Search
Asset 2

اصطلاح چینی: پیروزی آنی به‌‌‌‏محض ورود اسب (馬到成功)

پیروزی آنی به‌‌‌‏محض ورود اسب (اس.ام یانگ، اپک‌‌‌‏تایمز)
پیروزی آنی به‌‌‌‏محض ورود اسب (اس.ام یانگ، اپک‌‌‌‏تایمز)
پیروزی آنی به‌‌‌‏محض ورود اسب (اس.ام یانگ، اپک‌‌‌‏تایمز)

اصطلاح 馬到成功 (mǎ dào chéng gōng) که به‌‌‌‏معنای کسب پیروزی آنی، در‌‌‌‏لحظه‎ی ورود اسب می‌‌‌‏باشد، در برخی‎از آثار ادبی سلسله‌‌‌‏ی یوان (۱۳۶۸-۱۲۷۹ م)  دیده شده‌‌‌‏است. هر‌‌‌‏چند پیشینه‌‌‌‏ی این داستان به سلسله‌‌‌‏ی شین (۲۰۶-۲۲۱ ق‌‌‌‏م) بر‌‌‌‏می‎گردد.

شین شی‌‌‌‏هوانگ‌[۱] در‌‌‌‏آن‌‌‌‏زمان، اولین امپراطوری بود که توانست بر‌‌‌‏همه‌‌‌‏ی ایالت‌‌‌‏های متخاصم در چین چیره شود و سلسله‌‌‌‏ی شین را در سال ۲۲۱ قبل‌‌‌‏از میلاد پایه‌‌‌‏ریزی کند.

امپراطور معمولاً برای عبادت به کوه می‌‌‌‏رفت تا خورشید در‌‌‌‏حال طلوع را نیایش کند. روزی، در‌‌‌‏دومین‌‌‌‏سال حکومتش درباره‎ی سنگی خاص در کوهستان رانگ‌‌‌‏چِنگ شنید که بر‌‌‌‏روی آن گُلی نقش بسته‌‌‌‏است. گفته می‌‌‌‏شد که آن سنگ، سنگی الهی است که در‌‌‌‏زمان تعمیر دیوار بهشت توسط نو‌‌‌‏وا (Nuwa، الهه‌‌‌‏ی آفرینش) از آسمان به دنیای بشری افتاده است و این سنگ می‌‌‌‏تواند به‌‌‌‏استحکام حکومت او کمک کند.

امپراطور فوراً دستور ساخت جاده‌‌‌‏ای برای سفرش به آن کوهستان را صادر کرد. بلافاصله بعد ‌‌‌‏از ساخت جاده، امپراطور رهسپار کوهستان شد و از این فرصت برای نشان دادن ارتش قدرتمند خود نیز استفاده کرد.

او در‌‌‌‏حالی‌‌‌‏که ارتش خود را به‌‌‌‏سمت کوهستان رهبری می‌‌‌‏کرد، توجه مردم بسیاری را برای تماشای سربازان خود جلب کرد. وقتی به محل مورد‌‌‌‏نظر رسید، جشنی را برای پرستش آن سنگ بر‌‌‌‏پا کرد.

بعد‌‌‌‏از بازگشت‌‌‌‏از سفر، متوجه شد که حکومتش به‌‌‌‏طور حیرت‌‌‌‏انگیزی قدرتمند‌‌‌‏تر از‌‌‌‏ پیش شده و صلح بر تمام کشور بیش‌‌‌‏ از هر‌‌‌‏زمان بر‌‌‌‏قرار شده‌‌‌‏است.

امپراطور بسیار شادمان شد و به مقامات دستور داد به‌‌‌‏شکرانه‌‌‌‏ی این سفر، شعر بسرایند و آهنگ بنوازند. یکی‎از ساحران در توصیف سفر موفقیت‌‌‌‏آمیز امپراطور نوشت: «هزاران اسب در جاده‌‌‌‏ی سلطنتی می‌‌‌‏تازند، شین‌‌‌‏هووانگ سنگ را پرستش کرد و پیروزی نائل شد».

این شعر آن‌‌‌‏چنان مورد‌‌‌‏ تقدیر امپراطور قرار نگرفت؛ اما توسط نویسندگان سلسله‌‌‌‏های بعدی مورد تقدیر قرار گرفت.

نویسندگان بزرگ سلسله‌‌‌‏ی یوان بر‌‌‌‏پایه‌‌‌‏ی داستان پرستش سنگ توسط امپراطور، اصطلاح «پیروزی آنی به‌‌‌‏محض ورود اسب» را به‌‌‌‏کار بردند. تا به امروز، از این اصطلاح برای اشاره ‌‌‌‏به یک پیروزی فوری و یا موفقیت آنی استفاده می‌‌‌‏شود.[۱]  امپراطور شی‏هوان (۲۶۰-۲۱۰ ق‏م) که به شین شی‏هوانگ نیز شناخته می‏شود، موسس سلسله‏ی شین بود. او به‏خاطر یک‏پارچه کردن چین، یکسان‏سازی واحد پول، ساخت دیوار بزرگ چین و سیستم‏های عمومی وعظیم جاده‏ای مشهور است.

اپک‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی