Search
Asset 2

لحظه تاریخی برای کشور کانادا: پیدا شدن کشتی گمشده فرانکلین در قطب شمال پس‌‌‏از ۱۶۹ سال

پیدا شدن کشتی گمشده فرانکلین در قطب شمال پس‌‌‌‏از ۱۶۹ سال (اسکرین شات/یوتیوب)
پیدا شدن کشتی گمشده فرانکلین در قطب شمال پس‌‌‌‏از ۱۶۹ سال (اسکرین شات/یوتیوب)
پیدا شدن کشتی گمشده فرانکلین در قطب شمال پس‌‌‌‏از ۱۶۹ سال (اسکرین شات/یوتیوب)

تیم تحقیقاتی کانادا با پیدا کردن یکی از دو کشتی اکتشافی گمشده در قطب شمال متعلق به جان فراکلین توانست یکی از بزرگ‌‌‏ترین اسرار تاریخ این کشور را حل کند.

یک تیم جستجو روز یکشنبه از پیدا شدن لاشه‌‌‏ی این کشتی در ۱۱ متری زیر سطح آب خبر داد.

«استفان هارپر»، نخست وزیر کانادا روز سه شنبه در بیانیه‌‌‏ای اعلام کرد که این رویداد یک لحظه‌‌‏ی تاریخی مهم برای کانادا محسوب می‌‌‏شود. وی ادامه داد :«کشتی فرانکلین که حدود ۱۷۰ سال پیش به قطب شمال سفر کرد، بخش مهمی از تاریخ کانادا است.»

«جان گایگر»، مدیر اجرایی انجمن جغرافیایی سلطنتی کانادا، گفت که تیم تحقیقاتی در روز‌‌‏های آینده با استفاده از نقشه‌‌‏ی عرشه‌‌‏ و اندازه‌‌‏گیری هر بخش کشتی قادر به شناسایی آن خواهد بود.

وی درباره‌‌‏ی احساسش اظهار کرد: «این چیزی است که همه‌‌‏ی ما رؤیای آن را داشتیم. اما در قلب‌‌‏مان نیز باور نداشتیم که امکان‌‌‏پذیر باشد. هم‌‌‏اکنون این رؤیا به حقیقت پیوسته است.»

گایگر اضافه کرد :«کشف این کشتی به بسیاری از سؤالات ما درباره‌‌‏ی اکتشافات فرانکلین پاسخ می‌‌‏دهد. این امکان وجود دارد که در کشتی اطلاعات و یادداشتی از افراد کشتی هنوز وجود داشته باشد.»

ملکه الیزابت دوم نیز طی بیانیه‌‌‏ای از علاقه‌‌‏ی خود برای پیداشدن کشتی کاپیتان «سر جان فرانکلین» خبر داد.

وی گفت: «من و شاهزاده فیلیپ به تمام کسانی که در این دستاورد تاریخی سهمی داشتند، تبریک می‌‌‏گوییم و برایتان آروزی موفقیت داریم.»

کشف یک راز تاریخی

گایگر معتقد است که کشتی گمشده‌‌‏ی دوم جایی در شمال محل کشف کشتی اول است. او همچنین بر این باور است که کشتی کشف شده را پس‌‌‏از بالا کشیدن می‌‌‏توان دوباره بازسازی کرد.

کاپیتان فرانکلین، افسر نیروی دریایی سلطنتی و کاشف بود. وی در سال ۱۸۴۵ به همراه خدمه‌‌‏اش، گرین‌‌‏هایت در انگلستان را به مقصد قطب شمال ترک کرد. پیش‌‌‏از این سفر وی سه بار به قطب شمال سفر کرده بود.

دو کشتی کاپیتان فرانکلین به دلیل یخبندان در نزدیکی جزیره کینگ‌‌‏ویلیام مفقود و تمام ۱۲۸ سرنشین آن ناپدید شدند. در سال ۱۸۴۸، برای اولین بار جستجو برای پیدا کردن کشتی‌‌‏های گمشده آغاز شد و تا سال ۱۹۵۰، یازده کشتی بریتانیایی و دو کشتی آمریکایی برای این مأموریت به قطب شمال فرستاده شدند. با این وجود تا کنون هیچ نشانه‌‌‏ای از وجود این دو کشتی یافت نشد.

هارپر در این باره گفت :«بیش از یک قرن است که موضوع این دو کشتی، داستان بزرگ و پر رمز و رازی برای کانادا است.» وی ادامه داد: «این موضوع مهمی برای دانشمندان، مورخان، نویسندگان و خوانندگان بوده است.  به همین دلیل  فکر می‌‌‏کنم روز پیدا شدن این کشتی روزی پر‌‌‏اهمیت در تاریخ کانادا محسوب می‌‌‏شود.»

«راب هوبرت»، کارشناس قطب شمال در دانشگاه کلگری در این باره گفت: «کانادا با کشف این دو لاشه کشتی تاریخی مربوط به سال ۱۸۴۵ که در زمانی که کانادا حتی یک استان هم نبوده است، تحت حاکمیت انگلستان به ماموریت ارسال شدند، نمی‌‌‏تواند ادعای حاکمیت بر بخش شمال غربی قطب شمال را داشته باشد.»

به نظر می‌‌‏رسد که کشتی‌‌‏ها در آب‌‌‏های سرد قطبی به خوبی حفظ شده است. تصویر گرفته شده از کشتی نیز نشان می‌‌‏دهد عرشه نسبتاً دست نخورده باقی مانده است. «رایان هریس»، رهبر تیم جستجو معتقد است بقیه قسمت‌‌‏های کشتی نیز در شرایط خوبی قرار دارند.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی