Search
Asset 2

ممانعت رژیم چین از تحقیقات ایالات متحده در مورد منشأ ویروس کووید۱۹

تکنسین‌های آزمایشگاهی با تجهیزات محافظ شخصی
تکنسین‌های آزمایشگاهی با پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی روی نمونه‌هایی که قرار است برای COVID-19 آزمایش شوند در آزمایشگاه Fire Eye، یک مرکز آزمایش COVID-19، در ووهان در استان هوبی مرکزی چین، در 4 اوت 2021 کار می‌کنند. (STR/AFP via Getty Images)

دو تن از اعضا کنگره آمریکا با حضور در یک برنامه تلویزیونی شبکه انبیسی (NBC) خبر دادند که حزب کمونیست چین همچنان مانع تلاش‌های ایالات متحده برای تعیین منشأ ویروس کووید۱۹ می‌شود.

جیم هیمز، یکی از دموکرات‌ها در کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا، گفت: «ما حقایق بسیار کمی در مورد منشأ همه‌گیری کرونا داریم؛ زیرا رژیم چین این موضوع را مبهم کرده است. شاید زمان زیادی ببرد تا واشنگتن دقیقاً بداند ویروس از کجا سرچشمه گرفته است

این سخنان در حالی مطرح شد که ماه گذشته گزارش‌هایی مبنی بر اینکه وزارت انرژی آمریکا در یک سند محرمانه که به کاخ سفید ارسال کرد توضیح داد به این نتیجه رسیده که نشت آزمایشگاهی علت احتمالی همه‌گیری کووید۱۹ است.

وال‌استریت ژورنال محتوای این سند محرمانه را در ۲۶ فوریه منتشر و مقامات اطلاعاتی به این نشریه گفتند که «اطمینان کمی» در نتیجه‌گیری وزارت انرژی وجود دارد، و این بدان معنا است که در نظریه نشت آزمایشگاهی، قطعیت مطلق وجود ندارد.

مایک ترنر عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا در مصاحبه با ان‌بی‌سی خاطرنشان کرد که هیچ اظهارنظر رسمی از سوی وزارت انرژی آمریکا مبنی بر تایید یا رد این سند محرمانه ادعایی وجود ندارد.

بدون مدرک مستقیم

مایک ترنر گفت: «اما بیایید فرض کنیم که آنها این کار را کردند. زیرا هیچ مدرک مستقیمی وجود ندارد، ما به چین و آزمایشگاه ووهان دسترسی نداریم و تحقیقات ما بر اساس بررسی جنبه‌های دیگر انتشار ویروس است.»

ووهان مرکز استان هوبی در مرکز چین است و آزمایشگاه‌های متعددی از جمله مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان (WIV) در آن قرار دارد و کووید۱۹ برای اولین‌بار در دسامبر ۲۰۱۹ پس از شیوع در این شهر شناسایی شد.

درحالی‌که برخی از مقامات اطلاعاتی ایالات متحده گفته‌اند که ویروس عامل COVID-19 ممکن است از آزمایشگاه ووهان آمده باشد، برخی دیگر استدلال کرده‌اند که منشأ طبیعی دارد.

تلاش رژیم چین برای خنثی‌کردن تحقیقات

در ماه فوریه، کریستوفر ری، مدیر اف‌بی‌آی تأیید کرد که این دفتر ارزیابی کرده است که منشأ ویروس احتمالاً یک «حادثه آزمایشگاهی» در ووهان بوده است و خاطرنشان کرد که تحقیقات این اداره هنوز طبقه‌بندی‌شده است و او نمی‌تواند جزئیات زیادی را به اشتراک بگذارد.

کریستوفر نیز مانند دو عضو مجلس نمایندگان آمریکا خاطرنشان کرد که رژیم چین «تمام تلاش خود را برای خنثی‌کردن و مبهم کردن» تلاش‌های ایالات متحده و سایر کشورهای خارجی برای بررسی منشأ کووید۱۹ انجام داده است.

در همین حال، رژیم چین مدت‌هاست که احتمال نشت آزمایشگاهی را رد کرده و واشنگتن را به «بی‌توجهی به علم»، دروغ‌پردازی، و درگیرشدن در یک کمپین توهین‌آمیز علیه پکن متهم کرده است. بااین‌حال، حزب کمونیست چین اجازه تحقیقات مستقل در مورد آزمایشگاه ووهان را نیز نداده است.

وزارت خارجه ایالات متحده در ژانویه اسنادی را منتشر کرد که بر اساس آن در پائیز سال ۲۰۱۹ چند محقق در این مرکز با علائمی مشابه عوارض ناشی از کرونا بیمار شدند.

در همان اسناد همچنین اشاره شد که آزمایشگاه ووهان از اوایل سال ۲۰۱۷ روی پروژه‌های مخفی با ارتش چین کارکرده و آزمایش‌های محرمانه روی حیوانات نیز از جمله اقدامات این آزمایشگاه بوده است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی