Search
Asset 2

عملیات جستجوی هواپیمای خطوط هوایی مالزی در منطقه‌ی جدید

(MANAN VATSYAYANA/AFP/Getty Images)
(MANAN VATSYAYANA/AFP/Getty Images)
(MANAN VATSYAYANA/AFP/Getty Images)

با گذشت بیش از ۳ هفته از ناپدید شدن هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ خطوط هوایی مالزی‌، گمانه‌زنی‌‌‌‏ها در خصوص سرنوشت این هواپیما ادامه دارد.

روز چهارشنبه‌ گذشته مقامات مالزی اعلام کردند که فرانسه تصاویر ماهواره‌ای در اختیار این کشور قرار داده که تصاویر حدود ۱۲۰ شی‌ء شناور را در جنوب اقیانوس هند نشان می‌دهد که احتمال می‌رود مربوط به هواپیمای مفقود شده باشد.

پس از اعلام این خبر، عملیات تجسس به منطقه‌ی جدیدی انتقال پیدا کرد که در فاصله‌یهزار و صد کیلومتری شمال شرق منطقه‌ای است که پیش‌تر احتمال می‌رفت هواپیما در آنجا سقوط کرده باشد.

مقامات مالزی همچنین اعلام کردند که تحلیل اطلاعات ماهواره‌ای نشان می‌دهد که این پرواز در نقطه‌ای دورافتاده در اقیانوس هند به آخر رسیده و اطمینان داده‌اند که همه‌ی سرنشینان هواپیما کشته شده‌اند. خطوط هوایی مالزی نیز روز پنج‌شنبه در آگهی تمام صفحه‌ای در روزنامه‌های آن کشور، با خانواده‌‌ی قربانیان اظهار همدردی کرد.

دولت استرالیا اعلام کرده که روز جمعه، ۹ فروند هواپیمای اکتشافی و ۶ فروند کشتی برای تجسس به این منطقه اعزام شدند.

ژاپن نیز اعلام کرده است که تصاویر ۱۰ شی‌ء شناور به ابعاد ۸ در ۴ متر در جنوب اقیانوس هند توسط ماهواره‌ی این کشور گزارش شده است.

رئیس اداره‌ی اطلاعات زمین‌شناسی و فناوری فضایی تایلند، روز پنج‌شنبه در مصاحبه با BBC تائید کرد که تصاویر ماهواره‌ای که آنها در اختیار دارند نشان‌دهنده‌ی دویست تا سیصد جسم شناور در ابعاد بین ۲ تا ۱۶ متر طول، بر آب‌های جنوب اقیانوس هند است.

به گفته‌ی کارشناسان استرالیایی، احتمالا هواپیمای مذکور با سرعت زیادی پرواز کرده و در نتیجه سوخت آن زودتر تمام شده است. اعلام نظر کارشناسان در خصوص محل احتمالی جدید به این معنی است که عملیات جستجو در یک هفته‌ی گذشته بی‌مورد بوده است.

تا زمانی که مشخص نشود این قطعات مربوط به هواپیمای مفقود شده است، سقوط هواپیما تائید نخواهد شد. با وجود اطلاعات به‌دست آمده، هنوز مشخص نیست هواپیما به چه دلیلی از مسیر خود منحرف شده و سر از این مناطق درآورده است.

اپک‌‌‌‌‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی