Search
Asset 2

انقلابیون «کمونیسم نوین» به اعتراضات حمایت از فلسطین در دانشگاه کلمبیا دامن می‌زنند

پیروان «حزب کمونیست انقلابی» خواهان وقوع انقلاب فیزیکی در سریع‌ترین زمان ممکن در خاک آمریکا هستند.
اعتراضات طرفداران فلسطین در دانشگاه کلمبیا در نیویورک در ۲۹ آوریل ۲۰۲۴. (Enrico Trigoso/The Epoch Times)

پیروان «حزب کمونیست انقلابی» خواهان وقوع انقلاب فیزیکی در سریع‌ترین زمان ممکن در خاک آمریکا هستند و روز دوشنبه اطلاعیه‌هایی را در حمایت از اعتراضات طرفداران فلسطین در دانشگاه کلمبیا پخش کردند.

در اطلاعیه‌ها آمده است: «از فلسطین تا آمریکا، انقلاب، بی‌کم و کاست!»

بسیاری از تظاهرکنندگان حامی فلسطین در کلمبیا حاضر به گفت‌و‌گو با رسانه‌ها نبودند و ماسک به صورت داشتند که شناسایی آن‌ها را دشوارتر می‌کرد.

واقعیت این است که بسیاری از کارفرمایان نیویورک یهودی هستند. از این‌رو، برخی از دانشجویان می‌گفتند درصورتی‌که هواپیماهای بدون سرنشین از آن‌ها عکس‌برداری کنند، ممکن است در آینده بیکار بمانند.

جاناتان لدرر، دانشجوی یهودی رشته مهندسی امور مالی، به اپک تایمز گفت: «همه ماسک می‌زنند. همه‌جا رنگ‌و‌بوی آشوب و هرج‌و‌مرج گرفته و کنترل اوضاع از دست دانشگاه خارج شده است. ظاهراً ایست‌های بازرسی تشکیل شده و فقط به دانشجویان اجازه ورود می‌دهند. اما کسانی را دیدیم که دانشجو نبودند و وارد دانشگاه می‌شدند. همه ماسک زده بودند. نمی‌شد کسی را شناسایی کرد. هرکسی هرکاری دلش می‌خواست، کرد. اوضاع بی‌ریخت بود.»

بسیاری از معترضان طرفدار فلسطین، به‌رغم درخواست مستقیم، حاضر نبودند حماس را محکوم کنند. در بین معترضانی که در محوطه دانشگاه کلمبیا پرچم فلسطین به دست داشتند،  هیچ شعاری مبنی بر محکومیت حماس دیده و شنیده نمی‌شد.

در یکی از اطلاعیه‌های کمونیستی آمده است: «چرا چنین اتفاقی رخ داده؟ زیرا منافع اساسی سرمایه‌داری-امپریالیستی آمریکا به خطر افتاده است. زیرا اسرائیل، به‌عنوان یک پایگاه تا دندان مسلح، «نقش ویژه‌ای» در حمایت از امپریالیسم آمریکا در این منطقه مهم و راهبردی جهان («خاورمیانه») دارد. اسرائیل همچنین یکی از بازوهای اصلی در ارتکاب جنایاتی بوده که به حفظ حکومت ظالمانه و امپریالیستی آمریکا در بسیاری از نقاط جهان کمک کرده است.

حزب کمونیست انقلابی به دنبال «رهایی بشریت» بوده و معتقد است که مبارزه با صهیونیسم به منزله یهودی‌ستیزی نیست. یکی از رهبران آن‌ها، باب آواکیان، مدعی شکل‌گیری «کمونیسم نوین» است.

در یکی دیگر از اطلاعیه‌ها آمده که طرح حزب «شامل تحلیل و برنامه‌ریزی برای وقوع انقلابی واقعی در کشور است.» (بله، یک «انقلاب فیزیکی» که باب آواکیان تصمیم دارد آن را در سریع‌ترین زمان ممکن به حقیقت بدل کند.»)

آقای آواکیان درباره حمله وحشیانه هفتم اکتبر حماس به افراد حاضر در فستیوال اسرائیل در وبسایت خود نوشت: «این جنایت باید محکوم شود اما خبری از یک «هولوکاست جدید» نیست که در آن شاهد نسل‌کشی یهودیان باشیم. این قضیه به هیچ عنوان به رنج وحشتناکی که اسرائیل به چندین نسل از مردمان فلسطین تحمیل کرده، نزدیک نیست.»

آقای آواکیان به‌عنوان رئیس حزب کمونیست انقلابی فعالیت می‌کند؛ حزبی مائوئیستی که در سال ۱۹۷۵ در آمریکا تأسیس شد و ضد نظام سرمایه‌داری فعالیت می‌کند. آقای آواکیان در کتاب «از آیک تا مائو و فراسوی آن» (۲۰۰۵) سرگذشت خود را به‌عنوان یک جوان طبقه متوسط ​​کالیفرنیایی که در دهه ۱۹۶۰ چپ‌گرا شد، بازگو می‌کند. براساس وبسایت کی‌ویکی، او در ابتدا در جنبش‌هایی مانند جنبش آزادی بیان و دانشجویان حامی جامعه دموکراتیک در برکلی فعالیت می‌کرد و بعدها به حزب پلنگ سیاه ملحق شد و درنهایت اتحادیه انقلابی را تأسیس کرد که در ادامه به حزب کمونیست انقلابی تبدیل شد.

به نظر می‌رسد برخی از معترضان حاضر در تجمع به آشوبگران دیگر گروه‌های کمونیستی مانند آنتیفا شباهت دارند. با این‌حال، برخی نیز واقعاً نگران زندگی غیرنظامیان فلسطینی در غزه هستند که در میان آتش‌باران گرفتار شده‌اند.

بسیاری از شعارها پرخاشگرانه هستند. برای نمونه، می‌گویند «اداره پلیس نیویورک سقوط خواهد کرد!» یا شعار معروف «از رودخانه تا دریا، فلسطین آزاد خواهد شد» را سر می‌دهند.

پوستری در بین معترضان حاضر در محوطه دانشگاه کلمبیا به چشم می‌خورد که روی آن نوشته شده تا وقتی‌که کلمبیا به خواسته‌های معترضان مبنی بر قطع ارتباط مالی و دریافت کمک از نهادهای وابسته به نظام آپارتاید، آدم‌کش و اشغال‌گر فلسطین تن ندهد، تجمع ادامه خواهد داشت. امور مالی کلمبیا باید شفاف باشند و دانشجویان و اساتیدی که در جریان جنبش آزادی فلسطین با تعلیق و اخراج مواجه شدند، بخشیده شوند.»

آماندا، از معترضان طرفدار فلسطین که در رشته علوم کامپیوتر تحصیل می‌کند، می‌گوید برنامه چادرزنی «بسیار هماهنگ» بود و چند دانشجوی یهودی هم مخالف اقدامات اسرائیل بودند و افزود که افراد با پیشینه‌های فرهنگی مختلف در بین چادرها عبادت می‌کردند.

گروه‌های متفرقه

دست‌کم یک گروه کمونیستی دیگر که خواهان انقلاب سوسیالیستی در آمریکا است، از اعتراضات طرفداران فلسطین حمایت می‌کند.

تشکل خلق، که خود را مرکز جنبش‌های مردمی مرتبط با طبقه کارگر و جوامع محروم می‌داند، رویدادی را با عنوان «به‌خاطر فلسطین تعطیل کن» در نوامبر ۲۰۲۳ در منهتن سازماندهی کرد. به گزارش واشینگتن اگزمینر، آن‌ها در کنار یکدیگر در واشنگتن دی‌سی راهپیمایی کردند و ده‌ها هزار معترض در حمایت از حماس در این رویداد حضور یافتند.

تشکل خلق همچنین به دلیل برگزاری رویدادهایی که برخورد چین با اویغورها را کم‌اهمیت جلوه می‌دهد و به‌خاطر دریافت بودجه‌های کلان از گروه‌هایی که ادعا می‌شود با پروپاگاندای چین هم‌سو هستند، زیر ذره‌بین قرار گرفته است. از این گذشته، این تشکل دست‌کم ۱۲ میلیون دلار از شرکت بانکداری سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس در نیویورک دریافت کرده است.

تشکل خلق مروج مارکسیسم، رادیکالیسم، فمینیسم و ​​کتاب‌های سوسیالیستی است. یک گروه فمینیستی به نام «جمعیت فمینیست فلسطینی» نیز از اعتراضات طرفداران فلسطین حمایت می‌کند.

کمونیست‌ها مقاصد خیرخواهانه مردم را در گروه‌های فمینیستی و حامی محیط‌زیست به انحراف می‌کشانند. هدف اصلی فمینیست‌های کمونیست تخریب بنیان خانواده و جلوگیری از اتحاد و کنترل افکار کودکان است.

شاخه‌های کمونیسم چینی در نیویورک

جمهوری‌خواهان کمیته امکانات مالی مجلس آمریکا ضمن تماس با دنی ورفل، مسئول خدمات درآمد داخلی، خواستار انتشار جزئیات مربوط به فعالیت سازمان‌های معاف از مالیات شدند؛ بویژه سازمان‌هایی که گمان می‌رود از حمایت مالی حزب کمونیست چین برخوردارند.

جمهوری‌خواهان در نامه ۲۴ آوریل خود درباره نفوذ بالقوه خارجی‌ها در نهادهای معاف از مالیات آمریکا که تحت بخش ۵۰۱ قانون مالیات فعالیت می‌کنند، ابراز نگرانی کردند. این تحقیق که به همت جیسون اسمیت (نماینده جمهوری‌خواه میزوری)، دیوید شوایکرت (نماینده جمهوری‌خواه آریزونا)، رئیس کمیته فرعی نظارت و عضو کمیته امکانات مالی مجلس، و نیکول مالیوتاکیس (نماینده جمهوری‌خواه نیویورک) انجام گرفت، با حمایت تمام ۲۵ عضو جمهوری‌خواه کمیته امکانات مالی مجلس همراه شد.

آن‌ها همچنین به گزارش نیویورک تایمز درباره غول فناوری معاف از مالیات، روی سینگام، اشاره کرده و افزودند که این شرکت با تشکیلات رسانه‌ای دولت چین همکاری دارد و پروپاگاندای چین را در سراسر جهان تأمین مالی می‌کند. همچنین گفته می‌شود که این شرکت در جولای ۲۰۲۳ در یکی از رویدادهای تبلیغاتی حزب کمونیست چین شرکت داشته است.  آن‌ها به‌طور مشخص از سازمانی به اسم تشکل خلق نام برده‌اند که گفته می‌شود آقای سینگام حامی مالی آن بوده است. نیویورک پست تشکل خلق را با برگزاری رویدادهای ضداسرائیلی مرتبط می‌داند.

از این‌رو، جمهوری‌خواهان در نامه خود از خدمات درآمد داخلی خواستند که اطلاعات مربوط به بنیاد انرژی، منابع مالی تشکل خلق و ارتباط آن‌ها با حزب کمونیست چین را منتشر کند. آن‌ها در این نامه می‌پرسند آیا خدمات درآمد داخلی تعریف مشخصی از یهودی‌ستیزی دارد یا خیر و آیا چنین مسئله‌ای را در بررسی معافیت مالیاتی سازمان‌ها در نظر می‌گیرد؟

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی