Search
Asset 2

پاسخ جو بایدن به نگرانی‌ها از سن بالای او برای انتخابات: از اکثر مردم بیشتر می‌دانم

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا با ردکردن نگرانی‌ها در انتخابات دور بعد ریاست‌جمهوری به دلیل کهولت سن، گفت که همچنان «کارآمد» است.
رئیس جمهور ایالات متحده جو بایدن به سخنرانی فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن در دفتر بیضی کاخ سفید در واشنگتن دی سی در ۱۳ ژانویه ۲۰۲۳ گوش می‌دهد. (MANDEL NGAN/AFP via Getty Images)

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده با ردکردن نگرانی‌ها در مورد پیروز نشدن او در انتخابات دور بعد ریاست‌جمهوری به دلیل کهولت سن، گفت که همچنان «کارآمد» است. 

جو بایدن گفت: «من حکمت‌های بسیاری به دست آورده‌ام و از اکثر مردم دانش بیشتری دارم. همچنین از هر کسی که تاکنون برای این مقام کاندیدا شده است، تجربه بیشتری دارم و فکر می‌کنم خودم را به عنوان یک کارشناس کارآمد ثابت کرده‌ام.» 

او که اکنون ۸۰ساله است این سخنان را در پاسخ به سؤال یک خبرنگار که از او پرسید چرا او در سن ۸۲ سالگی در سال ۲۰۲۴، می‏تواند فرد مناسبی برای مهم‌ترین شغل در جهان باشد، بیان کرد. 

بایدن در ۵ اردیبهشت‌ماه به طور رسمی نامزدی خود را برای انتخابات ۲۰۲۴ اعلام کرد و روز بعد از آن از پاسخ به سؤالات خبرنگاران در مورد سن خود طفره رفت. 

رئیس جمهور آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی با رئیس جمهور کره جنوبی گفت: «من حتی نمی‌توانم حدس بزنم چند سال دارم. من حتی نمی‌توانم عدد سنم را بگویم. تنها چیزی که می‌توانم بگویم این است که کسانی که رقابت انتخاباتی را نگاه می‌کنند قضاوت خواهند کرد که آیا صلاحیت حضور در پست ریاست‌جمهوری را دارم یا خیر.» 

اگرچه بایدن همچنان سعی می‌کند که سن بالای خود را کم‌اهمیت جلوه دهد، اما ظاهراً افکار عمومی نگران این موضوع است. 

نظرسنجی‌های مختلف نشان می‌دهد که اکثریت مردم فکر می‌کنند که بایدن برای نامزدی مجدد خیلی پیر است. بر اساس نظرسنجی Yahoo News/YouGov در ماه مارس، تقریباً از هر ده رای دهنده ثبت‌نام شده هفت نفر، یعنی ۶۸ درصد، می‌گویند که بایدن «برای یک دوره ریاست‌جمهوری دیگر خیلی پیر است». 

بایدن دوره دوم ریاست‌جمهوری را به پایان نمی‌رساند

نیکی هیلی، یکی از رقبای بایدن در حزب جمهوری‌خواه برای ریاست‌جمهوری، عنوان کرد که بایدن حتی در صورت پیروزی مجدد در انتخابات، نمی‌تواند دوره دوم ریاست‌جمهوری خود را به پایان برساند. 

او گفت که افرادی که به بایدن رای می‌دهند در واقع به کامالا هریس، نامزد معاون ریاست‌جمهوری وی رای می‌دهند. 

هیلی، ۵۱ساله، پس از اعلام رسمی حضور جو بایدن در انتخابات آینده در یک مصاحبه با فاکس گفت: «من فکر می‌کنم که می‌توانیم خیلی واضح بگوییم که اگر به جو بایدن رای دهید، در واقع به ریاست‌جمهوری هریس رای داده‌اید، زیرا احتمال اینکه بایدن به سن ۸۶ سالگی برسد چندان بالا نیست.» 

دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین که به‌احتمال زیاد در سال ۲۰۲۴ نامزد ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان خواهد شد و با بایدن مقابله خواهد کرد، در زمان برگزاری انتخابات عمومی بعدی، ۷۸ سال سن خواهد داشت.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی