Search
Asset 2

یک اَپلیکیشن آیفون که بینایی چشم را بهبود می‌بخشد

app- Copy (578x391)

بازیکنان بیس‌بال  قبل از آنکه به‌طور گسترده‌‏ای به آنان اطلاع‌‏رسانی شود، مورد آزمایش قرار گرفتند

زمانی‌که به چیزی نگاه می‌کنید، تصویر آن در نهایت در مغز شکل می‌گیرد، نه در چشم. مغز به فرد این امکان را می‌دهد که شیء را همراه با شکل، رنگ، فاصله‌‏ی نسبی و سایر جنبه‌های آن تشخیص دهد. بنابراین زمانی‌که تیمی از روان‌شناسان روی بهبود بینایی تیم بیس‌بال کالج متمرکز شدند، به جای چشم روی مغز کار کردند.

با همکاری شرکت کَرُت نوروتکنولوژی، پروفسور ارون سِیتز ، دانیل اوزِر  و جنی دِوُ، یک فارغ‌التحصیل دکترای جدید، یک اپ آیفون را با نام «UltimEyes» توسعه دادند.

UltimEyes بر روی عملکرد نوروپلاستیسیتی در مغز کار می‌کند که مسئولیت تنظیم تصاویری که به مغز می‌رسد را بر عهده دارد. این اپ کاربران را با یک بازی تعاملی سرگرم می‌کند که مغز آنان را به شیوه‌ی تقویت مثبت با روش‌هایی مانند گرفتن امتیاز، به منظور پردازش بهتر اطلاعات تصویری آموزش می‌دهد. این اپ ثابت کرده که قادر است کیفیت بینایی را در دنیای واقعی بهبود بخشد؛ چیزی که تمرینات چشمی رایج نتوانست به آن دست یابد.

وب‌سایت Ultimeyes چنین عنوان می‌کند که «Ultimeyes به منظور کاهش تاری دید، فرآیند بینایی را بهینه‌سازی می‌کند. الگوریتم‌های اختصاص‌یافته، بر عملکرد شما نظارت می‌کند و خود را با آن هماهنگ می‌کند و جلسات سفارشی‌شده‌ای را ترتیب می‌دهد تا از پیشرفت شما اطمینان حاصل کند.»

تیم بیس‌بال سال پیش پس از به‌‏کار بردن Ultimeyes، پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در عملکرد خود داشته است. نتایج این مطالعه در ۱۷ فوریه در مجله کارشناسی «کارِنت بیولوژی» با عنوان «بهبود بینایی و عملکرد در میدان بازی بیس‌بال از طریق یادگیری ادراکی» به چاپ رسید.

این برنامه‌‏ی آموزشی شامل جلسات ۲۵ الی ۳۰ دقیقه‌ای است که در آن بازیکنان را در بازی ویدئویی درگیر می‌کند. ۱۹ بازیکن از تیم در این آموزش شرکت کردند و ۱۸ نفر شرکت نکردند. افرادی که ثبت‌نام کردند شاهد ۳۱ درصد بهبود در شدت بینایی خود بودند، به‌طوری‌که برخی به اندازه‌ی دو خط بر توانایی خود در خواندن نمودار چشمی اسنلن افزودند و حساسیت خود را به اختلاف روشنایی نور افزایش دادند.

سیتز در این مطالعه گفت: «آزمایش‌های بینایی نشان می‌دهد که فواید مبتنی بر آموزش، به محیط بیرون از زمینه‌ی برنامه‌ی آموزش رایانه‌ای در نمودارهای چشمی استاندارد انتقال می‌یابد. بازیکنان گزارش دادند که توپ را بهتر می‌بینند، حاشیه‌ی بینایی آنان بزرگتر شده و قادر شدند که اشیاء با اختلاف روشنایی پایین تشخیص بدهند.»

وی افزود: «توپ‌زن‌های حرفه‌ای بیس‌بال اطلاعات حسی مختلفی را به کار می‌گیرند تا یک توپ‌زن موفق باشند، که بیشترین میزان در این بین به بازخورد حس بینایی تعلق می‌گیرد.»

این برنامه، سایر روشهای آموزش چشمی را که مبتنی بر تمرین روی عضلات چشمی است، برانگیخته است که به نتایج ترکیبی نیز توجه کند. برنامه‌ی آموزشی یکپارچه‌ی ما به این دلیل منحصربفرد است که بر روی آموزش مغز برای داشتن پاسخ بهتر به ورودی که از چشم می‌رسد تمرکز می‌کند و به این منظور معیارهای استاندارد بینایی را همراه با عملکرد بازیکنان نخبه، در دنیای واقعی برای بررسی در نظر گرفتیم. پیشرفت به دست آمده قابل توجه بوده است و به مراتب بیشتر از پیشرفت سایر بازیکنان در لیگ در همان سال بوده است.»

بیس‌بال معمولاً توانایی بینایی بالایی نیاز دارد و اکثر بازیکنان آن از درجه‌‏ی بینایی عالی برخوردار هستند، بنابراین این درصد از بهبود، محققین را حتی بیشتر هیجان‌زده کرده است. مربی ارشد تیم بیس‌بال «داو اسمیت» گفت: «بچه‌های ما از تاب خوردن در برخی ضربات پرهیز کردند و در عوض شروع به ضربه زدن در برخی دیگر کردند. میانگین استرایک اوت (زمانی که ضربه زننده نتواند در سه پرتاب همزمان ضربه بزند) آنها کاهش یافته و در عوض تعداد ضربات آنان افزایش یافت. در بازی ما درصد بالایی از عدم موفقیت وجود دارد. حتی بهترین بازیکنان قادر نیستند در ۷۰ درصد موارد ضربه بزنند. هر کسی به دنبال حاشیه‌ای هرچند کوچک از بهبود است. هم‌اکنون بچه‌های ما با اعتماد به‌نفس بالاتری در صحنه حاضر می‌شوند.

 UltimEyes را می‌توان با قیمت ۵.۹۹ دلار از اپ‌استور خریداری کرد.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی