Asset 2

سفر خانوادگی وزیر بهداشت دولت روحانی به کانادا 

سفرحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی و از اعضا و فرماندهان سابق سپاه همراه خانواده‌اش به کانادا
سفرحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی به همراه خانواده‌اش به کانادا (Screenshot Via Twitter)

در حالی که دولت کانادا از ممنوعیت دائمی ورود به کانادا حدود ۱۰ هزار نفر از مقامات ارشد جمهوری اسلامی و فرماندهان سپاه خبر داده بود، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت دولت حسن روحانی و از اعضا و فرماندهان سابق سپاه همراه خانواده‌اش به کانادا سفر کرده است. 

حضور قاضی‌زاده هاشمی و خانواده‌اش در مونترال کانادا خیلی اتفاقی افشا شد. «رادیو کانادا» مستندی تبلیغی از صنعت توریسم کبک در یوتوپ خود منتشر کرده بود که در بخشی از این مستند که حضور توریست‌ها را در شهر مونترال نشان می‌دهد، تصویر قاضی‌زاده هاشمی و خانواده‌اش نیز دیده می‌شود. 

وزیر بهداشت دولت روحانی در سال ۱۳۶۵ و در بحبوحه جنگ ایران و عراق از دانشگاه علوم پزشکی مشهد فارغ‌التحصیل شد. البته او در همان دوران نیز فرماندهی مهندسی رزمی قرارگاه‌های نجف، خاتم الانبیاء و ستاد کربلا را بر عهده داشت و در چند عملیات نیز فرمانده مهندسی رزمی بود. 

قاضی‌زاده هاشمی سال ۶۸ توانست دوره تخصص چشم‌پزشکی را به اتمام برساند. 

حضور قاضی‌زاده هاشمی در کانادا واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخته است و دولت جاستین ترودو را به در پیش گرفتن سیاستهای دوگانه متهم کردند. 

تعدادی از ایرانیان نیز با اشتراک‌گذاری تصاویر قاضی‌زاده هاشمی و خانوادهاش در کانادا خواستار دخالت دولت این کشور شدند. 

هرچند پارلمان کانادا در سال ۹۷ طرحی را تصویب کرد که دولت این کشور سپاه پاسداران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار می‌داد و جاستین ترودو نیز از این طرح حمایت کرد، اما تا کنون دولت کانادا از این اقدام سر باز زده است. 

به دنبال سرکوب اعتراضات سراسری ایران و پس از فشار افکار عمومی در مهرماه سال گذشته جاستین ترودو در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که ۱۰ هزار نفر از فرماندهان سپاه توسط این کشور تحریم شده و به صورت دائم حق ورود به کانادا را نخواهند داشت. 

او همچنین گفت که کانادا ۷۶ میلیون دلار برای افزایش ظرفیت خود جهت اجرای این تحریم‌ها هزینه خواهد کرد. در همان زمان تردیدهایی نسبت به عملی‌شدن چنین تحریمی مطرح شده بود. 

بسیاری از مخالفان جمهوری اسلامی بارها از مقامات کشورهای غربی خواسته‌اند که رفت‌وآمد سیاستمداران و مقامات عالی‌رتبه حکومت ایران به این کشورها را محدود و ممنوع کنند. 

با وجود این، در ماه‌های گذشته بار دیگر مواردی از حضور چهره‌های شناخته‌شده جمهوری اسلامی در خاک این کشورها گزارش شده است. در یکی از آخرین موارد اوایل خرداد امسال رسانه‌های آلمان تأیید کردند که حسینعلی نیری، قاضی شرع اعدام‌های سال ۱۳۶۷، در آلمان برای درمان در بیمارستانی در شهر هانوفر آلمان بستری است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی