logo_eet

علائم وراه‌‌‌‌‏های درمان قوز قرنیه چشم

علائم قوز قرنیه، نازک شدن وحالت مخروطی پیدا کردن قرنیه چشم می‌‌‌‌‌‏باشد که منجر به نزدیک بینی  آستیکماتیسم نا‌‌‌‌‌‏منظم وکاهش دید می‌‌‌‌‌‏شود. (اسکرین‌‌‌‏شات/یوتیوب)
علائم قوز قرنیه، نازک شدن وحالت مخروطی پیدا کردن قرنیه چشم می‌‌‌‌‌‏باشد که منجر به نزدیک بینی آستیکماتیسم نا‌‌‌‌‌‏منظم وکاهش دید می‌‌‌‌‌‏شود. (اسکرین‌‌‌‏شات/یوتیوب)
علائم قوز قرنیه، نازک شدن وحالت مخروطی پیدا کردن قرنیه چشم می‌‌‌‌‌‏باشد که منجر به نزدیک بینی آستیکماتیسم نا‌‌‌‌‌‏منظم وکاهش دید می‌‌‌‌‌‏شود. (اسکرین‌‌‌‏شات/یوتیوب)


بیماری قوز قرنیه چشم یا کراتوکونوس که در ایران نسبتا شایع است، تورم حاد قرنیه است که می‌‌‌‌‏توان با انجام عمل جراحی قرنیه را محکم ومانع پیشرفت آن شد.

علائم این بیماری نازک شدن وحالت مخروطی پیدا کردن قرنیه چشم می‌‌‌‌‏باشد که منجر به نزدیک بینی‑ آستیکماتیسم نا‌‌‌‌‏منظم وکاهش دید می‌‌‌‌‏شود.

به گزارش رسالت، «سیامک بلالی» متخصص چشم پزشک درباره قوز قرنیه می‌‌‌‏گوید که بینایی بیمار به لحاظ کیفی وکمی دچار اختلال می‌‌‌‏شود. مشاهده سایه  وهاله در حاشیه اشیاء، نامنظمی در دید، دوبینی با یک چشم و کاهش دید را می‌‌‌‌‏توان اختلال کمی دید در قوز قرنیه قلمداد کرد.

 دکتر بلالی در خصوص درمان این بیماری بیان می‌‌‌‌‏کند که چون در مبتلایان به قوز قرنیه، بیماری پیشرفت می‌‌‌‌‏کند ودید بیمار تدریجأ کمتر می‌‌‌‌‏شود، متوقف کردن سیر بیماری مقدمه درمان است. در سال‌‌‌‏های گذشته راهی برای جلوگیری از پیشرفت قوز قرنیه وجود نداشت ولی امروزه با انجام عمل جراحی می‌‌‌‏توان قرنیه را محکم و مانع پیشرفت قوز قرنیه شد.

نکته بسیار مهم در مبتلایان به قوز قرنیه این است که این بیماران باید بدانند هدف از درمان در آن‌‌‌‏ها دید کافی و مفید متناسب با شرایط شغلی وسن آن‌‌‌‏هاست و همچنین کاهش دادن اختلالات کیفی دید مثل وجود هاله در حاشیه اشیاء، پخش نور و اعوجاج در دید می‌‌‌‌‏باشد و در بهترین شرایط هیچ وقت دید این بیماران به خوبی یک فرد طبیعی نیست.

دکتر بلالی در خصوص درمان در موارد خفیف این بیماری بیان کرد که با عینک می‌‌‌‌‏توان دید خوب وکافی برای بیمار تأمین کرد.

در مراحل خفیف، بیمار می‌‌‌‌‏تواند به جای عینک از لنز تماسی نرم نیز استفاده کند. در صورتی که نشود با عینک و لنز نرم، دید کافی برای بیمار فراهم کرد، به سراغ لنزها‌‌‌‌‏ی تماسی سخت می‌‌‌‌‏رویم که این لنزها به طور قابل توجهی دید بیمار را بهتر می‌‌‌‌‏کنند.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *