Search
Asset 2

حاتمی‌کیا خواستار برخورد مسئولان سینمایی با کیارستمی شد

عباس کیا‌‌‏رستمی در شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن، ۲۲ می ۲۰۱۴، کن، فرانسه (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)
عباس کیا‌‌‏رستمی در شصت و هفتمین جشنواره فیلم کن، ۲۲ می ۲۰۱۴، کن، فرانسه (Photo by Neilson Barnard/Getty Images)
سخنان عباس کیارستمی درباره‌‌‌‏ی جنگ موجب انتقاد ابراهیم حاتمی‌کیا شد (Vittorio Zunino Celotto/Getty Images)


 «ابراهیم حاتمی‌کیا»، کارگردان ایرانی در جشنواره‌‌‏ی فیلم مقاومت به شدت از سخنان عباس کیارستمی درباره‌‌‏ی جنگ انتقاد کرد و خواستار موضع‌گیری صریح مسئولان امر در این زمینه شد.

حاتمی‌کیا در این زمینه ادعا کرد که کیارستمی پیرامون جنگ صحبت‌‌‏هایی را مطرح و شهدا را قربانی جنگ معرفی کرده است.

چند ماه گذشته کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا در جمع دانشجویان طی مصاحبه‌‌‏ای گفت: «یک هفته قبل از این‌‌‏که اینجا بیایم یکی از فیلمسازانی که سال‌ها فیلم جنگی ساخته، فیلم‌های پرهزینه جنگی و البته با مخاطب کمتر- برای اینکه مخاطب ایرانی دیگر حوصله جنگ نداشت، بنابراین بودجه‌های خیلی سنگین می‌گیرد و فیلم‌های جنگی می‌سازد- گوش من رو پیچانده بود که زمانی که ما داشتیم می‌جنگیدیم کیارستمی داشت دنبال دفترچه دوستش می‌گشت.»

به همین دلیل حاتمی‌‌‏کیا درباره‌‌‏ی وی شدیداً انتقاد کرد و گفت که آنچه در حال حاضر درباره‌‌‏ی شهدا گفته غیرقابل چشم‌پوشی است.

کیارستمی درباره فعالیت‌های هنری خود در دوران جنگ گفت: «خانه دوست یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌هایی بود که من ساختم، درواقع همه جای دنیا آن را می‌شناسند. خانه دوست ماندگار شد چون راجع به یک ارزش انسانی صحبت می‌کرد. اما فیلم‌های تو [حاتمی‌کیا] نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم به هیجان آورد بچه‌ها را. احمدپور [شخصیت اصلی فیلم خانه دوست کجاست؟] رفت پس داد دفترچه را، اما تو به هیجان آوردی و احمدپورهای دیگر رفتند در جنگ و کشته شدند. و حالا پس از سال‌ها می‌شود راجع به آن‌ها فکر کرد که آن‌ها چطوری از بین رفتند، در یک جنگی که هیچ مفهومی نداشت.»

گفته می‌‌‏شود که «حجت‌الله ایوبی»، رئیس سازمان سینمایی صحبت‌های کیارستمی را متعلق به شش ماه پیش دانسته است و برای اظهار نظر در این باره زمان و بررسی بیشتری را خواستار شد.

ایوبی در این زمینه گفت: «در مورد خبرهایی که گاهی منتشر می‌شود چون من در صندلی پدری نشسته‌ام باید دقت بیشتر کنم و کامل و عین اخبار را ببینم و بررسی کنم. اما من به شما اطمینان می‌دهم سینمای ایران خودش را مدیون، وابسته و دلبسته دفاع مقدس می‌داند.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی