Search
Asset 2

پیش‌بینی فعالان حوزه مسکن؛ تداوم رکود تورمی در بازار مسکن

کارشناسان حوزه مسکن پیش‌بینی کرده‌اند که با رشد نرخ دلار احتمال تکرار تجربه رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد.
(Mehrnews)

کارشناسان حوزه مسکن پیش‌بینی کرده‌اند که با رشد نرخ دلار احتمال تکرار تجربه رکود تورمی در بازار مسکن وجود دارد.

سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به رفتار بازار مسکن در بهار ١۴٠٣ گفته است که باید توجه داشت ابتدای سال جدید دولت نرخ تورمی را به‌صورت رسمی اعلام می‌کند که این نرخ تورم در تمام بازارها از جمله مسکن اثر می‌گذارد.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایلنا، لطفی با اشاره به تجربه رکود تورمی در بازار مسکن در سال‌های گذشته افزود که در حال حاضر بازار مسکن در رکود است و میزان معاملات کاهش پیدا کرده‌ اما باید توجه داشت که بازار مسکن تجربه رکود تورمی در سالهای گذشته را هم دارد و در صورت رشد نرخ دلار امسال هم شاهد رکود تورمی در این بازار خواهیم بود.

دبیر اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه قدرت خرید مردم توان قیمت‌‌های فعلی را ندارد، افزود که اگر همین قیمت‌های فعلی افزایش پیدا کند میزان معاملات کمتر می‌شود و در حالی که قیمت مسکن بر اثر عوامل متعدد افزایش پیدا می‌کند، قدرت خرید مردم بیشتر از قبل کاهش می‌یابد.

لطفی با اشاره به اینکه به طور قطع افزایش نرخ دلار بر روی بازار مسکن اثرگذار است، گفت اما بازار مسکن اثر آنی نشان نمی‌دهد و با فاصله‌ای بعد از افزایش نرخ دلار، اثر آن را در بازار مسکن می‌بینیم.

شهریور سال گذشته، روزنامه همشهری در گزارشی با تایید رکود در بخش مسکن و ساختمان نوشت، بازار مسکن بعد از جهش غیرمعقول قیمت‌ها در زمستان ۱۴۰۱، وارد یکی از سخت‌ترین دوره‌های رکودی خود شده است.

فعالان بازار مسکن و مسئولان صنفی این حوزه سال گذشته نیز عنوان کرده بودند که بازار مسکن در رکود و کسادی به سر می‌برد.

همچنین بر اساس گزارش‌های بخش ساخت‌وساز در ایران، طی چهار سال گذشته به دلایلی همچون «تورم عمومی، رکود معاملات و نوسانات نرخ مصالح ساختمانی» این بخش دچار رکود شده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی