Search
Asset 2

احتمال حمایت غیرمستقیم پنتاگون از برنامه تسلیحاتی حزب کمونیست چین 

پنتاگون در حال تامین بودجه تحقیقات تسلیحات مافوق صوت در دانشگاهی است که با رژیم کمونیستی چین ارتباط دارد.
ساختمان پنتاگون در واشنگتن، در 26 دسامبر 2011.(AFP via Getty Images)

کمیته‌ای در کنگره ایالات متحده که وظیفه نظارت بر رقابت آمریکا با چین را بر عهده دارد با انتشار دو نامه خبر داده که وزارت دفاع این کشور در حال تامین بودجه تحقیقات تسلیحات مافوق صوت در دانشگاهی است که با رژیم کمونیستی چین ارتباط دارد. 

این کمیته انتخابی ابراز نگرانی کرده است که ممکن است کمک‌های وزارت دفاع آمریکا به دانشگاه آلفرد در نیویورک به دلیل رابطه مستمر این دانشگاه با مؤسسات مرتبط با حزب کمونیست چین به طور تصادفی به توسعه تسلیحاتی رژیم کمونیستی چین کمک کرده باشد. 

بر اساس نسخه‌هایی از نامه‌ها که اپک تایمز به آن دست پیدا کرده، دانشگاه آلفرد شراکت پژوهشی مستمری با یک دانشگاه مستقر در چین که پژوهش‌های دفاعی برای حزب کمونیست چین انجام می‌دهد دارد، همچنین مؤسسه کنفوسیوس، وابسته به حزب کمونیست چین در این دانشگاه مستقر است. 

مرکز مشاوره و مدیریت خطر «گالاگر» در این زمینه به اپک تایمز گفت: «بسیار نگران‌کننده است که ۱۷ میلیون دلار پول مالیات‌دهندگان آمریکا برای تأمین منابع تحقیقات مرتبط با سلاح‌های پیشرفته در دانشگاهی صرف شده که به طور فعال با یک مؤسسه پژوهشی چینی همکاری می‌کند که آن مؤسسه همزمان با نیروهای مسلح چین همکاری دارد 

این در حالی است که لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده، با ارسال دو نامه به رئیس دانشگاه آلفرد، نسبت به همکاری این مرکز دانشگاهی با یک دانشگاه چینی ابراز نگرانی کرده بود. 

در نامه وزیر دفاع ایالات متحده به رئیس دانشگاه آلفرد آمده است: «به بیان ساده، شما در حال سرمایه‌گذاری تحقیقات پیشرفته و مرتبط با سلاح‌های مافوق صوت هستید در حالی که فعالانه با یک دانشگاه چینی که تحقیقات مشابهی را برای [ارتش چین] انجام می‌دهد، مشارکت می‌کنید 

همچنین این نامه اضافه کرده بود که «ما به دنبال اطلاعات بیشتر در مورد این موضوع نگران کننده و تعهد آلفرد برای حفاظت از تحقیقات حساس نظامی آمریکا هستیم.» 

نامه‌هایی که به دست اپک تایمز رسیده نشان می‌دهد که دانشگاه آلفرد ۱۳٫۵ میلیون دلار از وزارت دفاع آمریکا دریافت کرده است تا تحقیقاتی انجام دهد که به توسعه سلاح‌های مافوق صوت کمک کند، در حالی که هم‌اکنون این دانشگاه با دانشگاه علوم زمین چین در ووهان همکاری می‌کند که به «تحقیقات دفاعی فعال» برای حزب کمونیست چین مشغول است. 

علاوه بر این، در نامه‌ها آمده است که تحقیقاتی که در ووهان انجام می‌شود، مربوط به علوم مواد پیشرفته است که به طور گسترده با تحقیقاتی که در حال حاضر توسط وزارت دفاع آمریکا در دانشگاه آلفرد انجام می‌شود، ارتباط دارد و ممکن است احتمال انتقال نتایج تحقیقات از آمریکا به چین را افزایش دهد. 

موضوع سرقت فناوری نظامی در حال تبدیل شدن به یک نقطه تنش فزاینده بین آمریکا و چین است و حزب کمونیست چین یک کمپین سیستماتیک را برای ارسال دانشجویان و دانشمندان به آمریکا به منظور دزدی این فناوری‌ها و تحقیقات برای رژیم راه‌اندازی کرده است و تلاش‌های تبلیغاتی مانند مؤسسه‌های کنفوسیوس و طرح‌هایی مانند برنامه استخدام هزار استعداد، محور این تلاش هستند. 

به عنوان مثال، سال گذشته مشخص شد که بیش از ۱۵۰ دانشمند از برترین آزمایشگاه هسته‌ای آمریکا توسط چین برای انجام تحقیق و توسعه برای رژیم استخدام شدند که تقریباً ۸۰ درصد از این دانشمندان جزو برنامه‌های استخدام استعداد حزب کمونیست چین بوده‌اند. 

این محققان اکنون در توسعه موتورهای جت، کلاهک‌های جنگی، وسایل نقلیه بدون سرنشین، زیردریایی‌های پنهان‌کار و برنامه‌های فراصوت حزب کمونیست چین مشارکت دارند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی