Search
Asset 2

شعارهای شبانه علیه جمهوری اسلامی در آستانه سالگرد مهسا امینی 

اعتراضات در ایران
(Public Domain)

شامگاه دیشب و در آستانه سالگرد جان‌باختن مهسا امینی و فراخوان برای آغاز دور تازه‌ای از اعتراضات خیابانی، شهروندان در برخی شهرهای ایران شعارهایی علیه جمهوری اسلامی و رهبر آن سر دادند. 

طی روزهای گذشته گزارش‌های متعددی از استقرار پر شمار نیروهای امنیتی در شهرهای مختلف ایران منتشر شده بود و علی‌رغم حضور این نیروها در سطح شهرها، شهروندان در محله‌های مختلف تهران، مشهد و کرج بار دیگر شعار‌هایی علیه جمهوری اسلامی شنیده شد. 

شهروندان تهران از محله‌های غرب این شهر مانند تهرانسر، اکباتان سعادت‌آباد، یوسف‌آباد و گیشا تا مناطق شرقی مانند نارمک، شهرک باقری و تهرانپارس شعارهایی از قبیل «مرگ بر دیکتاتور» و «زن، زندگی، آزادی» سر دادند. 

همچنین بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، شهرهای کرمانشاه، آبدانان، سنندج، مریوان و بانه نیز صحنه اعتراض و شعارهای شبانه بودند. این در حالی است که روز گذشته تصاویری از حضور و گشت‌زنی پر شمار نیروهای امنیتی و سپاه در سطح تعدادی از شهرهای غرب کشور منتشر شده بود. 

از سوی دیگر گفته شده که جو امنیتی شهر سقز نیز افزایش یافته است. علاوه بر حضور گستره نیروهای امنیتی در اطراف محل زندگی خانواده مهسا امینی، ورودی‌های این شهر نیز به شدت کنترل شده و حتی طی اطلاعیه‌ای اعلام شده که امروز یکی از سه جاده منتهی به این شهر یعنی مسیر بانه به سقز مسدود است. 

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که طی روزهای گذشته فراخوان‌های متعددی از سوی چهره‌های مطرح سیاسی و تشکل‌های صنفی و مدنی برای شروع دوباره اعتراضات علیه جمهوری اسلامی منتشر شده است. 

در همین رابطه شاهزاده رضا پهلوی  ۱۶ شهریورماه با انتشار ویدئویی، سالگرد قتل مهسا امینی را فرصت مهمی دانست تا میلیون‌ها ایرانی دغدغه‌مند از هر قشر و گروه، متحد با هم موج نوینی از انقلاب ملی را کلید بزنند.  

او همچنین شب گذشته در پیامی در صفحات اجتماعی خود خطاب به مردم ایران گفت: «شما با حضور شکوهمندتان در خیابان‌های ایران و سراسر جهان، دور تازه‌ای از انقلاب ملی ما را آغاز می‌کنید» 

همچنین هشت تشکل صنفی و مدنی داخل ایران به تازگی با انتشار بیانیه‌ای از همگان خواستند تا همزمان با سالروز جان‌باختن مهسا امینی به خیابان‌ها آمده و اعتراضات سراسری و اعتصابات را آغاز کنند. 

به دنبال انتشار این فراخوان‌ها، طی روزهای گذشته شعارنویسی در سطح شهرها و پخش تراکت‌های کوچک دعوت به برگزاری اعتراض نیز به شدت افزایش یافته است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی