Search
Asset 2

ارائه لایحه‌ای به مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از انتقال فناوری‌های حساس به چین

جلوگیری از دستیابی نظامیان چینی به فناوری و مالکیت معنوی حساس آمریکا
مارک گرین عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه ای را برای دور نگه داشتن فناوری حساس ایالات متحده از دست ارتش چین دوباره معرفی می کند (Anna Moneymaker/Getty Images)

مارک گرین عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا برای جلوگیری از دستیابی نظامیان چینی به فناوری و مالکیت معنوی حساس آمریکا، لایحه‌ای با عنوان «قانون مقررات انتقال فناوری چین» را به مجلس این کشور ارائه کرد. 

هدف از این لایحه که در آستانه سی و چهارمین سالگرد تظاهرات دموکراسی‌خواهانه ۱۹۸۹ در قلب پکن منتشر شد، کنترل صادرات برخی فناوری‌های مهم برای منافع ملی آمریکا به چین است تا از رسیدن این فناوری‌ها دست حزب کمونیست چین جلوگیری شود. 

این قانون‌گذار با اشاره به اقداماتی که رژیم کمونیستی چین در کشور خود برای نادیده‌گرفتن جنایات فاحش علیه مردمش انجام داده است، بر آسیب بالقوه‌ای که ایالات متحده و دیگران ممکن است متحمل شوند، تأکید کرد. 

مارک گرین نماینده تنسی در مجلس آمریکا به اپک تایمز گفت: «بیش از سه دهه پیش، جهان شجاعت و قدرت باورنکردنی مردم چین را در میدان تیانآنمن شاهد بود، مخصوصاً وقتی یک مرد به‌تنهایی در برابر یک ردیف تانک ایستاد، این شجاعت و قدرت بیشتری به نمایش گذاشت. 

او ادامه داد: «آن مرد که در مقابل سربازانی قرار گرفت که با دستورات حکومت، سرکوب خونینی را انجام دادند، به‌عنوان نمادی از آزادی شناخته می‌شود 

این عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به اینکه این لحظه نمادین در تاریخ نشان می‌دهد که روح انسان به چه میزان تشنه آزادی است تأکید کرد که با وجود «اهمیت تاریخی سرکوب میدان تیان آن من»، بیشتر مردم چین حتی از وقوع این کشتار آگاهی ندارند. 

او اضافه کرد که بی‌اطلاعی مردم چین از این واقعه به این دلیل است که حزب کمونیست چین این رویدادها را از اینترنت سانسور شده خود حذف کرده و از کتاب‌ها و مدارس دورنگه داشته است و تمایل حزب کمونیست به استفاده از فناوری علیه مردم خود یکی از دلایلی بود که او این لایحه را مطرح کرده است. 

مارک گرین گفت: «حزب کمونیست چین با استفاده از فناوری پیشرفته، تاریخ خود را پاک‌کرده است و ما نباید یک رژیم استبدادی را با فناوری مجهز کنیم که از آن برای سرکوب مردم خود استفاده می‌کند.»  

نماینده جمهوری‌خواه تنسی همچنین بر نگرانی خود در مورد قصد حزب کمونیستی چین در قبال ایالات متحده و سایر کشورها تأکید کرد و افزود: «حزب کمونیست چین خواهان یک ایالات متحده ضعیف و نظم بین‌المللی مطیع منافع چین است، چشم‌بستن بر این جاه‌طلبی تهاجمی در صحنه جهانی یک اشتباه فاجعه‌بار است 

گرین معتقد است که انتقال فناوری ایالات متحده به حزب کمونیست چین بر نسل‌های آینده آمریکایی‌ها تأثیر منفی خواهد گذاشت. این قانون‌گذار معتقد است که اگر اقدامی برای جلوگیری از استفاده از اطلاعات آمریکا انجام نشود، حزب کمونیست چین می‌تواند با استفاده از فناوری حساس ایالات متحده، آمریکا را تضعیف کند. 

گرین در بیانیه مطبوعاتی خود گفت: «زمان محافظت از کشورمان در برابر اقدامات بدخواهانه حزب کمونیست چین فرارسیده است، ما نمی‌توانیم این تهدید را نادیده بگیریم. اگر این کار را انجام دهیم، بالن‌های جاسوسی چینی تنها تهدیدی نیستند که باید نگران آن باشیم  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی