Asset 2

هشدار شاهزاده رضا پهلوی به بایدن: مردم ایران فراموش نمی‌کنند چه کسانی کنار قاتلینشان ایستادند 

واکنش شاهزاده رضا پهلوی به توافق ایران و آمریکا برای تبادل زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی
شاهزاده رضا پهلوی (HAMOON/Middle East Images/AFP via Getty Images)

شاهزاده رضا پهلوی در واکنش به توافق تهران و واشینگتن برای تبادل زندانیان و آزادسازی پول‌های بلوکه شده جمهوری اسلامی، در توئیتی خطاب به دولت بایدن، گفت: «من به دولت کنونی آمریکا هشدار می‌دهم که مردم ایران فراموش نخواهند کرد چه کسانی در سخت‌ترین روزها به آنان پشت کردند و در کنار قاتلینشان ایستادند». 

روز گذشته منابع خبری گزارش دادند که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه دولت بایدن با امضای فرمانی، بانک‌ها و مؤسسات مالی را که شش میلیارد دلار دارایی مسدود شده ایران در کره جنوبی را منتقل می‌کنند از تحریم‌های آمریکا معاف کرده است. 

شاهزاده رضا پهلوی امروز چهارشنبه ۲۲ شهریورماه، در حالی که خبرها حکایت از نهایی‌شدن توافق جمهوری اسلامی و آمریکا برای تبادل زندانیان دو کشور و همچنین آزادسازی پول‌های بلوکه شده ایران دارد، با انتشار متنی به این توافق واکنش نشان داد و آن را باج‌دهی به جمهوری اسلامی دانست. 

او در این مطلب نوشت: «گزارش‌ها حکایت از نهایی‌شدن و اجرای معامله‌ای میان جمهوری اسلامی و دولت آمریکا در روزهای پیش رو دارد. این معامله تحت عنوان «مبادله زندانیان» انجام می‌گیرد؛ اما در حقیقت، باج‌دهی دست‌کم شش میلیارد دلاری دولت بایدن به جمهوری اسلامی برای آزاد کردن پنج گروگان دو تابعیتی است. من چنان‌که پیش از این نیز گفته‌ام با ارسال پول به جمهوری اسلامی به ویژه در حالی که این رژیم بنا بر ماهیت خود، مشغول سرکوب در داخل و ترور در خارج است، شدیداً مخالفم 

شاهزاده رضا پهلوی افزود: «فراتر از آن، هدف چنین معامله‌ای درست در آستانه روز مهسا، زمانی که ایرانیان در داخل و خارج در تدارک برگزاری تظاهرات اعتراضی‌اند، ناامید کردن آزادی‌خواهان ایران و دادن اعتماد به نفس به رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی، و هدیه‌ای به این رژیم و ابراهیم رئیسی جنایتکار، پیش از سفر به نیویورک است 

او همچنین تأکید کرد: «من به دولت کنونی آمریکا هشدار می‌دهم که مردم ایران فراموش نخواهند کرد چه کسانی در سخت‌ترین روزها به آنان پشت کردند و در کنار قاتلین‌شان ایستادند 

شاهزاده رضا پهلوی در بخش پایانی مطلب خود خطاب به مردم مبارز ایران، نوشت: «هیچ دولت خارجی هرگز نمی‌تواند سرنوشت ایران را بر خلاف خواست شما تعیین کند. ما اگرچه از کمک دیگران در مسیر پیروزی بر این رژیم اهریمنی استقبال می‌کنیم اما روی پای خود ایستاده‌ایم و بر توان و همبستگی ملی خود حساب کرده‌ایم. شعله امید را در قلب خود فروزان‌تر کنید. رژیم جمهوری اسلامی رفتنی است چرا که در مقابل آن، شما ملت بزرگ ایران ایستاده‌اید». 

روز گذشته رویترز گزارش داد که در سندی که از سوی وزارت خارجه به کنگره ایالات متحده ارسال شده آمده است: «برای تسهیل آزادی اتباع آمریکایی، ایالات متحده متعهد شده است که پنج شهروند ایرانی را که در حال حاضر در آمریکا بازداشت هستند، آزاد کند و اجازه انتقال حدود شش میلیارد دلار از وجوه ایران را که در حساب‌های محدود در کره جنوبی نگهداری می‌شوند، به حساب‌های محدود در قطر صادر کند.» 

از سوی دیگر دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی در سازمان ملل به طور رسمی، نام پنج شهروند ایرانی را که قرار است در طرح مبادله زندانیان با دولت آمریکا و رفع توقیف از دارایی‌های ایران، از زندان‌های ایالات متحده آزاد شوند، اعلام کرد. 

پنج زندانی وابسته به حکومت ایران که قرار است در جریان این مبادله آزاد شوند، کاوه لطف‌الله افراسیابی، مهرداد انصاری، امین حسن‌زاده، رضا سرهنگ‌پور و کامبیز عطار کاشانی نام دارند. 

گفته شده که افراسیابی، حسن‌زاده، و کفرانی خارج از زندان و تحت نظارت پیش از محاکمه هستند، و درج این اسامی در توافق به این معنی است که اتهامات فدرال علیه آنها لغو، و محدودیت رفت‌‌وآمد در خارج از خانه آنها مرتفع خواهد شد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی