Search
Asset 2

درس‌‏هایی از رهبران باستان: شهردار از کشاورز، معنی واقعی باتقوی بودن را آموخت

کشاورزی درحال کار کردن در جنوب‌‏‌‏غرب چین (عکس کشاورز چینی از شاتراستاک)
کشاورزی درحال کار کردن در جنوب‌‏‌‏غرب چین (عکس کشاورز چینی از شاتراستاک)
کشاورزی درحال کار کردن در جنوب‌‏‌‏غرب چین (عکس کشاورز چینی از شاتراستاک)

جانگ یونگ رویای خیلی عجیبی دید. او وارد کاخی آسمانی شده بود و هنگامی‌‏که می‌‏خواست بنشیند، یک موجود الهی اعلام کرد «هوآنگ جیانجی وارد می‌‏شود». با ورود هوآنگ، یک موجود الهی که لباسی همچون رداهای دائوئیستی پوشیده بود برای پیشواز از مهمان جدید و نشاندن او در صندلی‌‏ای بالاتر از جانگ، به پایین فرود آمد.

جانگ که یک مقام رسمی مهم در سلسله‌‏ی سونگ شمالی (۹۶۰-۱۱۲۷) و شهردار شهر چنگدو در استان سی‌‏چوآن بود، گیج شده بود. بیشتر اینکه جانگ خود را مأموری درست‌‏کار می‌‏دانست و همیشه در اداره‌‏ی عمومی صادقانه رفتار می‌‏کرد و در برقراری عدالت توانا بود.

جانگ با خودش فکر کرد: «هوانگ جیانجی چه کسی است و چرا موجودات آسمانی به او بیشتر از من توجه می‌‏کنند؟»

صبح روز بعد، جانگ در جستجوی پیدا کردن هوآنگ بود و همان‌‏گونه که مقدّر شده بود بالاخره او را یافت؛ ولی وقتی پی‌‏برد که هوآنگ یک کشاورز است بسیار متعجب شد. بعد از اینکه جانگ خوابش را برای هوآنگ تعریف کرد، به او گفت: «تو چگونه هر روز برای انجام کارهای خوب وقت پیدا می‌‏کنی تا حدی که توانستی احترام عظیم موجودات الهی را بدست آوری؟ من نمی‌‏دانم که چگونه با شغلی که داری می‌‏توانی تقوای زیادی بدست آوری».

هوانگ کشاورز پاسخ داد: «من کار خارق‌‏العاده‌‏ای انجام ندادم، فقط صرفاً مراقبت (شخم زدن، کشت و برداشت) زمین خودم هستم. هنگامی که آخرین دانه محصول را برداشت می‌‏کنم باز هم مقداری اضافه، با قیمت مناسب می‌‏خرم و از آنجا که کارم تمام شده و به آن مقدار اضافه نیازی ندارم، آنها را در سالِ پیشِ رو، به آن کشاورزان فقیری که بدشانسی آوردند و محصول خوبی نداشتند، بدون هیچ سودی می‌‏فروشم و هیچ تقلبی هم در وزن آن‌‏ها نمی‌‏کنم. به همین راحتی خوشحال هستم و هیچ چیزی از دست نمی‌‏دهم، ولی درعین حال به کسانی که بدشانسی آورده‎‌‏اند کمک می‌‏کنم».

با شنیدن این گفته‌‏ها، شهردار آه عمیقی کشید. او فهمید که با اینکه در مدیریت اداره‌‏ی محل کار خود خیلی باتقوی بوده، ولی همیشه گمان می‌‏کرده که از بقیه بهتر است و در ارتباطات خود کمی متکبر و خودخواه شده بود. وی همچنین دریافت کسی که حقیقتاً بدون در نظر گرفتن خود، اول دیگران را مقدم می‌‏شمرده، خودش نبوده، بلکه هوآنگ کشاورز بوده است.

شهردار فروتن با گفتن «شما سزاوار مقامی بالاتر از من هستید»، در جلوی کشاورز باتقوا زانو زد و به او ادای احترام کرد.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

1 دیدگاه دربارهٔ «درس‌‏هایی از رهبران باستان: شهردار از کشاورز، معنی واقعی باتقوی بودن را آموخت»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی