Asset 2

اعتراف پسر جوبایدن به دریافت پول از شرکت چینی مرتبط با حزب کمونیست چین 

اعتراف هانتر بایدن به دریافت بیش از نیم میلیون دلار از یک شرکت مرتبط با حزب کمونیست چین
جو بایدن و پسرش هانتر بایدن در مراسم سالانه عید پاک در کاخ سفید در واشنگتن در 10 آوریل 2023 شرکت می کنند.(Drew Angerer/Getty Images)

هانتر بایدن در دادگاه به طور رسمی اعتراف کرد که بیش از نیم میلیون دلار از یک شرکت مرتبط با حزب کمونیست چین دریافت کرده است و این اعتراف با ادعای اولیه جو بایدن رئیس جمهور آمریکا که مدعی شده بود که هیچ کس از خانواده‌اش «پولی از چین دریافت نکرده است»، تناقض دارد. 

دیوید والاس، دادستان ناحیه دلاور، در دادگاه اظهارنامه‌ای را قرائت کرد که نشان می‌دهد هانتر بایدن ۶۶۴ هزار دلار از یک «شرکت سرمایه‌گذاری زیرساخت چینی» دریافت کرده است. 

مریلن نوریکا، قاضی منطقه‌ای ایالات متحده، از هانتر بایدن در مورد این شرکت توضیح خواست و بایدن در پاسخ گفت که «به نظرم مربوط به شرکت CEFC بوده است.» 

CEFC  یک شرکت انرژی چینی مرتبط با حزب کمونیست چین است. این شرکت توسط یی جیان‌مینگ تأسیس شد و هانتر بایدن به قاضی گفت با این فرد در سال ۲۰۱۷ شرکت «Hudson West» را تأسیس کرده است. 

فرزند جو بایدن گفت: «نمی‌دانم نام او را چگونه بنویسم. یی جیان‌مینگ رئیس آن شرکت بود اما اکنون آن شرکت وجود ندارد.» 

به نظر می‌رسد که سخنان هانتر بایدن در دادگاه با اظهارات قبلی جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده در تناقض باشد. 

آقای بایدن در یک مناظره تلویزیونی در اکتبر ۲۰۲۰ به دونالد ترامپ رئیس جمهور وقت آمریکا گفت: «در مورد چه صحبت می‌کنی، چین؟ پسرم از این نظر پولی به دست نیاورد است.» 

آقای بایدن در آن زمان با اشاره به آقای ترامپ گفت: «تنها کسی که از چین پول درآورده است، همین مرد است. او تنها شخص است. هیچ کس دیگری از چین درآمد نداشته است.» 

به تازگی چندین بار نام شرکت چینی CEFC مطرح شده و مورد توجه قرار گرفته است و اخیراً در شهادت تصحیح شده یک کارمند سازمان خدمات درآمدهای داخلی آمریکا در کمیته راه و روش مجلس نمایندگان نام این شرکت به میان آمد. 

این کارمند سازمان خدمات درآمدهای داخلی آمریکا پیام‌های واتس‌اپی را افشا کرد که نشان می‌داد هانتر بایدن از شرکت چینی CEFC در ازای وعده ارائه خدمات از «بایدن‌ها» مبلغ ۱۰ میلیون دلار درخواست کرده بود. 

افشاگری جداگانه از تونی بوبولینسکی، شریک تجاری سابق هانتر بایدن، نشان می‌دهد که آقای بایدن از رابطه‌ای صمیمی با یی جیان‌مینگ داشته است. 

علاوه بر این، گزارش تحقیقات سنا به رهبری جمهوری‌خواهان درباره معاملات تجاری هانتر بایدن نشان می‌دهد که او با چندین شهروند چینی مرتبط با حزب کمونیست چین از جمله آقای یی جیان‌مینگ، رابطه تجاری داشته است. 

همچنین، سوابق به دست آمده توسط کمیته نظارت مجلس نمایندگان نشان می‌دهد که اعضای خانواده بایدن در سال ۲۰۱۷ بیش از یک میلیون دلار از حساب‌های مربوط به راب واکر، همکار تجاری هانتر بایدن و سرمایه‌گذاری‌های تجاری چینی آنها، دریافت کرده‌اند. 

اعتراف هانتر بایدن در دادگاه مبنی بر دریافت پول از CEFC و اینکه شریک تجاری او رئیس شرکت بوده است، در حالی صورت می‌گیرد که جمهوری‌خواهان مجلس به بررسی معاملات تجاری خانواده بایدن در خارج از کشور ادامه می‌دهند و معتقدند که پرداخت پول به بایدن‌ها از سوی اتباع خارجی شاید پیامدهای مرتبط با امنیت ملی داشته باشد. 

در همین حال، در طول جلسه استماع ۲۶ جولای در دلاور، قاضی از پذیرش توافق‌نامه هانتر بایدن با دادستان‌ها که جمهوری‌خواهان به دلیل ملایمت بیش از حد با هانتر بایدن در این توافق از آن انتقاد کرده بودند، خودداری کرد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی