Search
Asset 2

متخصصان اندیشکده ققنوس چشم‌انداز ایران بدون جمهوری اسلامی را تشریح کردند

جمعی از متخصصان و کارشناسان اندیشکده ققنوس در کنفرانسی دو روزه مسائل ایران و چشم‌انداز «ایران آزاد» را بررسی کردند.
(Screenshot Youtube Phoenix Project of Iran)

جمعی از متخصصان و کارشناسان اندیشکده ققنوس در کنفرانسی دو روزه طی نشستی ۱۴ ساعته مسائل ایران و چشم‌انداز ایران بدون جمهوری اسلامی را بررسی کردند.

این نشست در روزهای نوزدهم و بیستم خرداد ماه امسال برگزار شد.

اندیشکده ققنوس که به آن «پروژه ققنوس ایران» نیز می‌گویند، در اکتبر ۲۰۱۸ در واشنگتن بنیان گذاشته شد. این اندیشکده اعلام کرده است که به دنبال فعالیت سیاسی نیست، بلکه متخصصان و کارشناسان بین‌المللی ایرانی از رشته‌های مختلف را دور هم جمع می‌کند و فعالیت‌های تحقیقاتی در زمینه مشکلات ایران انجام می‌دهد و راهکار پیشنهاد می‌کند.

این اندیشکده از ابتدای شکل‌گیری تاکنون چندین کنفرانس درباره مسائل ایران برگزار کرده و یافته‌های تحقیقاتی خود را درباره مشکلات ایران مطرح کرده است

روز نخست کنفرانس «چشم‌انداز آینده ایران آزاد» در اندیشکده ققنوس

امیر حمیدی، مدیرمسئول دوره‌ای هیئت هماهنگی «پروژه ققنوس ایران» ‌در روز نخست این کنفرانس گفت:«از زمان استقرار جمهوری اسلامی در سال ۵۷، ایران شاهد خفقان پتانسیل علمی خود و عقب‌نشینی در توسعه اجتماعی و اقتصادی کشور بوده است. سیاست‌های رژیم بر اقتصاد، صنعت، زیرساخت‌های انسجام اجتماعی، منابع طبیعی و محیط زیست ایران تأثیر نامطلوب گذاشته و پیامدهای عمیقی برای شهروندان ایرانی بی‌شماری به وجود آورده است.»

به گفته این مسئول کنفرانس: «پروژه ققنوس به تأثیر مشارکت فعال کارشناسان درباره شکل دادن مسیر ایران به سوی مدرنیته در حوزه‌های اجتماعی، اقتصادی، صنعتی، سیاسی اختصاص دارد. با ترویج و تقویت کردن روابط معنادار و تشویق تعامل با رسانه‌ها و مردم با سهامداران کلیدی ما مصمم هستیم که تحول اساسی را تسریع کنیم.»

او افزود: «ما قویا به قدرت چنین همکاری‌هایی برای مسلح کردن ایرانیان به ابزارهای لازم برای یک ملت آزاد، دموکراتیک، و شکوفا اعتقاد داریم. ما متعهد می‌شویم که با چشم‌اندازی یکپارچه در هدایت ایران به سوی عصری که ویژگی آن فراوانی، پیشرفت و مدرنیته است، نقش اساسی را ایفا کنیم.»

حسن صفوی: نظام آینده،‌ ضامن تمامیت ارضی ایران باشد

حسن صفوی استاد دانشگاه گفت: «نظام ایران در قرن بیست‌ویکم باید ضامن تمامیت ارضی ایران باشد. ضامن تبارهای ایرانی باشد، ما ملت‌های ایرانی نداریم. همچنین ضامن امنیت ما در منطقه و در همبستگی با همسایگانمان باشد. سامانه پادشاهی مردم سالار می‌تواند نظامی با این خصوصیات باشد.»

او با اشاره به دوره سلطنت محمدرضا شاه پهلوی و دلیل برکناری مصدق از نخست‌وزیری افزود که قانون اساسی ما به پادشاه، محمدرضا شاه پهلوی به عنوان پاسدار قانون اساسی این اجازه را می‌داد، در زمانی که نخست‌وزیر اختیارات قانونی خود را فراقانونی کرده بود و به مجلس اجازه برگزاری انتخابات نمی‌داد و مجلس را منحل کرد. نخست‌وزیر را عزل کند.

محمود مسائلی: جمهوری اسلامی به عهدنامه‌های بین‌المللی درباره شکنجه‌های غیرانسانی و و منع تبعیض علیه زنان بی‌اعتنا است

محمودمسائلی، استاد حقوق بین‌الملل که به صورت آنلاین در این کنفرانس صحبت می‌کرد، درباره حقوق بین‌الملل گفت که می‌توان به مهمترین و اصلی‌ترین ابزارهای حقوقی بین‌المللی (برای مقابله با نقض حقوق بشر در ایران) دسترسی داشت، اما جمهوری اسلامی تحت هیچ شرایطی و به هیچ عنوان حاضر نشده است که چنین عهدنامه‌هایی را امضا کند. جمهوری اسلامی به مقوله نامه‌های (عهدنامه) بین‌المللی، «شکنجه‌های غیرانسانی و خوارکننده» و منع تبعیض علیه زنان اعتنایی نکرده است.

به گفته او «جمهوری اسلامی هر کاری بخواهد انجام می‌دهد و باز هم انگشت اتهام به سوی ما نشانه می‌رود که چرا (درباره حقوق بین‌الملل) نمی‌دانیم و چرا مایل نیستیم بدانیم که چه ظرفیت‌هایی (در نظام بین‌الملل برای پیگیری حقوق مردم) وجود دارد و چگونه می‌توان عمل کرد. چرا در طول این ۴۵ سال همچنان دور خودمان می‌چرخیم و فقط به تحلیل و تفسیر خبر، برگزاری جلسه و سخنرانی اکتفا می‌کنیم.»

مژگان حکیمی: تعدادی از زندانیان تحت «شکنجه دارویی» بعد از آزادی از زندان، خودکشی کرده‌اند

مژگان حکیمی، روانشناس با اشاره به ریشه تاریخی استفاده از شکنجه‌های روانی برای مخالفان و معترضان گفت که ابزارهای روانی یکی از مهمترین حربه‌های حکومت‌های استبدادی برای سرکوب مردم است که آسیب‌های این شکل از شکنجه به طور فیزیکی دیده نمی‌شود. در سال‌های بین ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ میلادی، در روسیه (کمونیستی) و  بلوک شرق شوروی سابق، روانپزشکانی که برای حکومت  شوروی کار می‌کردند. اصطلاحی روانی درست کردند که مبنای علمی روانشناسی نداشت و به هر کسی که مخالف رژیم و عقیده حاکم بود، برچسب بیماری روانی می‌زدند و به این بهانه افراد را دستگیر می‌کردند. بعد از آن بحث ایدئولوژی‌هایی که یک فرد بیمار روانی می‌تواند داشته باشد، مطرح شد به این معنا که یک فرد به دلیل اعتقاداتش می‌تواند یک بیمار روانی تلقی و دستگیر شود.

او با بیان اینکه سیستم جدید شکنجه در جمهوری اسلامی، شکنجه دارویی است. گفت که تعدادی از «مادرها،‌ پدرها، خواهرها و برادرها به ما گفتند که عضو خانواده‌شان و سه زندانی دیگر بعد از اینکه از زندان بیرون آمدند، خودکشی کردند.» این سوال‌برانگیز بود که چرا موارد خودکشی بعد از گذشت سه یا چهار هفته از زندان می‌افتد. «ما بعد از اینکه با تعدادی از دوستان‌مان در کانادا و اسرائیل تماس گرفتیم، آنها گفتند که امکان زیادی دارد که به این افراد داروهایی در زندان می‌دهند که بعد از بیرون آمدن از زندان خودکشی می‌کنند.»

به گفته او، زنانی بوده‌اند که بعد از آزادی از زندان‌ در ایران توانستند خودشان را پیدا کنند و به زندگی عادی برگردند. با هر فشاری که آدم‌ها می‌بینند، مقاومتی نیز بوجود می‌آید.

افشین صالحیان: چند کشور همسایه با حوزه مشترک نفتی، ۹ برابر بیشتر از ایران نفت استخراج کرده‌اند

افشین صالحیان، متخصص انرژی نیز گفت: براساس گزارشی از مجلس شورای اسلامی، تعدادی از کشورهایی که با ایران حوزه نفتی مشترک داشته‌اند، ۹ برابر بیشتر از ایران نفت و گاز استخراج کرده‌اند و این کارشان کاملا قانونی بوده است. دلیلش این است که در ایران، مذاکره‌کنندگان توانایی انعقاد قراردادی را ندارند که منافع ملی ایران را حفظ کند.

او با بیان اینکه اولین دلیلی که مذاکرات در جمهوری اسلامی به خوبی پیش نمی‌رود، این است که تعریف درستی از منافع ملی وجود ندارد. افزود: «وقتی مذاکره‌کنندگان جمهوری اسلامی پای میز مذاکره می‌نشینند، بجای اینکه درباره مسائل ایران صحبت کنند، درباره مسائل فلسطین مذاکره می‌کنند. این نشان می‌دهد که این مذاکره‌کنندگان از نظر مهارت و دانش، فاقد مهارت هستند. یکی‌شان می‌گوید که این روشی است که ما انتخاب کرده‌ایم. نه. این روشی است که شما انتخاب کرده‌اید و بجای مردم اعلام می‌کنید.»

دومین روز کنفرانس؛ آیدین پناهی: باید تحریم‌های ایران را از میان برداریم

آیدین پناهی، استادیار پژوهشی مهندسی شیمی در روز دوم کنفرانس «چشم‌انداز آینده ایران آزاد» در اندیشکده ققنوس گفت که بعد از سقوط جمهوری اسلامی باید برای کم‌اثر کردن و از میان برداشتن تحریم‌های بین المللی ایران تلاش کرد‌. به همین دلیل برنامه انرژی اتمی را نباید در برنامه‌ریزی کوتاه مدت ایران دنبال کرد و اگر هم این برنامه دنبال شود، باید دید که پلان استراتژیک سیاست خارجی ایران به چه صورت پیش خواهد رفت.

بردیا حریری: ایران ظرفیت تبدیل شدن به یک اقتصاد بزرگ جهانی را دارد

بردیا حریری مدرک دکترای اقتصاد از فعالان اقتصادی در سیلیکون ولی آمریکا گفت که ایران با داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز، منابع طبیعی، خاک حاصلخیز، جمعیت جوان تحصیلکرده و سواحل طولانی به همراه جمعیت هشت میلیونی ایرانیان دیاسپورا که دانش و ارتباطات و منابع مالی دارند، ظرفیت تبدیل شدن به یک قدرت اقتصادی بزرگ را دارد.

به گفته او، با این حال اقتصاد ایران با چالش‌های متعدد از جمله تورم، فساد، بیکاری و کاهش تولید مواجه است. رفع این مشکلات نیازمند راهکارهای جامع و اقدامات اساسی است و یکی از این اقدامات ادغام در زنجیره‌های ارزش جهانی است. این ادغام می‌تواند به افزایش بهره‌وری، جذب سرمایه‌های خارجی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید کمک کند. در همین راستا بعد از انقلاب مهسا، گروهی به نام ایرانسانس با ماموریت همکاری با کارشناسان مختلف و آمادگی برای بازسازی کشور فعالیت خود را آغاز کرد.

فرید میرباقری: جمهوری اسلامی سالانه ۱۶ میلیارد دلار هزینه گروه‌های نیابتی‌اش را می‌کند

فرید میرباقری استاد روابط بین‌الملل و عضو گروه سیاست خارجی ققنوس نیز در روز دوم کنفرانس «چشم‌انداز آینده ایران آزاد» در اندیشکده ققنوس گفت که براساس گزارش بنیاد دفاع از دموکراسی، جمهوری اسلامی سالانه حدود ۱۶ میلیارد دلار را هزینه گروه‌های نیابتی در کشورهای لبنان، سوریه، لبنان یمن و سرزمین‌های فلسطینی می‌کند. در فردای ایران آزاد اولین چالش قطع کردن تمام روابط نظامی و مالی با این گروه‌ها است، ولی روابط سیاسی نباید قطع شود.

به گفته او، «چالش بعدی این است که تا آنجا که امکان دارد دارایی‌های ایران در کشورهای دیگر را به داخل کشور برگردانیم. الان بدهی سوریه به ایران حدود ۵۰ میلیارد دلار است. آقای رئیسی هم که اخیراً فوت کرد، می‌خواست هرجور شده حداقل مقداری از اینا دارایی‌ها را پس بگیرد و فکر نکنم موفق شده باشد. این همان سوریه‌ای هست که اعلام می‌کند جزایر سه‌گانه که جزو لاینفک ایران هستند، متعلق به ایران نیست یا خلیج فارس را به نام دیگری صدا می‌کند. ما هر چقدر که می‌توانیم باید دارایی‌های ایران را از سوریه و مناطق دیگر به ایران برگردانیم.»

رویا جواهرچی: جشن‌های ۲۵۰۰ ساله، مسیر برندینگ ایران بود

رویا جواهرچی، کارشناس برندینگ نیز در این مراسم گفت که در پشت پرده برگزاری جشن‌های ۲۵۰۰ ساله ایران، استراتژی و ایده وجود داشت. «خیلی غم‌انگیز است که گفته می‌شد، این جشن‌ها بریز و بپاش بود، درحالی‌که آن جشن‌ها مسیر بریندینگ ایران بود و ایران را به دنیا نشان می‌داد.»

او با بیان اینکه قدرت کشورها در برندهایشان است. افزود که متاسفانه این دستاوردها در طول ۴۵ سال از دست رفت، اما می‌توان دوباره از طریق برندینگ، چرخ اقتصاد ایران را دوباره رونق داد.

شیرین گلی: احداث سدها و چاه‌ها دریاچه ارومیه را خشک کرده است

شیرین گلی، مهندس محیط زیست با اشاره به تحقیق خود درباره دریاچه ارومیه از طرف اندیشکده ققنوس گفت که بر روی ۱۶ رودخانه‌ای که به دریاچه ارومیه می‌ریزد، بیش از ۴۰ سد احداث شده و بیش از ۸۸۰۰ چاه عمیق نیز در اطراف این دریاچه حفر شده است.

به گفته او، احداث این سدها و چاه‌ها از دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی