Search
Asset 2

آیا جهان در حال مرگ است؟ آیا آن دوباره متولد خواهد شد؟

تصویر یک ستاره در حال انفجار. آیا جهان نیز از همان چرخه‌‏ی تولد، زندگی و مرگی که ما در زمین و در ستاره‌ها شاهد هستیم عبور می‌کند. (شاتراستاک)
تصویر یک ستاره در حال انفجار. آیا جهان نیز از همان چرخه‌‏ی تولد، زندگی و مرگی که ما در زمین و در ستاره‌ها شاهد هستیم عبور می‌کند. (شاتراستاک)
تصویر یک ستاره در حال انفجار. آیا جهان نیز از همان چرخه‌‏ی تولد، زندگی و مرگی که ما در زمین و در ستاره‌ها شاهد هستیم عبور می‌کند. (شاتراستاک)

می‌توان بر روی زمین و خارج از زمین، به عنوان مثال بر روی ستارگان، چرخه‌ی شکل‌‏گیری، سکون، انحطاط و مرگ را دید.

جهان در حال گسترش است و مشخص نیست که در نهایت این گسترش به چه نتیجه‌ای ممکن است ختم شود.

برخی فیزیکدان‌ها معتقدند که ممکن است جهان ما و جهان‌های دیگر در معرض چرخه‌ی زندگی و مرگ قرار داشته باشند.

پل استاینهارت Paul Steinhardt استاد دانشگاه پرینستون و نیل توروک Neil Turokمدیر مؤسسه‌ی پریمیترPerimeter درانتاریوی کانادا این نظریه را داده‌اند که جهان ما یکی از بیشمار جهان‌‏های دیگر است. این جهان‌ها در تماس با یکدیگر، پدیده‌هایی مانند انفجار بزرگ را به وجود می‌آورند که تصور می‌شود مبدأ جهان باشد.

نظریه‌ی آنان تا حدی مبتنی بر نظریه‌ی ابرریسمان است. آنان در شرح کتاب خود با عنوان «جهان بی‌انتها در وراء انفجار بزرگ» چنین گفته‌اند: «ما معتقدیم که تصوری که از لحظه‌‏ی خلقت داریم، در واقع به سادگی بخشی از یک چرخه‌ی بی‌انتهای برخورد بین جهان ما و یک جهان موازی است.»

برخی معتقدند که زمین و تمدن بشری نیز از چرخه‌‏ی مشابهی عبور می‌کند.

کلاوس دونا به تمام نقاط جهان برای یافتن آثار دستی باستانی که جای مشخصی در تاریخ ندارند سفر کرده است.

او با مجموعه‌ای از این آثار دستی باستانی اقدام به برگزاری تور مسافرتی به نقاط مختلف کرده است، تا توجه دیگران را به این قطعات که به نظر او شواهدی بر این است که درک رایج ما از تاریخ نادرست می‌باشد جلب نماید. قطعاتی که در زیرزمین موزه‌ها دور از انظار عمومی نگهداری می‌شود.

در مصاحبه‌ای با راسل اسکات با عنوان «حقیقت ساحل غربی» دونا در مورد یافته‌هایش صحبت کرد. به عنون مثال از مواردی که او مورد مطالعه قرار داده است می‌توان به میوه‌ها و سبزیجات کشت شده که تبدیل به سنگ شده است، استخوان‌هایی از دست انسان و یک بشقاب سنگی در ویلا دِ لِیوا در کلمبیا که دارای قدمتی حدود ۱۲۰ الی ۱۴۰ میلیون سال می‌باشد، اشاره کرد.

به گفته‌ی او «آگاهی معمول ما از چیزهایی است که در مدارس می‌آموزیم، یادمی‌‏گیریم که کهن‌ترین تمدن‌ها حدود ۶۰۰۰ سال پیش پدید آمدند.» چنین تصور می‌شود که انسان‌های اولیه در اواخر عصر یخ‌بندان حدود ۱۵۰۰۰ هزار سال پیش از آسیا به آمریکا آمدند.

وی در مورد دید خود به تاریخ می‌گوید: «من فکر می‌کنم که ما در چندین دوره از تاریخ، بلایای عظیمی داشته‌ایم.» تمدن‌های پیشرفته در نتیجه‌ی این فجایع عظیم به طور کلی محو شدند و انسان‌های باقیمانده به صورت اولیه زندگی خود را ادامه دادند تا در نهایت دوباره تمدنهای جدید پدید آمدند.

سنگهایی از پرو که تصور می‌شود حدود میلیون‌ها سال پیش حک شده‌اند، دستگاههای مدرنی مانند تلسکوپ و یا لباس‌‏های به سبک مدرن را به تصویر می‌کشد.

در غارهای لامارک در مرکز غربی فرانسه، نقاشی‌های ۱۴۰۰۰ ساله‌ای وجود دارد که افرادی را با لباس‌‏هایی به سبک مدرن سوار بر اسب نشان می‌دهد.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی