

«ماجرا فقط به سود مربوط می‌شود، زیرا آن‎ها محصول جدیدی در بازار دارند که می‌خواهند روی آن مانور بدهند. اما این‌که تصور کنید تغییرات اقلیمی یا ایمنی حیوانات پشت این قضیه هستند، نشان می‌دهد که بشدت از دنیا بی‌خبرید.»

مطالعه دانشگاه کالیفرنیای دیویس یک سال پیش تأیید کرد که فرایند تولید گوشت مصنوعی بسیار «هزینه‌بر» است.

ادوارد اسپنگ، نویسنده مطالعه، گفت: «یافته‌ها نشان می‌دهند که تولید گوشت مصنوعی نسبت به گاوداری معمولی برای محیط‌زیست ضرر بیشتری دارد.»

او توضیح داد: «گوشت مصنوعی نوش‌دارو نیست و با این‌که می‌توان اثرات زیست‌محیطی تولید گوشت آزمایشگاهی را در آینده کاهش داد، همچنان به پیشرفت فنی قابل‌توجهی نیاز داریم تا بتوانیم به‌طور هم‌زمان بهره‌وری را افزایش و هزینه محیط کشت سلولی را کاهش دهیم.»

به گفته آقای آلوارز، «ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم… گوشت مصنوعی هنوز خیلی کار دارد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی