Search
Asset 2

کشف بیش از ١٠٠ مقبره از امپراطورى هان در چین

مقبره‌‏ی پيچيده‌‏ی امپراطورى هان   ( chinancient..com )
مقبره‌‏ی پيچيده‌‏ی امپراطورى هان ( chinancient..com )
مقبره‌‏ی پیچیده‌‏ی امپراطورى هان ( chinancient..com )

باستان‌شناسان چینى، بیش از صد مقبره‌‏ از امپراطورى هان را «٢۵-٢٢٠ بعد از میلاد » در استان جانگ‌زو در قسمت شرقى چین، کشف کردند. کشف این تعداد از مقبره‌‏های «هان» براى مطالعات سنت‌‏هاى خاکسپارى در آن زمان بسیار گرانبها و پدیده‌اى نایاب است.

زمانى بیش از چهار قرن، دوره‌‏ی حکومت امپراطورى هان به عنوان دوره‌‏ی طلائى در تاریخ چین شناخته شده است. امپراطوری هان در زمان اوج خود یکى از قدیمی‌‏ترین امپراطورى‌هاى جهان باستان بود، بزرگ، شناخته شده  و قدرتمند، مانند امپراطورى رم قدیم. علم، فناوری، هنرها و صنایع‌دستى در مقایسه با هنر و صنعت جهان باستان، از رشد و شکوفائى چشمگیری برخوردار بود.

اشیاء فرهنگى زیادى از امپراطورى هان باقى مانده و همینطور بیش از۱۰۰۰۰ مقبره‌‏ مربوط به امپراطورها و مقامات ارشد. مقبره‌‏های هان بیش از هر چیزى از سنگ و آجر ساخته شده است.  این مقبره‌‏ها جهت ماندگارى بیشتر در اعماق زمین جای گرفته‌اند.

مطابق اظهارات ما‌یونگ‌چیانگ، محققِ مؤسسه‌‏ی باستان‌‏شناسى موزه‌‏ی نان‌جینگ، آخرین کشفیات مقبره‌‏های هان که در شهر «پى‌جو» ساخته شده بود، زیر یک استخر بزرگ قرار داشت. مقبره ها فقط ٢٠ تا ٣٠ سانتى متر زیر خاک بودند و حدود دو جین از آنها غارت شده بود.

سازنده‌‏ی استخر قبل از حفارى از کاوش‌گران یک و نیم میلیون یوآن «حدود ۲۴۰۰۰۰ دلار آمریکا » مطالبه کرد تا اجازه‌‏ی حفارى بدهد؛ ولى فقط ۱۰۰۰۰۰ یوآن مقدور بود. دفتر فرهنگی شهر با پیمان‌‏کار وارد مذاکره شده‌است. باستان‌‏شناسان امیدوارند کشفیات مقبره‌‏های جدید دریچه‌‏اى تازه به زندگى و فرهنگ امپراطورى هان بگشاید.

برداشت با اجازه از وب‌‏سایت ancient origin  متن اصلی را از  اینجا بخوانید.

اپک‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی