Search
Asset 2

ایران، روسیه و چین بیانیه مشترکی درباره برجام صادر کردند

تهران، مسکو و پکن روز چهارشنبه بیانیه مشترکی در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر کردند.
جلسه هیئت مدیره آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مقر آژانس در وین، اتریش، ۲۲ نوامبر ۲۰۲۳. (JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

با افزایش احتمال تصویب قطعنامه‌ای علیه جمهوری اسلامی در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تهران، مسکو و پکن روز چهارشنبه بیانیه مشترکی در رابطه با برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) صادر کردند.

پیش‌نویس قطعنامه‌ای که تروئیکای اروپایی، شامل بریتانیا، فرانسه و آلمان روز دوشنبه برای رای‌گیری در این هفته به شورای حکام ناظر هسته‌ای سازمان ملل ارائه کردند، مجدداً حکومت ایران را تحت فشار قرار می‌دهد تا درباره آثار اورانیوم یافت‌شده در سایت‌های اعلام‌نشده توضیح دهد و همچنین موضوعاتی مانند ممانعت از ورود بازرسان را مطرح می‌کند.

به نوشته رویترز، متن پیش‌نویس قطعنامه پیشنهادی جدید از حکومت ایران می‌خواهد بدون تاخیر همکاری کند، از جمله به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه دهد تا در صورت نیاز از مناطق مورد نظر نمونه‌برداری انجام دهد.

فدراسیون روسیه، حزب کمونیست چین و جمهوری اسلامی در بیانیه مشترک خود از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) حمایت و اصرار کردند که مفاد آن همچنان به قوت خود باقی است.

به گزارش خبرگزاری حکومتی اسپوتنیک روسیه، در بیانیه مشترک آمده است: «کشورهای ما به طور مداوم از برجام حمایت قوی کرده‌اند… حمایت ما از توافق هسته‌ای از سال ۲۰۱۸ که ایالات متحده به‌طور غیرقانونی و یکجانبه از این توافق خارج شد، تغییر نکرده است، در حالی که اعمال تحریم‌های غیرقانونی یکجانبه و اجرای یک سیاست فشار حداکثری بر ایران نقطه عطفی برای این توافق شد.»

در این بیانیه آمده است که زمان آن فرا رسیده است که غرب اراده سیاسی نشان دهد و برای بازگرداندن توافق گام بردارد.

این در حالی است که سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در بیانیه خود از جمهوری اسلامی خواسته‌اند از تهدید به تولید سلاح اتمی دست بردارد و به تعهدات خود در چارچوب برجام، به‌ویژه در خصوص غنی‌سازی اورانیوم، پایبند باشد.

گزارش‌ اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حاکی از آن است که جمهوری اسلامی میزان ذخیره اورانیوم غنی‌شده خود را افزایش داده است.

بر اساس این گزارش، جمهوری اسلامی در حال حاضر بیش از ۱۴۲ کیلوگرم اورانیوم با غنای ۶۰ درصدی در اختیار دارد که در مقایسه با گزارش پیشین آژانس بین‌المللی در بهمن‌ماه سال گذشته، جهشی ۲۰ کیلوگرمی داشته است.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۱۴ خرداد، همزمان با بیانیه سه کشور اروپایی، در گزارش خود به شورای حکام، از همکاری نکردن جمهوری اسلامی ابراز نارضایتی کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی