Asset 2

تأکید ژاپن بر همکاری با فیلیپین و ایالات متحده برای حفاظت از دریای چین جنوبی 

همکاری فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن امروز گفت که کشورش با فیلیپین و ایالات متحده برای حفاظت از آزادی دریای چین جنوبی همکاری می‌کنند.
فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن (STR/JIJI Press/AFP via Getty Images)

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن امروز گفت که کشورش با فیلیپین و ایالات متحده برای حفاظت از آزادی دریای چین جنوبی همکاری می‌کنند و به ارتقای قابلیت‌های امنیتی مانیل متعهد است. 

کیشیدا در کنگره فیلیپین در مانیل پایتخت این کشور گفت: «همکاری سه‌جانبه‌ای برای حفاظت از آزادی دریا در دریای چین جنوبی، در حال انجام است.» 

کیشیدا و فردیناند مارکوس جونیور رئیس جمهور فیلیپین روز جمعه و در بحبوحه افزایش تحرکات رژیم چین در منطقه شرق آسیا، موافقت کردند که مذاکراتی در مورد یک توافق دسترسی نظامی متقابل در راستای تقویت همکاری نظامی مشترک را آغاز کنند. 

فیلیپین و ژاپن، دو کشوری که از نزدیک‌ترین متحدان آسیایی ایالات متحده محسوب می‌شوند، در بحبوحه مناقشات چند دهه‌ای اخیر بر سر حاکمیت دریایی، موضعی قوی در برابر رفتار تهاجمی کشتی‌های چینی اتخاذ کرده‌اند. 

ماه گذشته و زمانی که کشتی‌های چینی مانع تردد کشتی‌های فیلیپینی در آب‌های دریای چین جنوبی شدند، مانیل و پکن اتهاماتی درباره تصادف کشتی‌ها علیه یکدیگر مطرح کردند. 

حزب کمونیست چین ادعای حاکمیت بر تقریباً تمامی دریای چین جنوبی شامل بخش‌هایی از مناطق اقتصادی انحصاری برونئی، اندونزی، مالزی، فیلیپین و ویتنام را مطرح کرده است و در مقابل دیگر کشورهای این منطقه مخالفت خود را با این ادعا اعلام کرده‌اند. 

کیشیدا گفت: «ژاپن به کمک به ارتقای قابلیت‌های امنیتی فیلیپین ادامه خواهد داد و از این طریق به صلح و ثبات منطقه‌ای کمک خواهد کرد.» 

در ماه مارس ایالات متحده و فیلیپین مانورهای نظامی مشترکی برگزار کردند و در ژوئن گارد ساحلی فیلیپین و ژاپن برای اولین بار مانور مشترکی با یکدیگر برگزار کردند. 

کیشیدا که در ماه دسامبر از طرح بزرگترین تقویت نظامی ژاپن برای مقابله با قدرت نظامی روبه ‌رشد چین رونمایی کرد، گفت: «از طریق این تلاش‌ها، اجازه دهید از نظم دریایی محافظت کنیم که توسط قوانین و مقررات اداره می‌شود، نه با زور». 

کیشیدا همچنین خبر داد ژاپن موافقت کرده است که رادارهای نظارتی ساحلی را به فیلیپین ارائه دهد، این اولین پروژه همکاری در جهان تحت برنامه کمک امنیتی رسمی (OSA) با هدف کمک به تقویت قابلیت‌های بازدارندگی کشورهای شریک توکیو است. 

خبرگزاری کیودو روز شنبه به نقل از یک مقام ارشد دولت ژاپن که نامش فاش نشد گزارش داد، این رادارها در پنج منطقه جداگانه در امتداد سواحل فیلیپین قرار خواهند گرفت. 

در این گزارش آمده است که این رادارها از نوع ثابت بوده و توسط نیروی دریایی فیلیپینی برای نظارت ساحلی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، اما جزئیات بیشتری در مورد محل قرارگیری رادارها ارائه نشده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی