Asset 2

حمله گسترده راکتی حماس به اسرائیل؛ نتانیاهو: دشمن بهای باورنکردنی خواهد پرداخت 

حمله راکتی حماس به اسرائیل
(MOHAMMED ABED/AFP via Getty Images)

بامداد امروز حماس حمله گسترده راکتی غیرمنتظره‌ای را به شهرهای مختلف اسرائیل ترتیب داد و نیروهای این گروه شبه‌نظامی به مناطقی در جنوب اسرائیل نفوذ کردند. 

محمد الضیف، یکی از فرماندهان ارشد نظامی حماس مدعی شد که این گروه شبه‌نظامی پنج هزار موشک در موج اول حملات به سوی اسرائیل شلیک کرده است. 

او همچنین افزود: «این روز، بزرگ‌ترین نبرد برای پایان دادن به آخرین اشغالگری روی زمین است.» 

از سوی دیگر ارتش اسرائیل پرتاب ۲۲۰۰ راکت به سمت اسرائیل را تایید کرد و خبر داد که «خرابکاران از زمین، دریا و هوا» به درون اسرائیل رخنه کرده‌اند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده به دنبال این حمله گسترده راکتی ۲۲ شهروند اسرائیل کشته و بیش از ۳۰۰ نفر نیز مجروح شده‌اند که وضعیت برخی از آنها وخیم است. 

اسرائیل می‌گوید در واکنش به حمله غافلگیرانه غزه، «وضعیت آماده‌باش جنگی» اعلام می‌کند و وزیر دفاع با فراخوان نیروهای ذخیره نظامی موافقت کرد. 

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، در نخستین اظهارات خود خبر داد که ارتش این کشور حملات هوایی تلافی‌جویانه در نوار غزه را آغاز کرده و گفت: «حماس مرتکب یک اشتباه گرانبار شده و جنگ را آغاز کرده، اما اسرائیل پیروز خواهد شد.» 

منابع اسرائیلی اعلام کردند که شهرهای اشکلون، اشدود، رمله، ریشون لتصیون، تل‌آویو و ده‌ها شهرک دیگر مورد حمله قرار گرفته است. همچنین شهر اورشلیم یا بیت‌المقدس نیز که فاصله زیادی با غزه دارد مورد حمله نیروهای فلسطینی قرار گرفته است. 

ارتش اسرائیل از ساکنان مناطق نزدیک به غزه خواسته شده در خانه‌های خود بمانند. از غیرنظامیان در مناطق جنوبی و مرکزی اسرائیل هم خواسته شده تا «در نزدیکی پناهگاه‌ها بمانند 

برخی رسانه‌های اسرائیلی تصاویری از حضور افراد مسلح در شهرهای نزدیک مرز غزه منتشر کردند و گفتهاند صحنه‌هایی جریان دارد که این کشور «ده‌ها سال است با آن روبه‌رو نبوده است». 

همچنین گفته شده که سربازان اسرائیلی و شهروندانی که اسلحه دارند با مهاجمان به تبادل آتش پرداخته و درگیری شدیدی در جریان است. 

همچنین بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل ضمن انتشار ویدئویی در شبکه اجتماعی X نوشت: «ما در جنگ هستیم.» او در این ویدئو تهدید کرد: «دشمن ما بهایی را خواهد پرداخت که هرگز آن را باور نداشته است 

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل نیز در آخرین اخباری در این مورد منتشر کرد خبر داد که شهرک‌هایی در جنوب اسرائیل «در کنترل حماس» قرار دارند. 

رسانه‌های وابسته به حماس نیز مدعی شدند که این گروه «بیش از ۳۵» نفر از نظامیان و ساکنان شهرک‌های جنوب اسرائیل را ربوده و به غزه منتقل کرده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی