Search
Asset 2

رسانه‌های روسیه: پوتین قرار است به کره شمالی و ویتنام سفر کند

رئیس جمهور روسیه قرار است به زودی از کره شمالی و ویتنام بازدید کند و دیدارهای نادری با شرکای امنیتی سنتی مسکو داشته باشد.
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه (چپ) با کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی (راست) در ۱۳ سپتامبر ۲۰۲۳ صحبت می‌کند. (MIKHAIL METZEL/POOL/AFP via Getty Images)

رئیس جمهور روسیه قرار است به زودی از کره شمالی و ویتنام بازدید کند و دیدارهای نادری با شرکای امنیتی سنتی مسکو داشته باشد. برخی رسانه‌ها نوشته‌اند که او طی این سفرها در جستجوی کمک برای جنگ سخت خود با اوکراین است.

روزنامه روسی ودوموستی به نقل از دیپلماتی که نامش را فاش نکرده است، اعلام کرد که این سفر در هفته‌های آینده رخ خواهد داد و ولادیمیر پوتین برای بازدیدی نادر از شرکای امنیتی کره شمالی و ویتنام آماده است.

این روزنامه روسی در حالی که تاریخ دقیقی را برای این سفرها اعلام نکرد، به نقل از الکساندر ماتسگورا سفیر روسیه در کره شمالی گفت که مقدمات این سفر اکنون به طور فعال آماده می‌شود.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ویتنامی نوشت که تاریخ‌ سفر به هانوی توافق شده است، اما دستور کار هنوز در حال بحث است.

او گفته است که انرژی، همکاری‌های نظامی، مراودات تجاری و توافق در حوزه آموزش از جمله موضوعاتی است که انتظار می‌رود در این خصوص بحث شود.

یک مقام رسمی به رویترز گفته است که سفر به ویتنام برای تاریخ ۱۹ تا ۲۰ ژوئن برنامه‌ریزی شده بود، اما هنوز تایید نشده است.

روزنامه ودوموستی گزارش داد که پوتین در اوایل ژوئن و به احتمال زیاد بلافاصله پس از سفرش به کره شمالی از ویتنام بازدید می‌کند.

وبسایت بلومبرگ درباره سفر پوتین به کره شمالی و ویتنام نوشته است که او طی این سفرها در جستجوی کمک برای جنگ سخت خود با اوکراین است.

روابط کره شمالی و روسیه

تنها سفر قبلی پوتین به کره شمالی در سال ۲۰۰۰، اولین سال ریاست جمهوری او بود.

به نوشته رویترز، کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، سپتامبر گذشته برای گفتگو با پوتین به روسیه سفر کرد. او از مرکز پرتاب فضایی وستوچنی روسیه در خاور دور روسیه بازدید کرد و پوتین قول داد به کره شمالی در ساخت ماهواره کمک کند.

کرملین گفته است که روسیه خواهان ایجاد شراکت با کره شمالی «در همه زمینه‌ها» است اما تاریخ این دیدار را تایید نکرده است.

رویترز نوشته است که روسیه از زمان آغاز جنگ با اوکراین روابط خود را با کره شمالی و سایر کشورهای متخاصم با ایالات متحده مانند ایران افزایش داده است – روابطی که منبع نگرانی غرب است.

ایالات متحده و اوکراین در ماه ژانویه روسیه را به شلیک موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد کره شمالی به سوی اوکراین متهم کردند، موضوعی که روسیه از تایید یا رد آن خودداری کرد.

روزنامه ودوموستی نوشته است که پوتین و کیم ممکن است در مورد اینکه آیا روسیه کارگران مهاجر از کره شمالی را وارد می‌کند یا خیر صحبت کنند.

رویترز نوشته است که روسیه به دلیل جنگ اوکراین از کمبود شدید نیروی کار رنج می برد. صدها هزار مرد یا به جنگ رفته‌اند یا برای جلوگیری از بسیج شدن به خارج از کشور گریخته‌اند.

اواخر ماه آوریل، ناظران تحریم‌های سازمان ملل در گزارشی به کمیته شورای امنیت این سازمان اعلام کردند که بقایای موشکی که در شهر خارکف اوکراین در اوایل ژانویه فرود آمده، از یک موشک بالستیک سری هواسونگ-۱۱ کره شمالی بوده است.

به نوشته رویترز در این گزارش، ناظران تحریم‌های سازمان ملل به این نتیجه رسیده بودند که روسیه از موشک کره شمالی در جنگ اوکراین استفاده کرده و این نقض تحریم‌های تسلیحاتی کره شمالی است.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی