Search
Asset 2

هشدار وزیر پیشین بهداشت درباره خطر قریب‌الوقوع واردات پزشک و اعزام بیماران به خارج

وزیر پیشین بهداشت درباره وضعیت سیستم درمانی کشور هشدار داد که آینده را به هیچ‌وجه خوب نمی‌بیند و خطر واردات پزشک و اعزام بیماران به خارج خود را نشان خواهد داد.
ایرج فاضل. (Iqna.ir)

وزیر پیشین بهداشت در مراسم افتتاح چهل و پنجمین کنگره سالانه جامعه جراحان، درباره وضعیت سیستم درمانی کشور هشدار داد که آینده را به هیچ‌وجه خوب نمی‌بیند و خطر واردات پزشک و اعزام بیماران به خارج، خود را نشان خواهد داد.

ایرج فاضل که از مقامات وزارت بهداشت در دهه شصت بوده است، طی سخنانی در مراسم افتتاحیه چهل و پنجمین کنگره سالانه جامعه جراحان به مشکلات عدیده جامعه پزشکی و تبعات این مشکلات بر مردم و بیماران پرداخت.

او با اشاره به مشکلات دانشجویان طرحی در ایران گفت که کمبود پزشک و خالی ماندن رشته‌های تخصصی به تدریج با جدی شدن خطر واردات پزشک و نیازمند شدن به اعزام بیماران به خارج خودش را نشان خواهد داد. مجموع این مشکلات به افول پزشکی در ایران منجر می‌شود.

به نوشته روزنامه اعتماد، فاضل با بیان اینکه استقبال از رشته پزشکی در کنکور یا ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی پزشکی با مشکل جدی مواجه شده است، افزود که در آزمون‌های اخیر، حتی یک داوطلب برای جراحی عروق نداشتیم و به همین ترتیب، بعضی دیگر از رشته‌های تخصصی هم خالی می‌ماند و باید ۱۰ سال دیگر، متخصصان این رشته‌ها را از خارج وارد کنیم و دوباره بیماران را برای جراحی‌های تخصصی به خارج بفرستیم.

او با بیان اینکه این مشکلات در حالی ایجاد شده که طی دهه‌های گذشته، مجاهدت‌های بسیار زیادی برای درخشش پزشکی کشور صرف شد، گفت که عواملی به دنبال فقیر کردن پزشکان مملکت هستند، سناریوی مشکلات را ایجاد کردند که با چنین شرایطی، من آینده را به هیچ ‌وجه خوب نمی‌بینم و دوباره به همان جایگاه قبلی باز خواهیم گشت.

مقام سابق وزارت بهداشت افزود که «یک عده جاهل فکر می‌کنند با این سناریوها به مردم خدمت می‌کنند ولی هدف اصلی این افراد، موذیانه‌تر از این حرف‌هاست و هدف اصلی، از بین بردن آینده پزشکی این کشور بوده که البته باید از خودشان پرسید که در ازای این وضع، چه نفعی نصیب این افراد می‌شود اما به نظر من، این اقدامات نوعی خیانت به کشور است.»

فاضل در بخش پایانی سخنان خود تاکید کرد که پزشکان تنها گروه مرجع دچار مشکل نیستند. معلمان این کشور، هر روز باید برای حقوق‌های ناچیزی که می‌گیرند کنار خیابان جمع شوند. همان جاهلانی که گفتم، گروه‌های مرجع کشور را نشانه گرفته‌اند. معلمان و پزشکان گروه‌هایی هستند که مردم به خدمات این گروه‌ها بیشترین نیاز را دارند و ضربه زدن به این گروه‌ها، کاملا حساب شده است و به نفع مملکت نیست.

خبرگزاری مهر در روزهای گذشته با اشاره به مشکلات کادر درمان به ویژه در بخش دولتی، عنوان کرده است که برخی از پزشکان و پرستاران از بیمارستان‌های دولتی به بخش خصوصی مهاجرت کرده‌اند.

بر اساس بررسی‌های این خبرگزاری، بیش از ۸۰ درصد بستری‌ بیماران به دلیل هزینه‌های سنگین درمان در بیمارستان‌های دولتی صورت می‌گیرد، این در حالی است که شاهد مهاجرت کادر درمان از بخش دولتی به خصوصی هستیم.

در شرایطی که به نوشته رسانه‌ها، ایران با کمبود کادر درمان از جمله صد هزار نیروی پرستار مواجه است، مشکلات معیشتی و وضعیت قراردادهای شغلی این قشر سبب گسترش موج مهاجرت آنها به کشورهای عربی شده است.

طی روزهای گذشته، محمد علوی، پرستار بالین و فعال صنفی حوزه پرستاران در گفتگو با رسانه همشهری آنلاین گفته بود که مشکلات معیشتی پرستاران باعث شده که خیلی از آن‌ها اقدام به مهاجرت کنند. حقوق و مزایای پرستارانی که به عمان مهاجرت کرده‌اند، شش برابر حقوق یک پرستارِ فعال در ایران است.

ماه گذشته، پرستاران در استان‌‏های فارس و کهگیلویه و بویراحمد در تداوم برپایی تجمعات کادر درمان در اعتراض به وضعیت معیشتی، اقدام به برگزاری تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مطالبات خود شده بودند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی