Search
Asset 2

افزایش تنش‌ها در شرق اوکراین همزمان با سفر پوتین به کریمه

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه مارس 2014 (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)
ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در حال امضای سند الحاق شبه‌جزیره‌ی کریمه به روسیه (SERGEI CHIRIKOV/AFP/Getty Images)

به مناسبت سالگرد پیروزی متفقین بر آلمان در جنگ جهانی دوم، سفر «ولادیمیرپوتین» به کریمه با مخالفت‌های جامعه‌‌‏ی جهانی روبرو شد.

روز جمعه ۱۹ اردیبهشت پوتین، رئیس‌‌‏جمهور روسیه پس‌از شرکت در مراسمی که در مسکو برگزار شد، برای اولین بار به کریمه رفت و با برپایی مراسمی، پیروزی روسیه بر آلمان را جشن گرفت. این جشن در حالی برپا شد که در جریان درگیری‌های میان جدایی‌طلبان هوادار روسیه و نظامیان اوکراین در «بندر ماریوپل» در شرق اوکراین،۲۱ نفر جان خود را از دست دادند. تظاهرکنندگان در این درگیری‌‌‏ها در صدد اشغال شهرداری ماریوپل بودند که با مقاومت نظامیان اوکراین مواجه شدند و ناکام ماندند.

مردم شرق اوکراین همچنان خواستار برگزاری همه‌‌‏پرسی برای پیوستن به خاک روسیه هستند. شهر ماریوپل که یکی از شهر‌‌‏های بزرگ صنعتی اوکراین است، خواستار برگزاری این همه پرسی در روز یکشنبه است.

این اقدام پوتین و از سویی نزدیک‌‌‏شدن زمان همه‌پرسی در شرق اوکراین، موجب تشدید نگرانی از سوی جامعه‌‌‏ی بین‌الملل شده‌‌‏ است.

«جان ساکی» سخن‌گوی وزارت خارجه‌ی آمریکا، سفر پوتین را عملی «غیر ضروی و تحریک‌آمیز» اعلام کرد.

«آنگلا مرکل»، صدراعظم آلمان، این عمل پوتین را تأسف بار خواند و اعلام کرد: «با اینکه تمایلی به وضع تحریم‌‌‏های بیشتر علیه روسیه نداریم، ولی در صورت نیاز این کار را انجام خواهیم داد.»

«کاترین اشتون»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بیان کرد: «این همه‌‌‏پرسی، مشروعیت قانونی ندارد و فقط ناآرامی‌‌‏ها در اوکراین را تشدید می‌‌‏کند.»

دولت اوکراین نیز این عمل را مخالف معیار‌‌‏های جامعه‌‌‏ی بین‌‌‏المللی خواند و همچنین افزود: «این عمل تنش‌‌‏زا نشان‌دهنده‌‌‏ی این مطلب است که روسیه خواهان برقراری صلح در اوکراین نیست.»

به‌گزارش دویچه‌‌‏وله، دولت روسیه خواستار تصفیه‌ی بدهی اوکراین به روسیه، بابت گاز صادر شده به این کشور است. «الکساندر نوواک»، وزیر انرژی روسیه اعلام کرد: «در صورتی که تا ماه آینده اوکراین نتواند بدهی خود را بپردازد، روسیه ارسال گاز به این کشور را قطع می‌‌‏کند.»

پیش‌‌‏تر نیز کاخ سفید اعلام کرد: «روسیه با حمایت مالی و تسلیحاتی از جدایی‌طلبان در شرق اوکراین، در حال تحریک بیشتر آنها علیه دولت مرکزی است.»

اپک تایمز در ۳۵ کشور و به ۲۱ زبان منتشر می‌شود.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی