Search
Asset 2

روسیه متحد جمهوری اسلامی خلیج‌فارس را «خلیج عربی» نامید 

وزارت خارجه روسیه خلیج‌فارس را «خلیج عربی» نامید.
سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه (Spencer Platt/GettyImages/Persian Epoch Times)

پس از حمایت مسکو از ادعای امارات در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی، در اقدامی دیگر وزارت خارجه روسیه خلیج‌فارس را «خلیج عربی» نامید. 

حساب رسمی توییتر وزارت خارجه روسیه به عربی با انتشار مطلبی را به نقل از لاوروف وزیر خارجه روسیه منتشر کرد که در آن واژه «خلیج عربی» به کار رفته است. 

در این توییت به نقل از سرگی لاوروف آمده: «خوشحالم که در مسکو به وزرای خارجه بحرین، کویت، عمان و پادشاهی عربستان سعودی و همچنین وزرای امور خارجه قطر و امارات متحده عربی و همچنین دبیرکل شورای همکاری خلیج عربی خوشامد می‌گویم 

روسیه که به تازگی در مسکو میزبان وزرای خارجه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج [فارس] بود از ادعای امارات در مورد جزایر سه‌گانه ایرانی در خلیج‌فارس حمایت کرد. 

در بیانیه پایانی نشست کشورهای عربی و روسیه، این کشورها بر پشتیبانی خود از همه تلاش‌های صلح‌آمیز از جمله «ابتکار امارات و تلاش‌های آن جهت دستیابی به یک راه حل مسالمت آمیز برای مسئله جزایر سه‌گانه تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از طریق مذاکرات دوجانبه یا دیوان بین‌المللی دادگستری بر اساس مقررات حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد برای حل و فصل این مسئله مطابق با مشروعیت بین‌المللی» تأکید کردند. 

هر چند ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی در ۲۰ تیر‌ماه بیانیه مشترک کشورهای عربی و روسیه را مردود دانست و رسانه‌های حکومتی در ایران نیز خبر دادند که وزارت خارجه سفیر روسیه در تهران را احضار کرده و مراتب اعتراض ایران به این بیانیه ابلاغ شده است. 

اما به نظر می‌رسد که واکنش مقام‌های ایران برای مسکو اهمیتی نداشته چرا که توییت وزارت خارجه روز بعد از آن یعنی ۲۱ تیرماه منتشر شده است. 

پیش‌تر نیز شی جین پینگ رئیس جمهور چین، متحد دیگر حکومت ایران، در آذرماه سال گذشته در جریان سفر به عربستان با ادعای امارات در مورد جزایر سه‌گانه ایران همراهی کرده بود.  

در مقابل واکنش جمهوری اسلامی ابراز گلایه بود و چند روز پس از آن ابراهیم رئیسی در دیدار با معاون نخست‌وزیر چین درتهران از «برخی مواضع مطرح شده در سفر اخیر رئیس‌جمهور چین به منطقه» ابراز گلایه کرد و خواستار جبران این موضع‌گیری شد، اما معاون نخست‌وزیر چین در اظهاراتی مبهم از پاسخ‌دهی مستقیم طفره رفت و عنوان کرد که چین از حاکمیت ملی، تمامیت ارضی ایران حمایت می‌کند.  

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی