Search
Asset 2

میانگین طول عمرمردان ایرانی ۷۱.۵ و زنان ۷۳ سال است

epochtimes

آخرین آمارها نشان می‌‏دهد، طی ۴۰ سال گذشته امید به زندگی در ایران ۲۲ سال افزایش یافته است.

به‌‏گفته‌‏ی معاون وزارت بهداشت ایران، درحال حاضر میانگین طول عمر برای مردان به ۷۱.۵ سال و برای زنان به ۷۳ سال رسیده که دلیل این افزایش طول عمر ارائه‌‏ی خدمات پزشکی، بهداشتی و درمانی، کاهش مرگ‌‏ومیر کودکان بین ۱ تا ۵ سال، کاهش مرگ‌‏ومیر مادران و پیشگیری‌‏های عفونی بوده است.

در حالی‌‏که میانگین طول عمر در بیشتر کشورها بالای ۸۰ سال است، این مقام مسئول امیدوار است با پژوهش در زمینه‌‏ی بیماری‌‏های مزمن و اقدامات هدفمند بهداشتی و کنترل بیماری‌های غیرواگیر، بتوان این رقم را به ۸۰ سال رساند.

«رضا ملک‌‏زاده»با اعلام این‌‏که ۸۰ درصد از مردم دارای بیماری‌‏های مزمن هستند، گفت: «اکنون بیشتر کشورها بر بیماری‌‏های مزمن متمرکز شده‌‏اند و در ارتباط با بیماری‌‏های مزمن قلبی، عروقی و کلیوی باید به سراغ افراد سالمی رفت که بیماری در آنها به صورت نهفته وجود دارد و فرد از این بیماری بی خبر است.»

آمارها حاکی‌‏از آن است که درحدود ۵۰ درصد از مرگ‌‏ومیرها در ایران به‌‏علت سکته، ۱۵ درصد ناشی ازسرطان و ۳ تا ۴ درصدبه‌‏علت نارسایی‌‏های کلیه و کبد هستند.

نکته‌‏ی قابل تأمل این‌‏که ۳۵ درصد از سکته‌‏های قلبی در تهران برای افراد زیر ۵۰ سال اتفاق می‌‏افتد و ۱۰ درصد از آنها نیز زیر ۴۰ سال سن دارند.

اپک‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی