Asset 2

دیسانتیس: تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام را خاتمه خواهم داد 

ران دیسانتیس عنوان کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، تلاش‌های دولت بایدن برای احیای برجام را پایان خواهم داد
ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری، سخنانی را در نشست 2023 مسیحیان متحد برای اسرائیل در 17 ژوئیه 2023 در آرلینگتون، ویرجینیا ایراد می کند.(Anna Moneymaker/Getty Images)

ران دیسانتیس، یکی از کاندیداهای جمهوری‌خواهان در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۴، عنوان کرد که در صورت پیروزی در انتخابات، تلاش‌های دولت بایدن برای راضی کردن ایران و احیای توافقنامه تسلیحات هسته‌ای دولت اوباما با این حکومت مذهبی در تهران را که متعهد به استفاده از سلاح‌های هسته‌ای علیه اسرائیل است، پایان خواهد داد. 

ران دیسانتیس در جمع صهیونیست‌های مسیحی، حمایت خود را از اسرائیل اعلام کرد و تأکید کرد که این حمایت در زمانی که عضو کنگره بوده و پس از آن در دوران فرمانداری وی نیز ادامه داشته است. 

مسیحیانی که به‌طورجدی از بازگشت یهودیان بـه فـلسـطین به عنوان ارض موعود حمایت می‌کنند، مسیحی صهیونیست شناخته  می‌شوند. 

او در اجلاس سالانه «مسیحیان متحد برای اسرائیل» گفت که در صورت انتخاب شدن، برای پایان دادن به درگیری اسرائیل با فلسطینی‌ها به توافق صلح اسرائیل و عربستان سعودی فشار خواهد آورد. 

برنامه‌های دیسانتیس در مورد اسرائیل عمدتاً حول ادامه دستاوردهای ترامپ در خاورمیانه مانند انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به اورشلیم، پایتخت اسرائیل، به رسمیت شناختن الحاق بلندی‌های جولان به اسرائیل و برقراری رابطه چند کشور عربی با اسرائیل در چهارچوب پیمان ابراهیم بود اما او از ترامپ نام نبرد و به طور خاص به دولت جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا حمله کرد. 

هر چند آمریکا اخیراً اقداماتی برای توافق میان اسرائیل و عربستان انجام داد، اما هنگامی که توافقی بین ایران و عربستان سعودی برای کاهش تنش‌های این دو کشور با وساطت چین به امضا رسید، ضربه‌ای به اعتبار دولت بایدن به حساب آمد. 

بایدن همچنین به دنبال بازگرداندن توافق هسته‌ای بحث‌برانگیز دولت اوباما با حکومت ایران است، این توافق که با نام برجام شناخته می‌شود توسط ترامپ کنار گذاشته شد. برجام با میانجی‌گری چین به ایران اجازه داد که بدون هیچ‌گونه توافقی برای محدود کردن تحقیقات هسته‌ای خود از انزوای منطقه‌ای که گرفتار آن شده بود رهایی پیدا کند. 

دیسانتیس گفت: «یهودیه و سامره سرزمین‌های اشغالی نیستند. اینها برخی از تاریخی‌ترین سرزمین‌هایی هستند که به دوران کتاب مقدس بازمی‌گردند 

یهودیه و سامره که کرانه باختری نیز نامیده می‌شود، نقطه عطف اصلی در رویارویی اسرائیل و فلسطین بوده است. بیشترین تمرکز جمعیت فلسطین در آن مناطق قرار دارد، اما شهرک‌های یهودی‌نشین نیز در آنجا وجود دارند و برای تثبیت حق اسرائیل به این سرزمین طراحی شده‌اند. 

دیسانتیس گفت جو بایدن تحریم‌های ایران را لغو می‌کند و پروژه‌های مرتبط با حزب کمونیست چین را تامین مالی می‌کند. 

دیسانتیس گفت که اگر او انتخاب شود، کمک‌های مالی ایالات متحده به آژانس‌های سازمان ملل، که اسرائیل را هدف قرار می‌دهند، مانند شورای حقوق بشر، قطع خواهد کرد. 

او وعده داد که برای گسترش پیمان ابراهیم حرکت خواهد کرد که مراکش و سودان را نیز شامل می‌شود. 

این کاندیدای ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان گفت: «ما باید بتوانیم یک توافق صلح بین اسرائیل و عربستان سعودی انجام دهیم. ما باید این کار را انجام دهیم 

او تأکید کرد: «کشورهای عربی می‌دانند که تهدید اصلی برای خاورمیانه اسرائیل نیست. بزرگترین تهدید برای خاورمیانه، ایران است.» 

فرماندار فلوریدا خاطرنشان کرد که در طول خدمت سربازی خود در عراق در سال ۲۰۰۷، در حالی که ایالات متحده عمدتاً در مناطق مسلمان سنی‌نشین می‌جنگید، بیشتر تلفات آمریکایی‌ها به دست شبه نظامیان شیعه بود که توسط ایران تأمین مالی می‌شدند. او تخمین زد که این نیروها هزار سرباز آمریکایی را در طول جنگ عراق کشته‌اند. 

او در ادامه گفت: «من معتقدم که اگر ما با میانجیگری ایالات متحده یک توافق صلح عربستان و اسرائیل را انجام دهیم، به طور مؤثر به درگیری اعراب و اسرائیل برای همیشه پایان خواهد داد و این برای قدم بزرگ برای برقراری صلح در خاورمیانه است.» 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی