Search
Asset 2

روسیه، آلمان و بریتانیا خواستار خویشتنداری ایران و اسرائیل شدند

روسیه، آلمان و بریتانیا از ایران و اسرائیل خواستند خویشتنداری نشان دهند، چون تشدید تنش‌ها خاورمیانه را در معرض خطر قرار خواهد داد.
آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان (راست) و دیوید کامرون، وزیر خارجه بریتانیا (چپ) (Sean Gallup/Getty Images)

روسیه، آلمان و بریتانیا از ایران و اسرائیل خواستند خویشتنداری نشان دهند، چون تشدید تنش‌ها خاورمیانه را در معرض خطر قرار خواهد داد.

آنالنا بربوک، وزیر امور خارجه آلمان از حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی خود خواست تا مقامات ایران برای جلوگیری از تشدید تنش، خویشتنداری پیشه کنند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در یک نشست خبری گفته است که «در حال حاضر برای همه بسیار مهم است در وضعیتی که باثبات و قابل پیش‌بینی نیست، خویشتنداری کنند تا منجر به بی‌ثباتی کامل اوضاع در منطقه نشود.»

دیوید کامرون، وزیر امور خارجه بریتانیا روز گذشته عنوان کرد که در پیامی روشن به امیرعبداللهیان گفته است که ایران نباید خاورمیانه را وارد یک درگیری گسترده‌تر کند.

کامرون در حساب شبکه اجتماعی ایکس نوشته است که من عمیقاً نگران احتمال اشتباه محاسباتی هستم که منجر به خشونت بیشتر شود.

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده با همتایان خود از جمله وزرای خارجه ترکیه، چین و عربستان تماس گرفته تا به وضوح بیان کند که تشدید تنش به نفع کسی نیست و کشورها باید از ایران بخواهند که از تشدید تنش‌ها جلوگیری کند.

بر اساس گزارش رویترز، شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت هانزا، یکی از تنها دو شرکت هواپیمایی غربی که به تهران پرواز می‌کند، تعلیق پروازهای خود به پایتخت ایران را تمدید کرد و روسیه نیز نسبت به سفر شهروندان خود به خاورمیانه هشدار داده است.

هیئت تهران در سازمان ملل روز پنجشنبه عنوان کرد که اگر شورای امنیت سازمان ملل حمله اسرائیل به سفارت ایران در دمشق را محکوم و عاملان آن را معرفی می‌کرد، ممکن بود از ضرورت اقدام تلافی‌جویانه ایران برای مجازات اسرائیل اجتناب شود.

حکومت ایران متعهد شده است که انتقام حمله هوایی به محوطه سفارت خود در دمشق را بگیرد؛ حمله‌ای که منجر به کشته شدن یک فرمانده ارشد سپاه و شش افسر نظامی جمهوری اسلامی شد.

اگرچه اسرائیل مسئولیت حمله را بر عهده نگرفته است، اما علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی روز چهارشنبه گفت که اسرائیل «باید مجازات شود و خواهد شد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در اظهاراتی که پس از بازدید از یک پایگاه نیروی هوایی منتشر شد، گفت «هرکس به ما آسیب برساند، ما به آنها آسیب خواهیم رساند. ما آماده هستیم تا تمام نیازهای امنیتی اسرائیل را چه از نظر دفاعی و چه تهاجمی برآورده کنیم.»

یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل به لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا گفته است که اسرائیل مستقیماً به هر حمله‌ای از سوی ایران پاسخ خواهد داد.

رویترز طی گزارشی به نقل از منابع ایرانی نوشت که ایران به واشنگتن پیام داده است که عجولانه عمل نخواهد کرد و به حمله اسرائیل به گونه‌ای پاسخ خواهد داد که موجب تشدید تنش نشود.

یک مقام آمریکایی اواخر روز پنجشنبه گفت که ایالات متحده انتظار دارد حمله‌ای از سوی ایران علیه اسرائیل انجام شود، اما حمله‌ای که آنقدر بزرگ نباشد که واشنگتن را وارد جنگ کند.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه عنوان کرد که به نتانیاهو گفته است «تعهد ما به امنیت اسرائیل در برابر تهدیدات از سوی ایران و نیروهای نیابتی‌اش آهنین است.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی