Search
Asset 2

پافشاری ایرانیان در اروپا برای قرار گرفتن سپاه در لیست تروریسم

تجمع ایرانیان در لندن (Screenshot via Twitter)
تجمع ایرانیان در لندن (Screenshot via Twitter)

تعدادی از شهرهای بزرگ و پایتخت‌های اروپای غربی صحنه تظاهرات ایرانیان بود که بار دیگر از اتحادیه اروپا خواستند تا سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران را در لیست گروه‌های تروریستی قرار دهد.

قرار گرفتن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی از موضوعات مورد بحث در اتحادیه اروپا در ماه‌های اخیر بوده است، اما تاکنون درخواست‌های گروه‌های مختلف شامل شهروندان معترض، شخصیت‌های سیاسی مخالف جمهوری اسلامی ایران، مقام‌های امریکایی و پارلمان اروپا منجر به اقدام عملی اتحادیه اروپا برای افزودن سپاه در لیست گروه‌های تروریستی این اتحادیه نشده است.

شاهزاده رضا پهلوی هفته گذشته در نشستی در پارلمان ایتالیا به اشاره به تلاش‌ها برای سازماندهی اعتراضات مردمی در ۲۹ آوریل گفت که خواسته مردمی در این تظاهرات برای تروریستی اعلام کردن سپاه توسط اتحادیه اروپا، فراتر از ارزش نمادینش است و به معنی تضعیف جمهوری اسلامی و توان سرکوبگریش است.

تصاویری که از تظاهرات‌های روز شنبه در اروپا منتشر شده است، نشان می‌دهد که تظاهرکنندگان با گرایش‌های مختلف سیاسی و اجتماعی در لندن گرد هم آمده‌اند و از مقر وزارت خارجه بریتانیا تا دفتر نخست‌وزیری این کشور راهپیمایی کردند. هم‌چنین اعتراضات با درخواست مشابهی نیز در شهرهای برلین در آلمان، پاریس پایتخت فرانسه، میلان ایتالیا، شهر وین در اتریش، کوپنهاگ پایتخت دانمارک و گوتنبرگ سوئد برگزار شد.

وحید بهشتی، روزنامه‌نگار و فعال مدنی، علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد و حامد اسماعیلیون، سخنگوی پیشین انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس ۷۵۲ در گردهمایی اعتراضی در لندن سخنرانی کردند.

در تجمع ایرانیان در مقابل دفتر نخست وزیری بریتانیا، پیام مشروطه خواهان در میان تظاهرکنندگان خوانده شد، مشروطه خواهان از نخست وزیر بریتانیا خواستند تا برای حفاظت از بریتانیا و حفاظت از جان های شهروندانش و آزادی بیان سپاه پاسداران را در لیست تروریستی قرار دهد.

آن‌ها افزودند: «اگر نمی‌خواهید با شهروندان عادی صحبت کنید، ما می‌خواهیم با کسی که بسیاری از ایرانیان او را نماینده خودشان می‌دانند، صحبت کنید و آن فرد، ولیعهد ما، رضا پهلوی است که پیوسته تلاش کرده است تا سپاه پاسداران را به پاسخگویی وادار کند و جنایت‌های آنان را مستند کرده است.»

وحید بهشتی در این مراسم از مردم ایران خواست تا با یکدیگر متحد باشند و گفت: «همه ما باید به ایران فکر کنیم و اکنون فصل مبارزه با رژیم جمهوری اسلامی است.»

حامد اسماعیلیون نیز گفت: «مردم ایران سپاه را به عنوان یک سازمان تروریستی و مایه ویرانی کشورشان می‌دانند. دیگر بس است.»

علیرضا آخوندی نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: «دست سپاه پاسداران به خون مردم در اوکراین، یمن، لیبی، عراق، در اروپا و ایران آغشته است، اما بین سپاه پاسداران و نیروهای مسلح ایران باید تفاوت قائل شد. سپاه چیزی نیست جز یک سازمان مافیایی که برادران و خواهران خود را می‌کشد.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی