logo_eet

مانور نظامی مجدد اسرائیل و آمریکا و تمرین حمله به مناطق دوردست

سوخت گیری F-35 در رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا
سوخت گیری F-35 در رزمایش مشترک اسرائیل و آمریکا (Flickr)

جنگنده‌ها و سوخت‌رسان‌های اسرائیلی روز یکشنبه رزمایش هوایی مشترک دوهفته‌ای را با نیروی هوایی ایالات متحده در یک پایگاه هوایی در نوادا آغاز کردند. این رزمایش دومین مانور نیروهای نظامی این دو کشور طی کمتر از دو ماه گذشته است. 

به گزارش تایمز اسرائیل، این تمرینات دوهفته‌ای بر «حملهٔ هوایی استراتژیک» به قلمرو ناآشنای دشمن با «انبوه سامانه‌های دفاع ضدهوایی» متمرکز خواهد بود. 

به نوشته این وب‌سایت خبری مقامات عنوان کرده‌اند که «این تمرینات شامل پرواز در مسافت طولانی، و مانور حملهٔ هوایی به قلمرو ناشناختهٔ دشمن است و گمان می‌رود فعالیت مشترک با تمرکز بر ایران انجام شود 

هفت فروند جنگنده اف-۳۵آی و دو سوخت‌رسان بوئینگ ۷۰۷ نیروی هوایی اسرائیل برای شرکت در این رزمایش موسوم به «پرچم قرمز ۲-۲۳» از روز چهارشنبه وارد پایگاه نیروی هوایی «نلیس» در نوادا شده‌اند. 

طبق بیانیه، تمرین‌های هوایی همچنین رسیدن به برتری هوایی در منطقه، حملات هوایی مشترک، دفاع هوایی، انهدام جنگنده‌های دشمن، پروازهای در ارتفاع پایین، و حمله به مناطق ناآشنا و مجهز به پدافندهای ضدهوایی فراوان را در بر می‌گیرد. 

طی این رزمایش مشترک، سوخت‌رسان‌های اسرائیلی اقدام به رساندن سوخت به جنگنده‌های آمریکایی می‌کنند و جنگنده‌های اسرائیلی نیز از سوخت‌رسان آمریکایی بوئینگ کی‌سی-۴۶ سوخت دریافت می‌کنند. 

باتوجه‌به فاصله هزار و ۲۰۰ مایلی اسرائیل و ایران، بوئینگ کی‌سی-۴۶ برای حمله احتمالی اسرائیل به ایران بسیار ضروری است و این کشور چهار فروند از این هواپیماهای سوخت‌رسان را سفارش داده است. 

هم‌زمان، ارتش اسرائیل از پرواز مشترک دو جنگنده اف-۱۶ این کشور با یک بمب‌افکن استراتژیک ب-۵۲ آمریکا بر فرار خاورمیانه خبر داده‌اند. این بمب‌افکن که راهی خلیج‌فارس بود، از روی اسرائیل پرواز می‌کرد. 

در اوایل بهمن‌ماه نیز ارتش آمریکا و اسرائیل با برگزاری یک رزمایش مشترک با نام «درخت بلوط همیشه‌سبز» حمله به مراکز هسته‌ای شبیه‌سازی‌شده ایران را تمرین کردند. 

در این رزمایش پنج‌روزه هزاران نیرو، ۱۲ کشتی و بیش از ۱۴۰ جنگنده، از جمله بمب‌افکن‌های بی-۵۲ و جنگنده‌های اف–۳۵، اف–۱۵، اف–۱۶، و هواپیماهای سوخت‌رسان و سامانه‌های موشکی و توپخانه‌ای مشارکت داشتند. 

اخبار مرتبط