logo_eet

یادگیری کودکان خجالتی

مسمومیت با متادون، مهمترین عامل مرگ کودکان در ایران (Shutterstock)
مسمومیت با متادون، مهمترین عامل مرگ کودکان در ایران (Shutterstock)
مهد کودک و کلاس اول صرفنظر از چگونگی خلق و خوی کودکان، تغییر بزرگی در زندگی آنان محسوب می‌شود. (Shutterstock)

 

تحقیقات نشان می‌دهد که یک مشاوره‌ی مبتنی بر شواهد می‌تواند به کودکان خجالتی که در معرض خطر ضعف در پیشرفت تحصیلی قرار دارند، کمک کند که بیشتر در فعالیتهای کلاسی درگیر شده و در مقابل، مهارت‌های تفکر انتقادی و ریاضی خود را بهبود دهند.

کودکان خجالتی، عصبی، ترسو و منزوی از فعالیتهای اجتماعی توصیف می‌‏شوند. همچنین احتمال آن کم است که به دنبال جلب توجه معلم باشند و یا در فعالیتهای کلاسی با همسالان خود درگیر شوند.

در نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است در مدرسه دچار مشکلاتی شوند؛ و معلمین ممکن است آنان را از نظر مهارتهای تحصیلی و هوش، پایین‌تر از سایر همکلاسی‌های فعال‌‏تر آنان در نظر بگیرند.

«سندی ‌مک‌کلاوری» استاد روان‌شناسی کاربردی در دانشگاه نیویورک و نویسنده‌ی ارشد این مطالعه در بررسی روان‌شناختی مدرسه گفت: «نیازهای کودکان خجالتی حائز اهمیت است ولی غالباً نادیده گرفته می‌شود؛ در مقابل کودکان با مشکلات رفتاری توجه بیشتری را از جانب معلمین به خود جلب می‌کنند.»

وی افزود: «این حایز اهمیت است که کودکان خجالتی را فعال نگه داریم، بدون اینکه خارج از توانایی آنان باشد.»

به دنبال این نباشید که آنان را تغییر دهید

مشاوره‌ی « INSIGHTS» در رفتارهای کودکان، برنامه‌ای است که برای کمک به معلمین برای مطابق کردن نیازهای محیط با شخصیت افراد طراحی شده است؛ که در آن خجالتی بودن به عنوان یکی از چهار خلق و خو شناسایی شده است.

این برنامه چارچوبی را برای شناسایی و حمایت از تفاوت‌ها در شخصیت کودکان به جای تلاش برای تغییر آنان فراهم می‌کند.

شرکت‌کنندگان در این برنامه می‌آموزند که چهار خلق و خو را شناسایی کنند: خجالتی ، اجتماعی و مشتاق تلاش، ساعی و محتاط.

در این مطالعه محققین بررسی کردند که آیا این برنامه‌‌‌‏ از پیشرفت تحصیلی کودکان، به‌‏ویژه مهارتهای تفکر انتقادی و ریاضی کودکان در مدارس شهری با درآمد پایین حمایت می‌کند. نزدیک به ۳۵۰ کودک و والدین آنان در ۲۲ مدرسه‌ی ‌ابتدایی در دوران مهدکودک و زمان انتقال به کلاس اول مورد بررسی قرار گرفتند.

مک‌کلاوری گفت: «مهد کودک و کلاس اول صرفنظر از چگونگی خلق و خوی کودکان، تغییر بزرگی در زندگی آنان محسوب می‌شود. به عنوان مثال در این دوره‌ی زمانی نسبت معلم به دانش‌آموز بالاتر است و کلاس‌ها سازمان‌یافته‌تر می‌باشد. این به نوبه‌ی خود برای کودکان خجالتی چالش خاصی محسوب می‌شود.»

ایمنی و احترام

در طول ۱۰ هفته برنامه‌ی بینش‌ها، معلمین و والدین آموختند که چگونه تفاوتها را در کودکان شناسایی کنند؛ و چگونه از آنان به روش‌هایی که متناسب با خلق و خوی آنها باشد، پشتیبانی کنند. در طول این ۱۰ هفته کودکان در فعالیت‌های کلاسی مربوطه با استفاده از عروسک‌‏ها، فلش کارت‌‏ها، کتاب‌‏های کار و نوارهای ویدئویی شرکت کردند تا به آنان در حل مسائل روزانه مانند داشتن معلم جایگزین، یا بازی تاریخ در یک خانه‌ی ناآشنا کمک کند؛ و دریابند که چگونه افراد با یکدیگر تفاوت دارند.

با وجود اینکه تمامی کودکانی که در برنامه  شرکت کرده بودند پیشرفت تحصیلی به دست آوردند، این تأثیرات برای کودکان خجالتی به طور قابل ملاحظه‌ای بیشتر بود.

«ارین او کونور» نویسنده‌ی پیشرو و استادیار دانشکده‌ی آموزش و یادگیری گفت: «مطالعه‌ی ما محیطی را ایجاد می‌کند که به کودکان خجالتی کمک می‌کند احساس ایمنی و محترم بودن را پیدا کنند و از پیشرفت آنان پشتیبانی شود.»

وی افزود: «باید درک خود را از کودکان خجالتی دوباره شکل بدهیم؛ زیرا به دلایل مختلف در بیشتر موارد این کودکان از پوسته‌ی خود بیرون نخواهند آمد.»

مؤسسه‌ی علوم آموزش و پرورش و وزارت آموزش و پرورش آمریکا از این مطالعات پشتیبانی کردند.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *