Search
Asset 2

هنگ کنگ تمرین‌کنندگان فالون گونگ معترض را بازداشت می‌کند

روز دوم می، در فضای خارج از ساختمان دولت مرکزی در تامار هنگ کنگ، اعضای وزارت بهداشت به همراه نیروهای پلیس، یک تمرین‌کننده فالون گونگ را محاصره کردند. مأموران، به علت امتناع وی در بازپس دادن چهارمین بنر، تحت عنوان عملی غیرطبیعی، اقدام به دستگیری این تمرین‌کننده نمودند. (بیل کوکس/ اپک تایمز)
روز دوم می، در فضای خارج از ساختمان دولت مرکزی در تامار هنگ کنگ، اعضای وزارت بهداشت به همراه نیروهای پلیس، یک تمرین‌کننده فالون گونگ را محاصره کردند. مأموران، به علت امتناع وی در بازپس دادن چهارمین بنر، تحت عنوان عملی غیرطبیعی، اقدام به دستگیری این تمرین‌کننده نمودند. (بیل کوکس/ اپک تایمز)

ردپای نامحسوس حزب کمونیست چین در سلسله عملیات برای جلوگیری از اعتراض تمرین‌کنندگان فالون گونگ

روز دوم می، در فضای خارج از ساختمان دولت مرکزی در تامار هنگ کنگ، اعضای وزارت بهداشت به همراه نیروهای پلیس، یک تمرین‌کننده فالون گونگ را محاصره کردند. مأموران، به علت امتناع وی در بازپس دادن چهارمین بنر، تحت عنوان عملی غیرطبیعی، اقدام به دستگیری این تمرین‌کننده نمودند. (بیل کوکس/ اپک تایمز)

هنگ کنگ ــ در دوم می، خانم خانه‌داری ۵۸ ساله، به علت سرپیچی از فرمان پلیس مبنی بر تحویل بنری که در خارج از ساختمان دولت مرکزی برافراشته بود، دستگیر شد. بازداشت این خانم که از تمرین‌کنندگان فالون گونگ بوده است، نشان می‌دهد که در سلسله عملیات اخیر حکومت هنگ کنگ، مسیر جدیدی برای متوقف‌کردن اعتراض تمرین‌کنندگان فالون گونگ بوجود آمده‌‏است. این بازداشت به دنبال هشدار مستقیم مدیر اجرایی پلیس هنگ کنگ به این تمرین‌کننده به‌وقوع پیوست.

خانم پان لیان‌هوا و یک تمرین‌کننده دیگر، درمحوطه خارج از ساختمان حکومتی، اقدام به برپایی چند بنر و دادن بروشور به عموم کرده و همچنین به اجرای تمرین مدیتیشن فالون گونگ پرداختند. از اواسط اکتبر ۲۰۱۲، هر دوشنبه تا جمعه از ساعت ۸ صبح تا ۲ عصر، اداره مدیریت اجرایی پلیس هنگ کنگ دراین محوطه مستقر می‌شود. در صبح روز دوم می، خانم پان به تنهایی درحال نصب چند بنر برروی نرده‌های کنار خیابان دراین محوطه بود.

برطبق اظهارات خانم پان، شش نفر از اعضای وزارت بهداشت هنگ کنگ با وی برخورد کرده و اقدام به برداشتن بنرها کردند. خانم پان درحالیکه توضیح می‌داد که برای این اعتراض و تظاهرات دارای حق قانونی است، سعی کرد مانع برداشتن بنرها شود.

پس از اینکه مأموران موفق به برداشتن سه بنر شدند، خانم پان آخرین بنر را ربوده و از بازپس‌دادن آن به مأموران امتناع می‌کند. پس از این ماجرا مأموران، پلیس را فرامی‌خوانند. خانم پان تقریباً به مدت ۴۰ دقیقه، درمقابل جمعیتی از مأموران بهداشت محیط و نیروهای پلیس از حق خود دفاع کرده و اجازه عمل به آنها نداد.

درنهایت، خانم پان با اندکی مقاومت به سمت خودرو پلیس راهی شده و به ایستگاه پلیس مرکزی در وان‌چای منتقل گردید. وی درآنجا مورد بازجویی قرار گرفت و برای آزادی خود مجبور به پرداخت غرامتی به مبلغ ۱۲۹ دلار امریکا شد. خانم پان متهم شناخته نشد، اما در اواخرماه می، در خصوص وجود جلسه‌ای برای محاکمه، باید به اداره پلیس برود.

وقوع این رویداد در محوطه خارج از مقر حکومتی، به‌دنبال مکالمه‌ای بود که در ۳۰ آوریل خانم پان با لئونگ چون-یینگ، مدیر اجرائی پلیس داشت.

براساس اظهارات خانم پان، وی درآن زمان به دفتر مدیر اجرایی رفته و درخواست صحبت با وی کرد. لئونگ برای ملاقات خانم پان به بیرون از اداره آمد. خانم پان ضمن تحویل یک نامه حاکی از دادخواهی به او، از وی درخواست کرد که حکومت هنگ کنگ توقیف مطالب تمرین‌کنندگان فالون گونگ را متوقف کند.

لئونگ به خانم پان گفت که دیگر در بیرون از اداره وی اقدام به نصب بنر نکند، و افزود که اگر انجام این کار را متوقف کند، نامه دادخواهی وی را می‌پذیرد. خانم پان سعی کرد به وی توضیح دهد که چگونه حزب کمونیست چین تمرین‌کنندگان فالون گونگ را در سرزمین چین آزار و شکنجه می‌کند. لئونگ به وی اخطار داد که دیگر در بیرون از اداره وی اقدام به نصب بنر نکند، و تکرار کرد که در صورت عدم نصب بنر دراین فضا، نامه وی را قبول می‌کند، و سپس وی را ترک کرد.

صبح روزی که مأموران حوزه بهداشت اقدام به برداشتن بنرهای خانم پان کردند، در چندین نقطه از هنگ کنگ نیز بنرها و سایر مطالب تمرین‌کنندگان فالون گونگ توقیف شد.

این دور از حملات، آخرین اقدام از سلسله عملیاتی است که در تاریخ ۱۲ آوریل توسط دولت هنگ کنگ آغاز شد تا  دست به تعطیلی سایت‌هایی بزند که اطلاعات فالون گونگ را دراختیار قرار می‌دهند.

ازاین‌رو، وقایع دوم می در محوطه بیرون از مقر حکومتی هنگ کنگ، نشانی از یک مرحله جدید دراین سلسله عملیات است: دولت هنگ کنگ قبلا هیچ اقدامی برای دستگیری تمرین‌کنندگان فالون گونگ نکرده بود.

از سال ۱۹۹۹، پس از آغاز آزار و شکنجه تمرین‌کنندگان فالون گونگ در سرزمین چین، تمرین‌کنندگان فالون گونگ در هنگ کنگ همچنان برخوردار از مکان‌هایی بودند که بنرها را درآنجا به نمایش گذاشته و دست به تهیه مطالبی می‌زدند تا به عامه مردم بگویند که فالون گونگ چیست و چگونه مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرد. دراین مکان‌ها، اغلب این امکان وجود داشت که به‌طور رسمی از تمامی انجمن‌های وابسته به حزب کمونیست چین دست کشید.

این مکان‌ها خاری در چشم مقامات حزب کمونیست چین به‌حساب می‌آمد. هنگ کنگ مکانی مورد ‌پسند برای توریست‌های سرزمین چین است. برطبق روزنامه صبح ساوس چاینا، در نیم‌سال اول سال ۲۰۱۲، حدود ۱۵ میلیون نفر به هنگ‌ کنگ سفر کردند. توریست‌های چینی که تحت تأثیر تبلیغات مسموم در حمله به فالون گونگ بوده‌اند، دراین مکان‌ها اغلب مجذوب اطلاعاتی می‌شدند که دراین خصوص دراختیار آنها قرار می‌گرفت، و آگاهی به این اطلاعات باعث می‌شد که از عضویت در حزب انصراف دهند.

زمانی در سال ۲۰۰۴ حکومت هنگ کنگ اقدام به دستگیری تمرین‌کننده‌گانی کرد که دست به اعتراض زده‌بودند؛ اما دادگاه تجدید‌نظر نهایی تصدیق کرد که حق اعتراض آنها قانونی است.

اقدامات اخیر از سوی حکومت هنگ کنگ به‌دنبال ۱۰ ماه تلاش بی‌امان گروهی موسوم به انجمن حمایت از جوانان هنگ کنگ با مسئولیت محدود صورت گرفت. این گروه شهر را پر از بنرهایی کرده که شعارهای تبلیغاتی حزب کمونیست مبنی بر بدنام‌کردن فالون گونگ را دربر دارد تا ازاین طریق مکان‌های فعالیت تمرین‌کنندگان فالون گونگ را کم‌رنگ جلوه داده، و از طرف دیگر اعتراضات آنها را دچار اختلال کنند، و گاهی اوقات نیز به بدرفتاری فیزیکی متوسل می‌شدند.

رسانه‌های هنگ کنگ پی بردند که انجمن حمایت از جوانان هنگ کنگ ارتباط نزدیکی با ارگان حزب کمونیست داشته که وظیفه‌اش ریشه‌کن‌کردن فالون گونگ است.

در یکم آوریل، دولت هنگ کنگ، انجمن حمایت از جوانان را مجبور به توقف این اعمال‌ نمود.

دمکرات‌های مخالف و برخی از اعضای مجلس مقننه هنگ کنگ اظهار داشته‌اند که، عدم واکنش حکومت به مدت طولانی در مقابل فعالیت‌های انجمن حمایت از جوانان و تلاش‌های اخیر حکومت در تعطیلی سایت‌های اطلاع‌رسانی فالون گونگ، هردو، از جناح حزب کمونیست چین سرچشمه می ‌گیرند.

آلبرت هو چون- یان، از اعضای مجلس مقننه طی مصاحبه اخیر خود بیان کرد که “دولت ما تحت فشار حزب کمونیست چین قرار دارد.” وی افزود، “دولت ما دست به اقداماتی علیه گروه‌های مخالف زده است، و واضح و مبرهن است که آنها فالون گونگ را هدف قرار می‌دهند.”

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی