Asset 2

نو‌‌‏وا خالق بشر

نو‌‌‏وا که در اساطیر کهن چین بشریت را خلق کرد. (اس ام یانگ/اپک تایمز)
نو‌‌‏وا که در اساطیر کهن چین بشریت را خلق کرد. (اس ام یانگ/اپک تایمز)
نو‌‌‏وا که در اساطیر کهن چین بشریت را خلق کرد. (اس ام یانگ/اپک تایمز)

مشهورترین افسانه‌‌‏ کهن چینی درباره خلق نوع بشر توسط نو‌‌‏وا است. آن‌‌‏طور که در این افسانه‌‌‏ها آمده‌‌‏است، تمام مردم چین نوادگان او هستند. اولین گروه‌‌‏ از انسان‌‌‏های گِلی که توسط نو‌‌‏وا به وجود آمدند، درست مثل عروسک‌‌‏های خیمه‌‌‏شب‌‌‏بازی بودند، بی‌‌‏جان، فاقد‌‌‏تفکر و بی‌‌‏حرکت. نو‌‌‏وا به خلق آن‌‌‏ها به آن صورت قانع نشد، پس در این مردمِ گِلی روح دمید و آن‌‌‏ها به‌‌‏سرعت تبدیل به موجودات زنده بشری شدند.

اما این موجودات بشری فاقد خرد بودند و در مقابل تغییرات بیرونی تاب نمی‌‌‏آوردند. قادر نبودند از عهده کنترل احساسات خود بر‌‌‏آیند و درکی از چگونگی رو‌‌‏یا‌‌‏رویی با محیط اطراف خود نداشتند.

آن‌‌‏ها فاقد قوه استدلال و تفکر بوده و به‌‌‏راحتی می‌‌‏مردند. وقتی گروهی از افراد می‌‌‏مردند، نو‌‌‏وا مجبور به خلق گروه دیگری می‌‌‏شد. این کار بدون وقفه ادامه می‌‌‏یافت و کاملاً خسته کننده بود.

نو‌‌‏وا به بشر کمی خرد عطا کرد و آلات موسیقی برایشان ساخت. همراه با موسیقی، آواز و رقص توسعه یافت. سپس موجودات انسانی توانستند احساسات خود را با رقصیدن و آوازخواندن بیان کنند. از آن زمان به بعد بود که آن‌‌‏ها پایه‌‌‏گذار فرهنگی برای غنی کردن زندگی‌‌‏خود شدند.

نو‌‌‏‌‌‏وا برای در کنارهم قرار دادن زن و مرد و به‌‌‏منظور تولید مثل نسل انسان، موضوع ازدواج را برایشان بنیان گذاشت، بدین‌‌‏ترتیب مشکل مرگ و ‌‌‏میر آن‌‌‏ها برطرف شد.

رفته رفته مردم آموختند که خود را با شرایط مختلف وفق داده و از پس تغییرات نا‌‌‏خواسته محیط بر‌‌‏آیند. در طول زمان، مقوله تاریخ و فرهنگ انسان ذره ذره تکامل پیداکرد. با گذشت زمان، زندگی ساده آن‌‌‏ها غنی شد و از هیچ بودن به فرهنگ و تمدنی پربار بدل گردید.

اپک‌‌‌‌‏تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌‌‌‌‏شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی