Search
Asset 2

هانتر بایدن در دادگاه به دروغگویی در هنگام خرید اسلحه متهم شد 

هانتر بایدن، فرزند جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دادگاه فدرال ایالت دلاور با اتهامات جنایی مرتبط با حمل و خریداری اسلحه روبرو شد.
هانتر بایدن، فرزند جو بایدن رئیس جمهور آمریکا (Drew Angerer/Getty Images)

هانتر بایدن، فرزند جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در دادگاه فدرال ایالت دلاور با اتهامات جنایی مرتبط با حمل و خریداری اسلحه روبرو شد. 

اسنادی که روز گذشته به دادگاه منطقه دلاور ارائه شده نشان می‌دهد که هانتر بایدن به سه اتهام در ارتباط با اظهارات نادرست به یک فروشنده اسلحه و داشتن اسلحه گرم در حین مصرف مواد مخدر متهم شده است. 

دو مورد از اتهامات مربوط به ادعاهایی است مبنی بر اینکه بایدن زمانی که در اکتبر ۲۰۱۸ به دنبال خرید اسلحه گرم بود، «آگاهانه یک اظهارنامه کتبی جعلی و دروغین و احتمالاً با هدف فریب‌دادن» یک فروشنده اسلحه تهیه و امضا کرده است. 

آن‌گونه که در کیفرخواست آمده است او «یک اظهارنامه کتبی ارائه کرد که تأیید می‌کرد مصرف‌کننده غیرقانونی و معتاد به هیچ‌گونه محرک، مواد مخدر، و هر ماده کنترل‌شده دیگری نیست، در حالی که در واقع، همان‌طور که خودش می‌دانست، این اظهارات دروغ و ساختگی بود 

سومین اتهام مربوط به در اختیار داشتن یک سلاح کمری کلت کبرا PL38 در حین مصرف و اعتیاد به مواد مخدر است که مانند دو مورد دیگر، ناقض قانون ایالات متحده است. 

دو اتهام از این سه اتهامی که علیه هانتر بایدن مطرح شده، حداکثر مجازات ۱۰ سال زندان، ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی و سه سال آزادی تحت نظارت را در پی دارد. 

این کیفرخواست توسط بازرس ویژه دیوید وایس امضا شد که توسط دادستان کل مریک گارلند به عنوان سرپرست تحقیقات منصوب شد. 

صدور این کیفرخواست تنها چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا تحقیقانی را در رابطه با استیضاح جو بایدن که به معاملات تجاری خارجی پسرش مربوط می‌شود، آغاز کردند. 

کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا بیش از ۲۰ نمونه از شواهد را منتشر کرده است که جو بایدن رئیس جمهور امریکا در زمانی که در پست معاونت رئیس جمهوری دولت اوباما فعالیت می‌کرد، با امور تجاری پسرش مرتبط می‌کند. 

در واکنش به صدور این کیفرخواست، جیمز کامر، رئیس کمیته نظارت مجلس نمایندگان آمریکا که ریاست تحقیقات فساد در خانواده بایدن را بر عهده دارد، به اپک تایمز گفت که این کیفرخواست در برابر پس‌زمینه بزرگ‌تر تحقیقات کمیته، تحولی جزئی است. 

جیمز کامر افزود: «این کمترین جنایتی است که هانتر بایدن مرتکب شده است و تنها جنایتی است که نمی‌توانید پدرش را به آن گره بزنید. اما فرار مالیاتی چطور؟ در مورد پول‌شویی چطور؟ در مورد نقض قانون ثبت خارجی چطور؟ و این لیست ادامه دارد.»  

او با اشاره به اتهاماتی که علیه هانتر بایدن در ارتباط با خرید و نگهداری اسلحه علیه او مطرح شده گفت: «اما باز هم وقتی جنایاتی را که این مرد مرتکب شده است در نظر بگیرید، این یک قطره در یک دریا است.» 

ضربه سیاسی به جو بایدن 

از سوی دیگر دموکرات‌ها ابراز تأسف کردند که این کیفرخواست احتمالاً از نظر سیاسی به ضرر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا خواهد بود 

آدام شیف، عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا به اپک تایمز گفت: «فکر می‌کنم اتفاقاتی که در مورد پسر جو بایدن در حال رخ‌دادن است، از لحاظ سیاسی به رئیس جمهور آمریکا آسیب می‌زند 

با این حال، آدام شیف گفت که امیدوار است رای دهندگان «میان رئیس جمهور و پسرش تمایز قائل شوند» و جو بایدن را بر اساس سوابق او قضاوت کنند و تحت تأثیر رسوایی‌هایی که در اطراف او رخ داده قرار نگیرند. 

دادستان‌ها قبلاً موافقت کردند که به هانتر بایدن اجازه دهند یک توافق انحرافی پیش از محاکمه امضا کند که به احتمال زیاد باعث می‌شد او در خصوص اتهامات مرتبط با اسلحه زندانی نشود، اما این توافق توسط قاضی دادگاه نامناسب تشخیص داده و لغو شد. 

در این توافقنامه تصریح شده بود که هانتر بایدن شرایط خاصی از جمله عدم خرید یا در اختیار نداشتن اسلحه به مدت ۲۴ ماه را رعایت کند. 

فرزند رئیس جمهور آمریکا در بیانیه‌ای که به همراه این توافقنامه منتشر شد، اعتراف کرده بود که از سال ۲۰۱۶ کراک و پودر کوکائین مصرف کرده و در سال بعد به یک «مصرف‌کننده همیشگی» تبدیل شده است. او همچنین اعتراف کرد که تا ماه مه ۲۰۱۹ «مکرر و مرتب» از این مواد مخدر استفاده کرده است. 

همچنین او اعتراف کرد که برای خرید اسلحه در سال ۲۰۱۸ به‌دروغ اظهار کرده بود که او مصرف‌کننده مواد مخدر غیرقانونی نیست یا به آن اعتیاد ندارد. 

بر اساس این بیانیه، او اسلحه را از ۱۲ اکتبر تا ۲۳ اکتبر ۲۰۱۸ و پیش از اینکه در سطل زباله بیرون یک سوپرمارکت در دلاور دور انداخته شود در اختیار داشته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی