Search
Asset 2

حداقل دستمزد کارگران زیر خط فقر

Persian-ET-logo.N

رئیس فراکسیون کارگری مجلس اعلام کرد که زندگی کارگران به‌‌‏شدت در معرض کاهش قدرت خرید و فاصله آن‌ها از حداقل مرز‌‌‏های زندگی حداقلی است.

در سال ۹۳ مجلس حداقل حقوق کارگران راحدود ‌‌‌‏۶۰۹ هزار تومان تعیین کرد که این رقم نسبت به سال گذشته ۲۵ در صد افزایش را نشان می‌‌‌‏دهد. با توجه به رشد ۳۵ در صدی تورم، این افزایش نمی‌‌‏تواند پاسخگوی حداقل معیشت کارگران باشد و در نتیجه قدرت خرید کارگران را کاهش می‌‌‌‏دهد.

به گزارش ایلنا به نقل از رئیس فراکسیون کارگری مجلس «اگر تورم نقطه به نقطه را در سال گذشته اساس بگیریم، نرخ دستمزد کارگران بیست درصد پایین‌‌‏تر از نرخ تورم تصویب شد. اما ما تصور می‌‌‌‏کنیم که وقتی می‌‌‌‏خواهیم راجع به کارگران تصمیم بگیریم، ابتدا باید تورم سبد هزینه‌‌‏ها‌‌‌‏ی خوراکی را مبنا بگیریم و آن را به بقیه موارد تعمیم دهیم و بانک مرکزی آخرین داده تورم خوراکی‌‌‌‏ها امسال را ۵۴ درصد اعلام کرده است.»

افزایش ۲۰ تا ۲۲ درصدی حداقل دستمزد، کارگران را به زیر خط فقر می‌برد و باید کم کم شاهد ثبت‌نام آن‌‌‏ها در کمیته امداد و مستمری بگیری آن‌‌‏ها باشیم.

دبیر کل کانون عالی انجمن‌‌‏های صنفی کارگران

علیرضا محجوب افزود: «قطعا ایستادگی نمایندگان کارگران و نظرات آن‌ها نتوانسته نتیجه‌ای بیش از آن‌‌‏چه را که شاهد آن هستیم ایجاد کند- اما باید بدانیم که زندگی کارگران به طور فزاینده‌ای در معرض کاسته شدن و کاهش قدرت خرید و فاصله آن‌ها از حداقل مرز‌‌‏های زندگی حداقلی است و اگر چه از همه محدودیت‌‌‏هایی که در کشور و دولت و برای تصمیم گیران مربوط به مزد وجود داشته آگاهی داریم، اما این‌ها هیچ سفره خالی را پوشش نمی‌دهد.»

دبیر کل کانون عالی انجمن‌‌‏های صنفی کارگران ایران نیز به ایسنا گفت: «افزایش ۲۰ تا ۲۲ درصدی حداقل دستمزد، کارگران را به زیر خط فقر می‌برد و باید کم کم شاهد ثبت‌نام آن‌‌‏ها در کمیته امداد و مستمری بگیری آن‌‌‏ها باشیم.»

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی