Asset 2

کاهش ذخیره مهمات ایالات متحده و ناتو «در سطحی خطرناک» 

کاهش مهمات ناتو و آمریکا
گلوله های توپخانه 155 میلی متری در کارخانه تولید مهمات ارتش اسکرانتون در اسکرانتون، پنسیلوانیا، در 12 آوریل 2023 قرار دارند.(Hannah Beier/Getty Images)

یک فرمانده ارشد نیروی هوایی آمریکا، عنوان کرد که ذخیره تسلیحات آمریکا و متحدانش در سازمان پیمان شمالی (ناتو) به میزان «خطرناکی» در حال اتمام است و راه‌حل «کوتاه مدتی» برای این مشکل وجود ندارد. 

به گزارش مؤسسه «Breaking Defence»، ژنرال جیمز هکر، فرمانده نیروی هوایی ایالات متحده در اروپا و آفریقا در کنفرانس نیروی هوایی جهان و فضای هوایی در لندن، از متحدان ناتو خواست به طور جدی در مورد ذخایر تسلیحاتی  خود فکر کنند. 

ژنرال هکر در میزگردی با ناتو ضمن تأکید بر اینکه ذخایر تسلیحاتی آمریکا و ناتو بسیار کاهش یافته، گفت: «فکر می‌کنم بسیار مهم است که به طور جامع بررسی کنیم که وضعیت سلاح‌هایمان در ۳۲ کشور عضو ناتو، در چه شرایطی است و در کجا قرار داریم.» 

او تمام کشورهای عضو ناتو را به سرمایه‌گذاری‌های بیشتر در تامین سلاح فراخواند و گفت: «احتمالاً این شرایط در کوتاه مدت درست نمی‌شود، اما ما باید اطمینان حاصل کنیم که در بلندمدت، پایه صنعتی داریم که بتوانیم با اتکا به آن، ظرفیت‌های خود را افزایش دهیم 

این فرمانده ارشد نظامی آمریکا همچنین ادامه داد که  تعداد اسکادران‌های جنگنده ایالات متحده در مقایسه با زمان عملیات طوفان صحرا «احتمالاً به نصف کاهش پیدا کرده» و شاهد کاهش مشابهی در اسکادران جنگنده‌های بریتانیا نیز هستیم و بنابراین ما تقریباً چیزی را که در هنگامه جنگ سرد داشتیم اکنون نداریم. 

طوفان صحرا عملیاتی نظامی بود که در ژانویه ۱۹۹۱ به رهبری ایالات متحده و در پاسخ به تهاجم عراق به کویت آغاز شد. 

ژنرال هکر افزود: «ما مهمات زیادی به اوکراین می‌دهیم که من فکر می‌کنم دقیقاً همان کاری است که باید انجام دهیم، اما به طرز خطرناکی ذخایر مهمات ما در حال کاهش است و گاهی نیز مهمات به اندازه کافی نداریم. ما باید با مشارکت بخش صنعت این مشکل را پشت سر بگذاریم.» 

به گفته وزارت امور خارجه ایالات متحده از زمان تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، تا ۷ ژوئیه، ایالات متحده بیش از ۴۱.۳ میلیارد دلار کمک امنیتی به اوکراین ارائه کرده است. این شامل بیش از ۱۵ میلیارد دلار سلاح و تجهیزاتی است که پس از حمله روسیه از موجودی نظامی ایالات متحده برای اوکراین ارسال شده است. 

این در حالی است که به تازگی بمب‌های خوشه‌ای که دولت بایدن اعلام کرده بود به اوکراین تحویل می‌دهد به این کشور رسیده است. 

مهمات خوشه‌ای پس از شلیک و پیش از برخورد با زمین در هوا باز شده و تعداد زیادی بمب کوچک را در یک منطقه وسیع برای حمله به چندین هدف به طور همزمان رها می‌کنند. آنها را می‌توان از طریق هواپیما، توپخانه و موشک شلیک کرد.  

دولت بایدن اعلام کرد که تا زمانی که ایالات متحده و سایر کشورهایی که به اوکراین کمک می‌کند تولید گلوله‌های توپخانه خود را بیشتر کنند، تحویل مهمات خوشه‌ای به اوکراین این امکان را می‌دهد که به دفاع ادامه دهد. 

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی دولت بایدن نیز با اذعان با کمبود گلوله توپخانه گفت: «به دلیل نرخ هزینه بالایی که اوکراین و روسیه در استفاده از توپخانه و موشک دارند، در این مقطع به نقطه‌ای رسیده‌ایم که باید پلی به زمانی که تولید از مهمات یکپارچه به صورت ماهانه به اندازه کافی تولید شود، بسازیم تا اوکراین بتواند نیازهای خود را برآورده کند 

او در ادامه افزود: اکنون زمانی است که باید ساخت پل را آغاز کرد تا هیچ دوره‌ای در طول تابستان یا پاییزی آینده وجود نداشته باشد که اوکراین دچار کمبود مهمات توپخانه بوده و  در برابر حملات روسیه آسیب‌پذیر شود و غیرنظامیان بیشتری آسیب ببینند. 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی