Search
Asset 2

چرا جو بایدن ۱۰۰ میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکایی را به غزه می‌دهد

غزه به دست یک رژیم تروریستی کنترل می‌شود و ما همچنان به تزریق پول به این منطقه ادامه می‌دهیم.
جو بایدن، رئیس‌جمهور ایالات متحده ( (Andrew Caballero-Reynolds/AFP via Getty Images)

نویسنده: اسکات فیت

وقتی شنیدم جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، مجوز اختصاص ۱۰۰ میلیون دلار از پول مالیات‌دهندگان آمریکا را برای «امداد بشردوستانه» به غزه صادر کرده، شوکه شدم. تقریباً همه آمریکایی‌هایی که به دست حماس ربوده شده و در غزه نگهداری می‌شوند، هنوز در اسارت به‌سر می‌برند. آن‌وقت جو بایدن تصمیم می‌گیرد برای آن‌ها پول بفرستد؟

متوجهم که مردم سعی می‌کنند بین حماس و مردم عادی غزه تمایز قائل شوند، اما باید توجه داشته باشند این‌که حماس در غزه قدرت دارد، به این دلیل است که مردم غزه انتخاب‌شان کرده‌اند. و اگر تلاش جمعی تشکیلات خودگردان فلسطین، اسرائیل، اردن و طرف‌های ذینفع جلودار آن‌ها نبود، حماس اکنون کنترل کل کرانه باختری را نیز به دست می‌داشت. اما حتی اگر حماس را به‌طور کامل از مردمی که انتخاب‌شان کردند و باعث تقویت‌شان شدند جدا کنیم، غزه مسئله ما نیست. وظیفه آمریکا نیست که تمام خرابی‌های جهان را درست کند. ما در این سال‌ها صدها میلیون دلار به حماس پول داده‌ایم و درنهایت راکت، بمب، آدم‌ربایی و قتل‌عام نصیب‌مان شده است. کار ما به کجا کشیده است.

بله، از این‌که می‌دیدم قرار است پول بیش‌تری به جیب غزه بریزیم شوکه شدم اما نباید تعجب می‌کردم. چندین دهه است که آمریکا در غزه پول هدر می‌دهد. غزه به دست یک رژیم تروریستی کنترل می‌شود و ما همچنان به تزریق پول به این منطقه ادامه می‌دهیم. با توجه به این‌که دولت حماس به شکلی تمام‌عیار و جبران‌ناپذیر فاسد است، عمده پولی که به آن‌ها می‌دهیم به دست پلوتوکرات‌ها یا شاخه شبه‌نظامی حماس می‌رسد که از آن برای ساخت تونل‌ها، موشک‌ها و پشتیبانی از سایر آشوب‌گری‌ استفاده می‌کند.

حتی اگر کمک‌های بشردوستانه صرف امور بشردوستانه شود، این عمل صرفاً پولی را که حماس باید صرف تأمین کالاها و خدمات‌رسانی به مردم خود کند، پوشش می‌دهد. تصور کنید بودجه‌ای ۱۰۰ میلیون دلاری دارم و باید آن را بین «اسلحه و نان و آب» (سیاست تقویت توأمان قوای نظامی و رفاه اجتماعی) تقسیم کنم. آمریکایی‌ها می‌آیند و ۱۰۰ میلیون دلار دیگر به من می‌دهند … خب اگر من هم جای حماس باشم، این‌طور به قضیه نگاه می‌کنم که ۲۰۰ میلیون دلار برای خرید اسلحه دارم. نان و آب را فراموش کنید. تشکر (و مرگ بر) آمریکا!

تا وقتی حماس بر سر کار است، نباید به غزه پول بدهیم. حتی یک ریال. هر کاری که در آینده برای غزه می‌کنیم، باید مشروط به این باشد که دیگر آسیبی متوجه آمریکایی‌ها نخواهد بود و همه آمریکایی‌هایی که در غزه به گروگان گرفته شده‌اند یا پیکر آن‌ها به کشور بازگردند.

ایران و نیروهای نیابتی آن به‌طور مرتب به منافع آمریکا، و مهم‌تر از آن، به شهروندان آمریکایی در سراسر جهان حمله می‌کنند و قسر درمی‌روند. من چندین‌بار در عراق خدمت کردم و به خاطر دارم که ایران برای تقویت حملات مرگبار شورشیان عراقی، تیم‌های آموزشی و بمب‌های کنار جاده‌ای به این کشور می‌فرستاد. امروز جایی می‌خواندم که نیروهای نیابتی ایران، از مکانی امن در عراق، به نیروهای آمریکایی حاضر در سوریه حمله کردند.

آمریکا در بخشی از سیاست بسیار نامعقول خود درخصوص اصلاح روابط با ایران و متقاعد کردن این کشور به عدم تولید سلاح هسته‌ای، با آزادسازی ۶ میلیارد دلار از پول‌های بلوکه‌شده ایران در حساب‌های بین‌المللی موافقت کرد. آمریکا باید این پول را پس بگیرد و در جایی امن نگه‌دارد تا هزینه جنگ‌افروزی‌های ایران در سوریه، عراق، لبنان و اکنون اسرائیل را از آن کسر کند. همه می‌دانیم که اگر این پول را به ایران بدهیم، از آن صرفاً برای حمله به آمریکا، آمریکایی‌ها، منافع آمریکا و متحدان این کشور استفاده خواهد کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی