Search
Asset 2

نبرد والدین با شبکه‌های اجتماعی

بنیان‌گذار مرکز حقوقی کودکان قربانی رسانه‌های اجتماعی می‌گوید که در سال پیش ‌رو، خانواده‌های کودکان قربانی علیه چند شبکه اجتماعی پرطرفدار شکایت می‌کنند.
شبکه‌های اجتماعی (LIONEL BONAVENTURE/AFP via Getty Images)

بنیان‌گذار مرکز حقوقی کودکان قربانی رسانه‌های اجتماعی می‌گوید که سال پیش ‌رو، سالی پر از دعاوی حقوقی خانواده‌های کودکان قربانی علیه چند شبکه اجتماعی پرطرفدار خواهد بود.

به گفته متیو برگمن، «امسال تعداد بیشتری از خانواده‌ها برای پاسخگو کردن شرکت‌ها به قتل‌هایی که رسانه‌های اجتماعی به کودکانمان تحمیل کرده‌اند، وارد میدان می‌شوند. ما شکی نداریم که این کار، روندی سخت و طولانی خواهد بود، اما می‌دانیم که اکنون حداقل یک مسیر رو به جلو را در پیش داریم.»

مدیران عامل شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی متا، تیک‌تاک، ایکس و اسنپ‌چت روز چهارشنبه، اول فوریه در جلسه کمیته قضایی سنای آمریکا به دلیل «بحران بهره‌کشی جنسی آنلاین از کودکان» مورد انتقاد قرار گرفتند.

جاش هاولی، یکی از نمایندگان کنگره آمریکا، مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا را وادار کرد که از خانواده‌های کودکان آسیب‌دیده از محتواهای نامناسب در فیسبوک و اینستاگرام عذرخواهی کند.

در این جلسه جمعی از پدران و مادران آمریکایی، عکس‌هایی از فرزندانشان را در دست داشتند که بر اثر آزار و استثمار جنسی از طریق رسانه‌های اجتماعی، جان خود را از دست داده بودند.

مارک زاکربرگ در برابر خانواده‌ها ایستاد و گفت: «برای همه شما متاسفم. هیچ کسی نباید از کنار مشکلاتی که شما تجربه کردید، بگذرد. ما برای رفع این مشکلات، سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنیم و به تلاش‌های گسترده در این صنعت ادامه می‌دهیم تا مطمئن شویم که دیگر این اتفاق نیفتد.»

«دستان شما به خون کودکان آلوده است»

کریستین براید یکی از مادران سوگواری است که در جلسه کمیته قضایی سنای آمریکا در برابر مدیران عامل شرکت‌های شبکه‌های اجتماعی نشست، درحالی‌که تصویر پسر نوجوانش را به همراه داشت.

گاردین گزارش داده است که شب بیست‌وسوم ژوئن ۲۰۲۰ مانند شب‌های دیگر برای کارسون براید، پسر ۱۶ ساله بود. او به مادرش گفت که به تازگی شغلی در یک پیتزافروشی پیدا کرده است. آن‌ها جشن کوچک خانوادگی در خانه‌شان در اورگان گرفتند و بعد از شام کارسون برنامه آینده‌اش را در تقویم آشپزخانه نوشت، به همه شب‌بخیر گفت و برای خوابیدن به اتاقش رفت. فردا صبح، خانواده براید با شوک و وحشت از خواب بیدار شدند، کارسون بر اثر خودکشی جان باخته بود.

کریستین متوجه شد که فرزندش در آخرین روزهای زندگی‌اش صدها پیام آزاردهنده در یولو دریافت کرده بود، این برنامه در آن زمان به عنوان برنامه شخص ثالث در اسنپ‌چت ادغام شده بود و به کاربران اجازه می‌داد که به صورت ناشناس با هم ارتباط برقرار کنند. بررسی موبایل کارسون نشان داد که او در آخرین ساعات زندگی‌اش در اینترنت درباره چگونگی شناسایی آزارگران و نحوه پایان دادن به این آزارها جستجو کرده بود.

دیک دوربین، رئیس کمیته قضایی سنای آمریکا در جلسه اخیرش با مدیران عامل رسانه‌های اجتماعی، استثمار جنسی آنلاین کودکان را «یک بحران در آمریکا» نامید و افزود که این پلتفرم‌ها و اپلیکیشن‌های پیام‌رسان آن‌ها، «ابزارهای قدرتمندی را در اختیار شکارچیان کودکان برای استثمار جنسی از آن‌ها فراهم کرده‌اند.»

لیندسی گراهام نماینده کارولینای جنوبی در مجلس سنا نیز این رسانه‌های اجتماعی را به «نابودی زندگی‌ها و تهدید دموکراسی» متهم کرد و خطاب به مدیران عامل این رسانه‌ها گفت: «من می‌دانم که شما نیت قربانی کردن کودکان را نداشتید، اما دستان شما به خون آن‌ها آلوده است.»

در دسامبر سال گذشته، رسانه‌ها گزارش دادند که در دادخواستی در دادگاه ایالتی نیومکزیکو، شرکت متا متهم شده است که متا «به بزرگسالان این امکان را می‌دهد تا کودکان را بیابند، به آن‌ها پیام بدهند و از آن‌ها بخواهند که عکس‌هایشان را به آن‌ها بفروشند یا در فیلم‌های مستهجن شرکت کنند.»

در بیانیه دادستانی کل نیومکزیکو آمده است که بازرسان دریافته‌اند که برخی از محتواهای استثمارگری جنسی از کودکان در فیسبوک و اینستاگرام، ده برابر بیشتر از دو پلتفرم معروف تولید محتوای جنسی و برهنگی است.

پلتفرم جدید گنجینگ ورلد نویدبخش پاسخی برای نگرانی والدین

تحلیلگران رسانه‌های اجتماعی می‌گویند که صاحبان شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی برای افزایش سود و منابع مالی به تولید محتوا بیش از حریم‌های خصوصی و ارزش‌های اخلاقی اهمیت می‌دهند، در چنین شرایطی به سختی می‌توان پلتفرم‌هایی را پیدا کرد که کودکان و جوانان را از آسیب‌های احتمالی دور نگهدارد.

طبق اطلاعاتی که شبکه اجتماعی گنجینگ ورلد منتشر کرده است، بیش از ۸۰ درصد کودکان از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند.

گنجینگ ورلد به معنای «دنیای پاک» که از ژوئیه ۲۰۲۲ وارد عرصه رسانه‌های اجتماعی شده، در تعریف وظایف و ماموریت‌های خود اعلام کرده است که فضایی سالم و دور از خشونت، محتواهای جنسی، جرایم و مسایل زیان‌آور را به کاربران خود ارائه می‌کند. طبق گزارش این رسانه اجتماعی، از زمان آغاز به کار، تعداد بازدیدکنندگان و تماشاکنندگان ویدیوهای این پلتفرم در کمتر از یکسال یعنی تا فوریه ۲۰۲۳ به ۱۸ میلیون بازدید در ماه رسید و در ماه مارس سال گذشته این رقم بازدیدها به ۳۰ میلیون در ماه افزایش یافت.

این رسانه درباره داده‌های شخصی کودکان، قوانین سختگیرانه‌ای را اعلام کرده است. در بخشی از شرح سیاست حفظ حریم خصوصی این پلتفرم آمده است که داده‌های شخصی کودکان را بدون رضایت و اطلاع والدینشان جمع‌آوری نخواهد کرد.

این رسانه هشدار داده است که کودکان زیر ۱۳ سال و کودکان بدون رضایت والدینشان نمی‌توانند از خدمات این رسانه اجتماعی استفاده کنند یا اطلاعات شخصی‌شان را در اختیار گنجینگ ورلد قرار دهند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی