Search
Asset 2

رافائل گروسی: برجام فقط روی کاغذ وجود دارد

مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با یک روزنامه روسی گفته است که برجام فقط روی کاغذ وجود دارد و معنایی ندارد.
رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در بازگشت از سفر رسمی خود به جمهوری اسلامی ایران در ۷ می ۲۰۲۴ در فرودگاه وین در اتریش با رسانه‌ها صحبت کرد. (JOE KLAMAR/AFP via Getty Images)

مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی در گفتگو با یک روزنامه روسی گفته است که برجام فقط روی کاغذ وجود دارد و معنایی ندارد.

رافائل گروسی طی مصاحبه با روزنامه ایزوستیا گفت که کشورها باید به دیپلماسی بازگردند، زیرا برنامه جامع اقدام مشترک فعلی برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران (برجام) «فقط روی کاغذ وجود دارد و معنایی ندارد.»

گروسی افزود که «تلاش‌هایی در وین برای احیای  برجام رخ داد، اما متاسفانه با وجود نزدیک شدن به موفقیت، به دلایلی که برای من روشن نیست به جایی نرسیدند. جای تعجب نیست که آمریکا و ایران یکدیگر را به خاطر این شکست مقصر می‌دانند.»

او با بیان اینکه آژانس سیاست‌ ضد ایرانی را دنبال نمی‌کند، تاکید کرد که برای انعقاد توافقی جدید، ایران باید اجازه دسترسی به تاسیسات هسته‌ای خود را به بازرسان آژانس بدهد.

مدیر آژانس بین المللی انرژی اتمی افزود که «به همکارانم در ایران می‌گویم که باید حداقل دسترسی به تاسیسات هسته‌ای را به آژانس به منظور کمک به بازگشت به نسخه دوم توافق هسته‌ای یا هر توافق دیگری بدهند.»

طی روزهای گذشته، سران هفت کشور صنعتی دنیا بار دیگر به جمهوری اسلامی درباره تبعات ادامه غنی‌سازی اورانیوم در ایران هشدار دادند.

به گزارش رویترز، در بیانیه گروه هفت اعلام شد که «ما از تهران می‌خواهیم از تشدید تنش‌های هسته‌ای خودداری کند و ادامه فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم را که هیچ توجیه غیرنظامی معتبری ندارد، متوقف کند.»

گروه هفت افزود که «ایران باید در مذاکرات به طور جدی شرکت کند و تضمین‌های قانع‌کننده‌ای بدهد که برنامه هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز است.» همچنین به طور کامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و فعالیت‌های خود را براساس مکانیسم نظارت و راستی‌آزمایی این آژانس و قطعنامه جدید شورای حکام هماهنگ کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده هفته گذشته در واکنش به گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مبنی بر گسترش برنامه هسته‌ای ایران هشدار داد که آمریکا این اقدام جمهوری اسلامی را پاسخ خواهد داد.

وبسایت وزارت امور خارجه ایالات متحده در واکنش به تازه‌ترین گزارش درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران به نقل از متیو میلر نوشت که این گزارش نشان می‌دهد که ایران قصد دارد به توسعه برنامه هسته‌ای خود به روش‌هایی ادامه دهد که هدف صلح‌آمیز معتبری نداشته باشد.

اوایل ماه ژوئن، شورای حکام آژانس انرژی اتمی علی‌رغم مخالفت چین و روسیه، قطعنامه پیشنهادی بریتانیا، فرانسه و آلمان علیه فعالیت‌های هسته جمهوری اسلامی را تصویب کرد.

این شورای عصر چهارشنبه پنجم ژوئن در مصوبه خود که ۲۰ نفر از اعضا به آن رای موافق و ۱۲ عضو رای ممتنع دادند، از جمهوری اسلامی خواسته است که بدون اتلاف وقت با بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و مانع از بازدید و نظارات بازرسان این آژانس به فعالیت‌های هسته‌ای خود نشود.

سه کشور بریتانیا فرانسه و آلمان در بیانیه‌ای به شورای حکام درباره این قطعنامه گفتند که این شورا برای پاسخگو کردن ایران در قبال تعهدات قانونی‌اش بسیار دیر عمل کرده است و ایران باید به طور کامل و بی‌ابهام با آژانس همکاری کند.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی