Search
Asset 2

نیویورک‌ تایمز: جمهوری اسلامی برای دریافت سوخو ۳۵ از روسیه آماده می‌شود

جت جنگنده سوخوی Su-35
جت جنگنده سوخوی ۳۵ (Johannes Eisele/AFP/Getty Images)

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در گزارشی عنوان کرد که تجزیه‌وتحلیل تصاویر ماهواره‌ای پایگاه هوایی «عقاب ۴۴» در ایران نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی در حال آماده‌شدن برای دریافت جنگنده روسی سوخو ۳۵ است.

در گزارش نیویورک‌تایمز به ماکت‌هایی شبیه جنگنده سوخو ۳۵ روسی اشاره شده که برای آماده‌سازی این پایگاه هوایی مورد قرار گرفته‌اند.

طبق این گزارش، تصاویر ماهوارهای ماکت هواپیمایی را در کنار پایگاه «عقاب ۴۴» نشان میدهد که ابعاد آن با جنگندههای سوخو۳۵ روسیه مطابقت دارد و احتمالاً از آن برای ارزیابی توان حرکت این نوع جنگنده در داخل این پایگاه زیرزمینی استفاده میشود.

نیویورکتایمز خاطرنشان کرد تصاویر تحلیل شده نشان میدهند تونل ورودی این پایگاه برای عبور جنگندههای سوخو۳۵ کوچک است و در قسمتی دیگر عملیات ساختوساز احتمالاً برای احداث یک تونل وسیعتر در حال انجام است.

طبق این گزارش، فروش این جنگندهها به جمهوری اسلامی احتمالاً در جبران کمک پهپادی ایران به روسیه در جنگ اوکراین صورت میگیرد.

بهتازگی ایران وجود یک پایگاه بزرگ زیرزمینی نیروی هوایی به نام عقاب ۴۴ را فاش کرد. ظاهراً این اولین پایگاه در نوع خود است، رسانه‌های داخلی گزارش داد که در این پایگاه تعداد زیادی جتهای جنگنده مسلح به موشکهای کروز دوربُرد برای هدف قراردادن اهداف زمینی دوردست ذخیره شدهاند.

همچنین شهریار حیدری نماینده مجلس جمهوری اسلامی در ۲۵ بهمنماه خبر داد که ۲۴ فروند جنگندهه سوخو ۳۵ که ایران به روسیه سفارش داده است، اوایل سال آینده وارد کشور میشود.

حیدری همچنین گفته است: «ما به کشور روسیه سفارشهایی نظیر سیستمهای پدافندی، موشکی و همچنین بالگرد را نیز دادهایم و اکثر این سلاحها بهزودی وارد کشور میشوند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی