Search
Asset 2

تهدیدهای تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی: اسرائیل فعالیت ۲۸ سفارتخانه خود را تعلیق کرد

برخی از سفارت‌های اسرائیل در سراسر جهان در بحبوحه نگرانی‌ها از حملات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی، امروز مصادف با آخرین جمعه ماه رمضان و «روز قدس»، به صورت موقت تعطیل شده‌اند.
(Public Domain)

برخی از سفارت‌های اسرائیل در سراسر جهان در بحبوحه نگرانی‌ها از حملات تلافی‌جویانه جمهوری اسلامی، امروز مصادف با آخرین جمعه ماه رمضان و «روز قدس»، به صورت موقت تعطیل شده‌اند.

براساس گزارش کانال ۱۲ اسراییل، به نمایندگان حاضر در این مراکز دیپلماتیک دستور داده شده که در منازل خود بمانند.

طبق این گزارش، سفارت‌خانه‌ها تخلیه نمی‌شوند و دیپلمات‌ها به اسرائیل فراخوانده نمی‌شوند، اما این یک اقدام احتیاطی و تعطیلی به صورت موقتی است.

اسکای نیوز عربی نیز دراین خصوص نوشته که دولت اسرائیل در بحبوحه تهدیدات حکومت ایران، فعالیت ۲۸ سفارت خود را در کشورهای جهان به حالت تعلیق درآورده است.

از سویی دیگر، رسانه کان ۱۱ اسرائیل هم گزارش داده که چندین سفارت اسرائیل پس از ارزیابی وضعیت در آژانس امنیتی اسرائیل (شین بت) و وزارت خارجه تخلیه شدند. برخی از نمایندگان اسرائیل به مکان‌های دیگر منتقل شدند و از آنها خواسته شد در این مقطع زمانی در مراسم عمومی شرکت نکنند.

ایستگاه رادیویی کان اسراییل گزارش داد که وزارت خارجه اسرائیل پس از رایزنی با سازمان‌های مجری قانون تصمیم گرفته است که تعدادی از سفارتخانه‌ها باید به عنوان بخشی از «آماده‌باش بی‌سابقه» برای پاسخ مورد انتظار ایران به حمله دمشق تخلیه شوند.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی، ارتش این کشور خود را برای همه احتمالات، حتی شدیدترین حملات در آخرین جمعه ماه رمضان که در ایران «روز قدس» نامیده شده است، آماده کرده‌اند.

عاموس یادلین، رئیس سابق اطلاعات اسرائیل، گفته است که حکومت ایران ممکن است آخرین جمعه ماه رمضان و روز قدس را برای پاسخ به حمله دمشق انتخاب کند که ممکن است به طور مستقیم یا از طریق نیابتی‌ها صورت گیرد.

طی روزهای گذشته چندین تن از فرماندهان و افسران سپاه پاسداران در جریان حمله منتسب به اسرائیل به کنسولگری حکومت ایران در دمشق کشته شدند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، درواکنش به این حمله در شبکه اجتماعی ایکس به زبان عبری نوشت که اسرائیل را از تصمیم خود برای انجام حمله هوایی به دفتر کنسولگری تهران در دمشق که منجر به کشته شدن ۱۳ نفر از جمله دو ژنرال سپاه پاسداران شد، پشیمان خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی