Search
Asset 2

زمین از چهار میلیارد سال قبل قابل سکونت بوده است

(ناسا)
(ناسا)
(ناسا)


تحقیقات دانشمندان نشان می‌دهد که زمین، ۴.۵ میلیارسال پیش بوجود آمده است. این کشف احتمال وجود حیات در چهار میلیارد سال پیش را افزایش داده است.

دانشمندان در پی کشف کریستال «زیرکنیوم» در استرالیا، موفق به تخمین زمان دقیق‌تری از شکل‌گیری زمین شده‌‌‌‌‌‏اند. بر این اساس، قاره‌‌‌‌‌‏ها و دریاها بلافاصله پس از تشکیل پوسته‌‌‌‌‌‏ی زمین یعنی حدود ۴ میلیارد سال پیش شکل گرفته‌‌‌‌‌‏اند.

کریستال‌‌‌‌‌‏های زیرکنیوم اغلب در بستر رودخانه‌‌‌‌‌‏های قدیمی یا کوه‌‌‌‌‌‏ها یافت می‌‌‌‌‌‏شوند و حدود ۴.۵ میلیارد سال قبل تشکیل شده‌‌‌‌‌‏اند. براساس این تحقیقات پوسته‌‌‌‌‌‏ی زمین نیز در همان زمان از حالت ماگمایی به شکل فعلی درآمده است.

در واقع کشف زیرکنیوم در استرالیای غربی محققان را به جستجو برای کشف حیات در ۴۰۰ میلیون سال پیش و پشت سر گذاشتن نظریات گذشته تشویق کرده است.

«ویلیام پک» زمین شناس دانشگاه همیلتون نیویورک عقیده دارد که شاید محققان بتوانند از این پس شکل‌‌‌‌‌‏هایی از حیات و زندگی را در این دوره از زمان پیدا کنند، چرا که به‌‌‌‌‌‏دلیل برخورد شهاب سنگ‌‌‌‌‌‏ها بجز زیرکونیوم هیچ سابقه‌‌‌‌‌‏ای دیگری از زمین پیدا نشده است.

همچنین نتایج این کشف می‌‌‌‌‌‏تواند نظریه تکامل داروین را مبنی بر تکامل یک حیات در طول زمان طولانی زیر سؤال ببرد.

برطبق نظریه‌ی تکامل داروین، حیات در زمین از شکل‌های بسیار ابتدایی آغاز شده و ضمن سازگاری با محیط در طول زمان، ارتقاء و تکامل یافته است. داروین معتقد بود که گونه‌های پیچیده‌تر حیات مانند انسان‌ها محصول همین روند تکاملی هستند. بر اساس نظریه‌ی داروین، تنها یک دوره حیات بر روی زمین می‌‌‌‌‌‏توانسته وجود داشته باشد که آن نیز به‌‌‌‌‌‏تدریج و درطول زمان تکامل ‌‌‌‌‌‏یافته است.

اما در حال حاضر برخی از محققان همانند ویلیام پک با طی مسیر متفاوتی در تحقیقات خود، در حال بیان این نکته هستند که بیش از یک دوره‌ی زندگی در زمین وجود داشته است و تنها پس از هر بار اصابت شهاب سنگ‌‌‌‌‌‏ها به زمین، آن حیات‌‌‌‌‌‏ها از بین رفته و دوباره پس از به‌‌‌‌‌‏وجود آمدن بستری مناسب، دوره‌‌‌‌‌‏ای جدید از حیات به‌‌‌‌‌‏وجود آمده است.

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر  می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی