Asset 2

اف‌بی‌آی اسناد پرونده رشوه‌‌گیری جو بایدن را به مجلس نمایندگان تحویل خواهد داد 

اف بی آی اسناد مرتبط با پرونده رشوه علیه بایدن را به مجلس نمایندگان امریکا ارائه می دهد
جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده (Flickr)

به دنبال برنامهریزی کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان امریکا جهت رای گیری در مورد متهم کردن رئیس اف‌بی‌آی به نافرمانی از کنگره، این سازمان تصمیم گرفت که بخشی از اسناد مرتبط با پرونده رشوه علیه بایدن را به این کمیته ارائه کند. 

کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس نمایندگان امریکا از چند هفته پیش خواستار دریافت اسنادی شد که حاوی اتهاماتی علیه جوبایدن مبنی بر دریافت رشوه از یک شهروند خارجی است. این اتهامات مربوط به زمانی است که بایدن در دولت اوباما معاون رئیس جمهور بود. 

پیش‌تر رئیس اف‌بی‌آی از ارائه این اسناد به مجلس نمایندگان امریکا سر باز زده بود و در مقابل کوین مک‌کارتی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا و تعدادی دیگر از جمهوری‌خواهان اعلام کردند که در صورتی که مدیر «اف‌بی‌آی» تا پایان ضرب‌الاجل کنگره، سندی را که با یک طرح جنایی در رابطه با جو بایدن مرتبط است، به کنگره تحویل ندهد، اتهام نافرمانی از کنگره را علیه او مطرح و پیگیری خواهند کرد. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده روز گذشته کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس آمریکا قطعنامه ۱۷ صفحه‌ای برای متهم کردن کریستوفر رای، مدیر «اف‌بی‌آی» به سرپیچی از کنگره را ارائه کرد و مقرر شده بود که صبح پنج‌شنبه به وقت محلی جلسه رای گیری برای این قطعنامه برگزار شود. 

شب گذشته اما اعلام شد که مدیر افبیآی اعلام کرده این اسناد را در اختیار اعضای کمیته نظارت و پاسخگویی مجلس خواهد گذاشت. تعلل او برای ارائه این اسناد غیرمحرمانه به کنگره در حالی صورت گرفت که رئیس اف‌بی‌آی وجود اسنادی را تایید کرده بود که جوبایدن، رئیس جمهور امریکا را به دست داشتن در یک طرح فساد و  رشوه در رابطه با یک تبعه خارجی متهم می‌کند. 

در همین زمینه جیمز کامر رئیس کمیته نظارت و حسابرسی مجلس نمایندگان آمریکا عنوان کرد که اکنون قادر خواهند بود که این سند غیررسمی را بررسی کنند که حاوی مکاتبات یک منبع انسانی محرمانه با یک شهروند خارجی درباره رشوه‌دادن به جوبایدن در زمانی است که معاون ریاست‌جمهوری بود. 

او افزود: «آمریکایی‌ها اعتمادشان را به توانایی افبی‌آی برای اجرای بی‌طرفانه قانون و پاسخگویی شفاف از دست داده‌اند. اجازه‌دادن به همه اعضای کمیته نظارت برای بررسی این سابقه، گام مهمی در جهت نظارت بر اف‌بی‌آی و پاسخگویی این سازمان در قبال مردم آمریکا است.» 

رئیس کمیته نظارت و حسابرسی مجلس امریکا ضمن اشاره به اینکه منبعی که این اطلاعات را ارائه داده بسیار معتبر است افزود: «ادعاهای موجود در این سند با تحقیقات کمیته نظارت و حسابرسی درباره طرح‌های نفوذ خانواده بایدن به خوبی هماهنگ هستند. کمیته نظارت و حسابرسی به پیروی از حقایق و اطمینان از مسئولیت‌پذیری نسبت به مردم آمریکا ادامه خواهد داد 

این در حالی است که پیش‌تر اداره تحقیقات فدرال آمریکا ابراز نگرانی کرده بود که اگر هویت منبع اطلاعاتی آنها در پرونده رشوه علیه جو بایدن و خانواده او فاش شود، این فرد ممکن است به قتل برسد. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی